Bizi Takip Edin:
  • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
  • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
  • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
  • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
  • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim

Cansın GÜRSOY

Okul bitmişti bir yandan gelecek kaygısı diğer yandan hayat karmaşası derken kendimi Hit Uluslararası Eğitim'in kapısında buldum. Benim için karar aşaması uzman desteği sayesinde hiç uzun sürmedi.  daha önce Amerika deneyimi olan Uzman eğitim danışmanı Canan Hanımın tecrübeleri doğrultusunda bana verdiği tavsiyeler ve benim beklentilerim bir araya gelince ortaya muhteşem bir Kaliforniya planı çıktı.

Jet Lag yüzünden uyuyarak yeni yıla girmemle başladı San Diego maceram. Her şey yabancıydı ama bir o kadar da tanıdık. Korku kelimesini belleğinizden kesinlikle silmeniz gerekiyor. Amerika'da insanlar o kadar yardım sever ve güler yüzlü ki her ihtiyacınız olduğunda tanımadığınız birine dahi soru sormaya, yardım istemeye çekinmiyorsunuz. Ben kendimi eğitimim süresince bir sevgi ve huzur yumağı içinde hissettim.

Uzun bir süre yurtdışında eğitim almayı planlıyorsanız yaşayacağınız yer ve gideceğiniz okul çok önemli. Çünkü her şeyin temeli burada atılıyor. Ben eğitimim süresince University of California San Diego ( UCSD ) Extension School'da okuyan tüm yabancı öğrencilerin gözdesi olan Costa Verde isimli bir sitede konakladım. Burada her türlü sosyal faaliyeti (havuz, jimnastik, barbekü vs ) içeren; şirin, eğlenceli ve her biri başka ülkelerden gelen öğrencilerle dolu bir siteydi.

University of California San Diego alışılmışın dışında disiplinli ama eğlenceli bir okul. Ders programınız her gün ders çalışmanıza gerekli kılsa da gece hayatını kaçırmanıza sebep olmuyor. Okul yetkilileri öğrencileri bir araya getirmek amacıyla düzenlediği gezilerle Kaliforniya'nın görülmesi gereken tabiatını, eğlence merkezlerini görmeniz için ellerinden geleni yapıyorlar. Öğretmenler arkadaşınız gibi sizinle her türlü eğlenceye katılıyor ve her şeyinize yardımcı oluyorlar. UCSD sağladığı şartlar ve eğitimi sayesinde hiç şüphesiz herkese tavsiye edebileceğim muhteşem bir okul. Her branştan öğrencinin dil eğitimine katkıda bulunacak mesleki sertifika programları, mimari olarak göz dolduran kütüphanesi ve yemyeşil alanlarıyla tüm gününüzü geçirebileceğiniz bir eğitim sistemine ve kampüsüne sahip.

Tüm bunların yanında San Diego'dan bahsetmemek haksızlık olur. Küçük bir şehir olmasına rağmen sanki öğrenciler için biçilmiş kaftan. Her gün ayrı bir yeri keşfedebilir, sörf yapabilir ya da en yüksek noktasına çıkıp şehri tepeden izleyebilirsiniz.  Yeni tatlara açık olmanızda fayda var, zira San Diego'da Amerika dışında Meksika, Brezilya ve İtalyan mutfağına ait menülerle de bolca karşılaşabilirsiniz. San Diego'da toplu taşımacılık diğer Amerikan şehirlerine kıyasla çok gelişmediğinden buradaki tek probleminiz eğer arabanız yoksa ulaşımdır. Ancak her ihtiyacınız olduğunda uygun maliyetlerle araba kiralamanız mümkün. Türk ehliyetinizi kullanabileceğinizi hatırlatmalıyım. "Top Gun" filminin çekildiği yerleri görmeden, limandan kalkan tekne turuna katılmadan, UCSD kütüphanesinde saatlerce çalışmadan, sertifikanızı almadan dönmeyin. Kısaca, Kaliforniya'dan kalanları bu şekilde özetleyebildim sizlere. Bu kadar mı diyeceksiniz; çok klişe olacak ancak Kaliforniya anlatılmaz yaşanırlar arasındadır.

