Bizi Takip Edin:
 • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
 • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
 • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
 • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
 • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim

APTIS

Tüm dünyada İngilizce bilgisini değerlendirmede 70 yılı aşkın tecrübeye sahip olan British Council yeni bir sınav geliştirdi. Aptis sınavı, British Council uzmanları tarafından Aptis testini İngilizce dil değerlendirme alanında yapılan son çalışmaları baz alarak hazırlamışlardır. 

Aptis; İngilizce seviyenizi konuşma, yazma, okuma ve dinleme gibi dört temel alanda sınamanın yanı sıra, bir gramer ve kelime bilgisi testi de içermektedir. Beceri testlerinden hangilerinin uygulanacağı, sınava girmenizi isteyen kuruma (işveren ya da eğitim sağlayıcı) göre değişir.

Aptis sınavı şirketler tarafından işe alımlarda veya çalışanlarının İngilizce seviyelerini belirlemede kullanılabileceği gibi üniversite seviyesinde öğrenim gören öğrencilerin İngilizce dil seviyelerini güvenilir bir biçimde değerlendirmek üzere kullanılan temel değerlendirme testidir. Eğitim sektöründe sadece üniversitelerde değil aynı zamanda liselerde de kullanılmaktadır.

British Council’in yılların birikimini aktardığı Aptis, organizasyonunuzun İngilizce dil seviyesini güvenilir ve doğru bir biçimde ölçmenizi sağlar ve bu sayede işe alım, işgücü gelişimi ve eğitimi ihtiyaçlarınız hakkında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur.

Ayrıca esnek ve erişilebilir bir sınav olduğu için kişileri kolaylıkla test edebilirsiniz.  İster iş yerinde veya okulda, isterseniz test merkezlerimizde bu sınav alınabilir.                 

Aptis ayrıca sizin gereksinimlerinize uygun becerileri doğru bir şekilde test etmenizi ve çabuk sonuç almanıza yardımcı olur. Sınava istediğiniz tarihte girebilirsiniz. Sonuçları ise sadece okuma veya yazma becerileri için 1 gün içerisinde, tüm becerilerini alan adaylar için 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sınav soruları genel konularla başlayıp giderek zorlaşır. Sınavın her bölümü, İngilizce becerisini ‘A1 to C’ seviyesinde ölçmektedir.

 

İHTİYACINIZ OLAN APTİS SINAVINI NASIL SEÇECEKSİNİZ?

Sınavın dilerseniz tüm dil becerilerini (konuşma, yazma, okuma ve dinleme), dilerseniz de yalnızca organizasyonunuz için en uygun olan beceriyi ölçmesini isteyebilirsiniz.

Örneğin, ön ofis personelinin işe alımından sorumlu bir insan kaynakları müdürünün temel önceliği, İngilizce konuşma ve yazma olabilir. Öte yandan, kurumunuzdaki öğretmenlerin İngilizce dil seviyelerini genel olarak değerlendirmek istiyorsanız; konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerilerinin tümünü sınamak isteyebilirsiniz.

 

ALDIĞINIZ PUANLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Sonuçlarınız, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi’ne (CEFR) göre düzenlenir. Bu sonuçlar, her bir beceri testi için (CEFR) seviyenizi (A1-C) gösterir. Dört beceri testine de giren adayların genel CEFR seviyesi belirlenir. CEFR seviyesinin yanı sıra, girdiğiniz her beceri testi için yatkınlık düzeyinizi gösteren bir puan (0-50) verilir.

Aptis Testleri:

*Aptis for teachers (öğretmenler için Aptis)

*Aptisfor Teens (gençler için Aptis)

*Aptis for general (yetişkinler için Aptis)

*Aptis advanced (yetişkinler için ileri seviye Aptis- C2 seviyesine kadar ölçer)

 

Aptis for teachers (öğretmenler için Aptis)

Gerek eğitim kurumlarında, gerekse iş yerinde İngilizce diline gösterilen ve giderek artan talep, pek çok ülkede İngilizcenin eğitim dili olarak kabul edilmesine ve İngilizce öğretim ve değerlendirme kalitesinin arttırılmasına yönelik dil politikalarını beraberinde getirmektedir. Aptis for teachers, eğitim sektöründe İngilizce dil becerilerinin değerlendirilmesi için tasarlanmıştır.

Aptis for teachers ile;

 • Öğretmenlerin İngilizce dil becerilerini belirli kriterlere dayalı olarak kıyaslayabilir

 • Öğretmenlere yönelik İngilizce dil denetimleri yapabilir, onların eğitim ihtiyaçlarını tespit edebilir

 • Öğretmen eğitimi programlarında veya üniversite programlarında öğrenim gören öğrencilerin İngilizce dil seviyelerini tespit edebilir

 • Dil geliştirme projelerinin çeşitli aşamalardaki verimliliğini değerlendirebilirsiniz.