Bu meşakkatli yolun her anında yanımda olan HİT ailesine binlerce teşekkürlerimi sunmayı unutmuyorum tabii ki. Sizin isteklerinize ve gelecek planlarınıza en uygun okulu, yerleşim yerini ve planını sunarak hayatınızın ve geleceğinizin hiç ummadığınız şekilde değişmesine imkan tanıyorlar. HİT Uluslararası Eğitim'e yolunuz düşerse Uzman Eğitim Danışmanı Canan Hanım ile görüşmeden eğitim planınızı yapmayın derim.

Cengiz BENDERLİ

DİL EĞİTİMİNDEN HAREKETLE GÜNEY AFRİKA GÜNLÜĞÜ

 

Hayatımızda büyük yer kaplayan, toplumumuzun ilerlemesi konusunda bir araç niteliğinde olan İngilizceyi öğrenme arzusuyla çıkılan bir yolculuktan küçük anekdotlar sunmak istiyorum. Bu gayede Güney Afrika’yı seçme sebebim doğal güzellikleri, dil okulu seçeneğinin fazla olması ve çok çeşitli aktivitelerin bulunmasıydı. Bunlar bir kurgudan ibaretken hayal kırıklığına uğrama ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyordu; ancak benim karşılaştığım her şey seçimimin çok doğru olduğunu gözler önüne serdi. 
Türkiye’deki son haftamdı. Kurduğum yüzlerce hayalle boğuşurken aslında yeni bir maceraya adım atmış olduğum ve şu ana kadar yaşamamış olduğum birçok şeyi yaşayacağım aklıma gelmemişti. Farkında olmadığım bir şey vardı, yaşadığım yerden çok uzaklarda farklı emellerin peşinden koşma fikri hüsrana dönüşebilirdi. Beklemediğim şeylerle karşılaşabilir ve amaçlarım her ne kadar büyük olsa da yıkılmasına sebebiyet verebilirdim. Güney Afrika’daki yolculuğum Cape Town’da başladı. Gittiğimde Dünya Kupası’nın başlangıcına 3 ay kalmış olmasına rağmen sanki başlamışçasına gibi kutlamalar ve karnavallarla karşılaştım. Bu benim için hoş bir sürpriz oldu. Tercihimin doğru olduğunu kendimi dil öğrenmeye giden öğrenci gibi değil de turist gibi hissettiğimde anladım. Bu şekilde hissetmemin sebebi dünyanın dört bir yanından yüzlerce insanın oranın büyüleyici güzelliğini ve kültürünü görmeye gelmiş olmalarıydı. Ben de kendimi bu atmosfere kaptırdım. Güney Afrika, insanı kendine çeken doğal güzellikleri ve inanılmaz eğlenceli aktiviteleriyle bir başka diyardı. İlk olarak şehrin tam ortasında olan Masa Dağı, harika manzarası ve yüzlerce bitkiden oluşan bitki örtüsüyle görülebilecek nadir yerlerden biriydi. Boulders Bay, penguenlerle güneşlenip yüzülebilecek en güzel kumsallarından biriydi. Büyük köpek balıklarıyla dalmaktan devekuşuna binmeye, dünyanın en yüksek bungee jumpinginden atlamaktan safarilere kadar başka çok az yerde rastlanabilecek aktivitelere sahipti.
Ülkede 9 dil konuşulmasına rağmen çok fazla turist olmasından dolayı en çok kullanılan ortak dil İngilizceydi. Bu açıdan İngilizce öğrenmek için ideal bir yerdi. Çok kısa bir sürede İngilizce seviyemde hayli yol kat ettim. Güney Afrika, dünyanın dört bir yanından öğrencilerin akın ettiği bir yer olması itibariyle kıtalar arası dostluklar edinebileceğiniz bir yerdir.

Can Barış ÖLÇER

 

 

Bize kısaca kendinizi tanıtırmısınız?

TED Ankara Kolejinden bu sene mezun oldum. Lisedeyken zaman zaman düşünürdüm yurtdışında okumayı ancak son seneye kadar açıkçası herhangi bir girişimde bulunmadım. 2012 yılı yaz ayında 2 aylığına Cambridge'e dil kursuna gittim ve orada okumakta olan bir aile dostumuzun çocuğuyla beraber kaldım. İşte o zaman yurtdışında okumak konusunda kesin olarak kararımı verdim. Onun yaşamış olduğu hayatı ve eğitim kalitesini görmek bana yetmişti. Onun tek başına başardıkları da bana cesaret verdi. Böylece döner dönmez ilk işim araştırma yapmak oldu. Benim en büyük hayalim pilot olmaktı ama, öncelikle hedefim bilgisayar mühendisi olup, diplomamı elime almak. Bu yüzden hem eğitim kalitesi yönünden hem de mühendislik alanında kendini kanıtlamış bir üniversite bulmayı hedef koydum kendime. Bu konuda da bana en büyük yardımı ve desteği HIT Uluslararası Eğitim ve asla emeğini unutmayacağım HIT uluslararası Eğitim Genel Müdürü Gülşah Akpınar yaptı.

 

USF'de okumayı seçmenize sebep olan nedir?

Her ne kadar pilot olmak istesem de öncelikli amacım bilgisayar mühendisi olmaktı. Bu yüzden mühendislik alanında kendini kanıtlamış ve eğitim olanakları yüksek bir üniversiteye başvurmak istedim. Ayrıca; hem ailem hem de benim en büyük hayallerimden birisi Amerika'da üniversite okumaktı. Bununla birlikte; gideceğim üniversitenin bulunduğu yer de çok önemliydi. USF'nin Florida'da olması benim açımdan çok iyiydi. 365 gün güneş ve  sıcak hava, benim için en ideal bir çalışma ortamı sağlıyordu.

 

Peki, neden INTO?

Not ortalamamın biraz düşük olması ve Amerika kültürüne uzak olmam Amerika da iyi bir üniversitede okumama engel olabilecek kriterlerdi. Ayrıca, İngilizcemden dolayı hazırlık sınıfında da okumak istemiyordum, en azından bir TED mezunu olarak buna ihtiyacım olmadığını biliyordum. Bu yüzden ilk yıl hem alanımda ilgili dersleri almam hem de ders programında İngilizce derslerinin olması bana çok şey kazandıracaktı. INTO bana bunları tam anlamıyla sunmaktaydı ve bunların yanında, herhangi bir dersten zorluk çekmeme karşın ücretsiz yardım merkezi sayesinde bana derslerimde ve buradaki hayata çabuk alışmama yardımcı olabileceğini düşündüm ve INTO programı dahilindeki üniversitelere başvurdum.

 

Peki, INTO'yu nasıl öğrendiniz?

Yurtdışında okumak için HIT Uluslararası Eğitim'e başvurdum. Hit Uluslararası Eğitimin uzman yurtdışı eğitim danışmanları beni en doğru şekilde tanımaya çalışarak ve analiz ederek bana INTO'yu önerdiler. Daha sonra internetten yaptığım araştırmalarla kataloglarla programı ve uluslararası öğrencilere sunduğu avantajları hakkında daha fazla bilgi edindim.

 

INTO hakkında size hangi bilgiler verildi?

INTO'nun İngilizce seviyesi ya da not ortalaması yeterli olmayan ancak yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için iyi bir fırsat olduğunu öğrendim. İngilizceyi her ne kadar yoğun bir üniversite sınavına hazırlanma temposunda unutsam da 2 haftalık bir çalışma ile IELTS'ten istenilen skoru aldım ve USF tarafından kabul görüldüm. Ancak ben yine de kendimi yetersiz görüyordum ve Amerikan İngilizcesine adapte olmam için bana zaman lazımdı. Bu eksikliğimi de INTO en güzel şekilde kapattı diye düşünüyorum. Alan derslerimin yanında İngilizce dersleri de almam beni kısa zamanda en güzel şekilde toparladı diyebilirim.

 

INTO programını nasıl buldunuz? sizi en çok etkileyen yönü hangisi oldu?

Burada geçirdiğim üç ay boyunca fark ettiğim en önemli şey dil bölümüm açısından kendimi genel olarak yeterli gördüğüm halde hala kendimi geliştirebildiğimi ve bir üst seviyeye doğru ilerleyebildiğimi fark etmem oldu. Daha önce aldığım eğitimle buradaki eğitimin benzerlik göstermesi nedeniyle bazı uygulamalara alışkın olmama rağmen hala yeni şeyler öğrenebiliyorum.