 

Aptis for teens (Gençler için Aptis)

13 ila 17 yaş arasındaki gençler için tasarlanan, modüler ve esnek bir yapıya sahip olan Aptis for Teens sınavı, belirli becerileri hedefleyerek hızlı sonuç almanızı sağlar.

Sınavda yer alan sosyal medya, ev ödevi, okul etkinlikleri ve spor aktiviteleri gibi gençlerin günlük yaşamını yansıtan sorular onlara tanıdık gelecektir. Bu da gençlerin İngilizce becerilerine odaklanarak kolaylıkla okumalarına, yazmalarına, konuşmalarına ve dinlemelerine imkan verir. Bu modern sınav yaklaşımı adayların İngilizce bilgi ve becerilerini tam olarak yansıtmasını sağlar.

Aptis for Teens, mevcut eğitim sistemlerine entegre edilebilir ve böylelikle zaman içerisinde öğrencilerin İngilizce seviyelerini etkin ve verimli bir biçimde ölçerek onları ileriki öğrenim yaşamlarında karşılarına çıkacak birçok farklı konuya hazırlar.

Aptis for Teens, aşağıdaki hedef gruplar tarafında kullanılmaktadır:

 • Orta okul ve liseler

 • Dünya genelindeki eğitim bakanlıkları

 • Dil okulları

 • Özel ders öğretmenleri veya öğretmenler

 • İki dilde eğitim veren okullar.

Aptis for Teens ile:

 • Öğrencileri, dil öğrenimi programları kapsamında yeterlilik seviyesine göre guruplandırabilir

 • Öğrencilerin, önemli sertifika sınavlarına ne kadar hazır olduğunu ölçebilir

 • Öğrencilerin, yurtdışında eğitim ve aile yanında  konaklama programlarına ne kadar hazır olduğunu değerlendirebilir

 • Güçlü ve zayıf alanları belirleyerek eğitime ve öğrencilere destek olabilir

 • Öğrenim programlarını değerlendirebilir

 • Öğrencilerin, uzun süreli öğrenim programları boyunca gelişimini kontrol edebilirsiniz.

Aptis for General (Genel Aptis)

Temel seviye belirleme sınavıdır. Genel Aptis; profesyonel veya organizasyonel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek, farklı sektörlerde (örneğin ticaret, seyahat, turizm) aranan veya sizin tarafınızdan seçilen dil becerilerini ölçmek için kullanılabilir.

Ayrıca üniversite seviyesinde öğrenim gören öğrencilerin İngilizce dil seviyelerini güvenilir bir biçimde değerlendirmek üzere kullanılan temel değerlendirme testidir. 

Aptis ayrıca aşağıdaki amaçlar için kullanılabilir:

 • Kurların belirlenmesi ve kampüse yerleştirme amacıyla öğrencilerin seviyelerinin tespit edilmesi

 • Burs programlarına başvuran öğrencilere test uygulanması

 • Ülke çapında lise mezunlarının İngilizce dil becerilerinin değerlendirilmesi

 • Öğrencileri filtreleyip uluslararası testlere girmeye hazır olanların belirlenmesi.

Aptis Advanced (Aptis ileri seviye)

Aptis; İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma yeteneklerini doğru bir şekilde test etmeye yardımcı olan yenilikçi bir uygulamadır. Aptis, yüksek seviye İngilizcenin (CEFR*B1-C2) test edilmesi gerektiği durumlarda dil yetkinliğini ölçer.

Aptis Advanced, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) KAPSAMINDA B1 ila C2 seviyelerinde test uygulamak üzere tasarlanmıştır. Test kapsamındaki görevler daha karmaşıktır ve performans açısından daha hassas seviye ayrımları yapmak için oluşturulmuştur. Aptis Advanced, CEFR C1 ve C2 seviyelerindeki adayları birbirinden ayırmanıza da olanak tanır.

 

UYGULAMASI KOLAY-KULLANMASI KOLAY

Aptis’i kurgulamak ve kullanmak son derece kolaydır. Her türlü ortamda ve yerde uygulanabilecek şekilde esneklik sunar, mevcut beceri seviyelerinden bağımsız olarak her adaya uygundur.

Aptis testi pek çok şekilde uygulanabilir ve erişime açıktır:

 • Bilgisayar

 • Kağıt-kalem

 • Telefon

 • Tablet

TESTİN YAPISI

Bileşen                                                         Sorular                                                                    Süre

Dil Bilgisi ve Sözcük Bilgisi                   50 konu başlığı                                                  25 dakika

Okuma                                                           25 soru                                                                 30 dakika

Dinleme                                                         25 soru                                                                 50 dakika

Konuşma                                                         4 soru                                                                 12 dakika

Yazma                                                               4 soru                                                                 50 dakika

 

 

**HiT Yurtdışı Eğitim British Council- Aptis sınavı için yetkili test merkezidir. Yukarıdaki bilgiler British Council broşür ve web sitesinden alınmıştır.