 

INTO'nun derslerini nasıl buluyorsunuz?

Dersler öğrenci katılımına son derece önem verilerek işleniyor. Eğitmenler her zaman güler yüzlü ve yardıma hazır. Sınıflarda her ne kadar öğrencilere v eğitmenlere de bağlı olsa genellikle aktif, eğlenceli ve bir o kadarda disiplinli bir atmosfer car. Derslerimiz çok yoğun, ancak bunu ellerinden geldikleri kadar öğrenciye pozitif yansıtıyorlar.

 

Sınıf arkadaşlarınızdan bahseder misiniz?

Sınıfımda farklı ülkelerden pek çok öğrenci var. Farklı insanlarla, farklı kültürlerle bir arada olmak benim için çok büyük bir şans ve bu şansımı her zaman değerlendirmeye çalışıyorum. Ayrıca, hepsi de çok iyi insanlar, benim karakterime yakın olmaları güzel zamanlar geçirmenize olanak sağlıyor.

 

Arkadaşlarınızla birlikte ders çalışıyor musunuz?

Eğitmenler zaman zaman grup ödevleri veriyor bu da grup çalışması projesi altında değerlendiriliyor. Bu gibi zamanlarda sınıf arkadaşlarımla kütüphanede buluşup ödevlerimizi yapıyoruz. Bunun dışında da bazen kendi ödevlerimi yapmak için kütüphaneye gidiyorum ve arkadaşlarımla birlikte aynı masada hem ders çalışıp hem de beraber keyifli vakit geçiriyoruz.

 

Sınıflarınız nasıl?

Sınıflarımız biraz küçük ama öğrenci sayısı da çok fazla olmadığından uygun denilebilir. Sınıflardaki en güzel özellik, derslerin dijital ortamlarda işlenmesi.

 

INTO'da aldığınız akademik İngilizce programının yeteneklerinizi geliştirdiğini düşünüyor musunuz?

Evet özellikle de makale yazma ve dil bilgisi ( grammar ) konusunda. Benim planım USF'de üniversiteye devam etmek, bu yüzden de İngilizcemin çok iyi olması lazım, hem derslerimi anlayabilmek hem de ödevlerimi yapabilmek için. Bu yüzden INTO'dan aldığım İngilizce programın gelecekte bana çok yarar sağlayacağını düşünmekteyim.

 

INTO'ya gelmeyi düşünen öğrencilere ne tavsiyede bulunursunuz?

INTO hem öğrenciye bulunduğu yeni ortama hazırlık sürecinde yardımcı oluyor, hem akademik anlamda İngilizcenizin gelişmesine yardımcı oluyor. Ayrıca alanınızla ilgili alacağınız dersleri önden vererek sizi eğitim alacağınız alana hazırlıyor. Bu yüzden INTO benim açımdan eğitim alanımda çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü yeni bir ülke yeni bir kültür ve yeni bir eğitim sistemine kısa bir sürede alışmak hiç kolay değil, özellikle de bizim için. Çünkü bizim kültürümüz, eğitim sistemimiz Amerika'dan tamamen farklı ve uluslararası öğrencilerin alışma sürecini kolaylaştırmak ve akademik başarılarını artırmak amacıyla tasarlanan INTO programı tam da ihtiyacımız olanı bizlere veriyor.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Böyle bir okulda okuma şansına sahip olmak benim için hayal gibi bir şeydi ve geçek oldu. Bu fırsatı bana sunan ve bana maddi manevi destek olan aileme sonrada beklentilerimin doğrultusunda benim için en iyi programı bulmaya çalışan ve beni en uygun, en doğru şekilde yönlendiren HİT Uluslararası Eğitime teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca en ufak bir ayrıntıyı bile atlamadan büyük bir özveri ve içtenlikle çalışan, bana sonsuz güvenen ve beni her zaman destekleyen buraya gelebilmem de büyük emeği olan HIT Uluslararası Eğitim Genel Müdürü Gülşah Akpınar'a da sonsuz teşekkürler.

 

Deniz Alabaş

İngiltere'ye olan yolculuğumun temelleri HİT Uluslararası Eğitimin kapısından girişimle atıldı demek yanlış olmaz sanırım. İngilizce konusunda olan eksiğimi kapatmak için bu dilin konuşulduğu yere, İngiltere'ye gitmeye karar vermiştim. Her ne kadar ilk etapta ülke konusunda tam olarak karar veremesem de, yurt dışında eğitim hayalimin İngiltere ile sonuçlanmasının benim için ne kadar doğru bir seçim olduğunu, İngiltere'ye gittikten sonra daha da iyi anladım. HİT Uluslararası Eğitim danışmanlarından Pelin Hanım'ın dil okulları ile ilgili verdiği ayrıntılı bilgiler sayesinde İngiltere'ye gitmeden önce, "St Giles International Language School" hakkında kafamda genel bir tablo oluşmuştu. Fakat İngiltere'ye gitmeye karar verdiğimde vize kurallarının değişmesiyle başlayan şansızlıklar peşimi hiç bırakmadı. Tamamen umutsuzluğa kapıldığım anlarda danışmanımın içtenliği ve motive edici tavrı sayesinde bütün bu olumsuzlukları aşarak, kariyerim için yaptığım böylesine önemli bir yatırım konusunda daha rahat kararlar verebildim. Kararım dil eğitimim için 6 aylığına İngiltere'ye gelmekti ve geldiğimde harika bir okul, harika bir aile ve harika bir hayatla karşılaştıktan sonra eğitim süremi uzatma kararı aldım. Ailemi ve arkadaşlarımı özlememin dışında burada her şey harika!

HİT gibi uluslararası eğitim konusunda profesyonel bir bakış açısına sahip olan bir kurumla çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Okul ve danışmanlık firması konusunda çok doğru bir seçim yaptığımın farkına, buraya geldiğimde vardım.  Burada başka danışmanlık firmalarıyla gelen birçok kişi sorun yaşarken ben hiç bir sorun yaşamadım ve yaşamamaktayım. Buradan HİT Uluslararası Eğitime hayatımı kolaylaştırdıkları, desteklerini hiçbir zaman eksik etmedikleri ve bu eğitimi benim için sorunsuz kıldıkları için tekrar teşekkür ederim!

 

Deniz Alabaş

St. Giles International Language School / İngiltere

Elvan Özdeş

En Büyük Hayalim Mimar Olmaktı ....


Büyük Koleji bitirdikten sonra Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık bölümüne yerleştim ama daha iyisini yapabileceğimi biliyordum. Ailemi önce dil eğitimi konusunda ikna ettim ve arkadaşlarımın da eğitim aldığı Kanada ilk tercihimiz oldu.
Halifax, Kanada'nın en eski İngilizce konuşulan şehri olarak tarihi önem taşır. Modern şehir hayatının sunduğu tüm kolaylıkları ve imkânları burada bulmak mümkündür. Ayrıca Halifax, Toronto, New York ve Boston gibi büyük şehirlerden uçakla sadece iki saat uzaklıktadır. Halifax doğal güzellikleri, misafirperver insanları ve değişik festivalleri sayesinde tam anlamıyla öğrenci için ideal bir şehirdir. Küçük bir şehir olmasına rağmen 5 tane Üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.
Ben dil eğitimim için, HIT Yurtdışı Eğitiminde önerisini dikkate alarak, ILI Dil okulunu seçtim ve disiplinli, planlı bir çalışma programı sundukları için bu seçimimden de çok memnunum. Sabah 8.30' ta başlayan ders programım aksam 16.00' da bitiyor. Sonrasında değişik aktivitelerle gün içinde öğrendiklerimizi pekiştirebilme şansımız var. Bu sayede kısa bir surede İngilizcem büyük bir farklılık gösterdi. Okulda kendi dilinizi konuştuğunuz anda ‘polis öğretmen' diye tabir ettiğimiz öğretmenlerin size ekstra ceza ödevi vermesi de kendi ana dilinizi unutturmaya kadar gidiyor. Her Cuma günü okul çıkısında okul tarafından sunulan sosyal aktiviteler şehri ve insanları daha iyi tanımanıza yardımcı oluyor.
En büyük hayalim mimarlık okumaktı. Halifax'a geldikten sonra Dalhousie'nin Mimarlık programında çok iyi bir eğitim verdiğini öğrendim ve eğitimimi Dalhousie üniversitesinde devam ettirmeye karar verdim. HIT Uluslararası Eğitim Okul ile bağlantıya geçti ve yazışmalar sonuçlandı ve hayalime gerçekleştirmeye çok az bir zaman kaldı =)

Emre ÇULLU

 

Amerika’da yüksek lisans yapmaya Bilkent’e girdiğim ilk yıl karar vermiştim.  Türkiye’de alabileceğiniz en iyi eğitimi de alsanız yurt dışında okumanın akademik ve sosyal açıdan getirisi çok büyük. Türk öğrencilerin yüksek lisans için en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Amerika’daki üniversiteleri sosyal ve akademik açıdan Türkiye’deki üniversitelerden çok farklı. Benim Amerika’yı tercih etmemin en önemli sebepleri de Türkiye’dekinden farklı olan öğrenim ve sosyal hayattır.

 

Amerika’da yüksek lisans başvuru maceram INTO’yu duymamla başladı. Normal başvuru süreçlerinden farklı olarak, INTO GRE ya da GMAT skoru olmayan öğrencileri anlaşmalı olduğu üniversitelerin Pathway programlarına başlatıyor. Bende üniversite son sınıfta derslerden ve projelerden çok vakit bulamadığım için GRE sınavına girememiştim. Bu yüzden INTO ile başvuru yapmaya karar verdim. Benim başvurduğum zamanda INTO Amerika’da 2 üniversiteyle anlaşmalıydı. Bu yüzden okul seçeneği sadece 2 okulla sınırliydı. Ben bu iki okul arasından University of South Florida(USF)’yı tercih ettim. USF’in Tampa’da olması ve “Up-coming Universities” sıralamasında ilk 10 da olması bu okulu tercih etmemdeki en önemli sebeplerdi.

 

Üniversitenin bulunduğu Tampa şehrinde New York ya da Chicago gibi şehir hayatı olmasa da şehrin etrafında hafta sonları gezilebilecek güzel yerler mevcut. Ayrıca yaklaşık bir saatlik mesafede denize girmek için çok güzel plajlar var. Hafta içleri USF’in Tampa kampüsünden çıkmadım diyebilirim, çünkü kampüste aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz.

 

USF’in Tampa kampüsü gerçekten çok yeşil ve modern, öğrencilerin derslere bisikletle ya da kaykayla gittiği, yolda yürürken sincapların yolunuzu kestiği bir kampüs. Okuldaki binaların hemen hemen hepsi yenilenmiş ya da yeni yapılmış binalar. Okulun spor salonu da benim okula geldiğim dönem yenilenmişti. Son haliyle gerçekten muazzam bir spor kompleksi olmuş diyebilirim. Aradığınız her şeyin fazlasını bulabilirsiniz. Konaklamaya gelecek olursak yeni gelen INTO öğrencileri okulun yurtlarında kalıyorlar. Genelde herkesin kendi özel odası oluyor ama banyo ve mutfağı başkalarıyla paylaşıyorsunuz. Yurtta kalanlar için dönemlik yemek planı uygulaması var. Yurdun hemen yanında okulun yemekhanesi var. Yemekhane açık büfe, her gün farklı yemekler çıkıyor. Her damak zevkine uygun yiyecek bulabilirsiniz diyemem ama genel olarak yemek kalitesi ortalamanın üstünde. Benim yurdumun yanındaki yemekhane çok temiz ve moderndi. Ancak genelde öğrenciler bir dönem yurtta kaldıktan sonra okulun dışında bulunan ve yurtlardan daha ucuz olan öğrenci apartmanlarına çıkıyorlar.

 

Okuldaki akademik sistemden bahsetmek gerekirse, sisteme alışmakta çok zorlandığımı söyleyemem. Çünkü Bilkent’teki sistemle nerdeyse aynı diyebilirim. Ancak INTO öğrencisi olduğunuzda seçmeli dersler seçmek ya da ders değiştirmek için INTO’daki koordinatörlerle iletişime geçmeniz gerekiyor. Hangi dersi istediğinizi onlara söylüyorsunuz onlar da bölüme iletiyor. Bütün bu ders seçme işlemlerini INTO tarafından verilen oryantasyon sürecinde halledebilirsiniz aynı zamanda bu süreçte diğer INTO’nun öğrencileriyle tanışıp, INTO’nun düzenlediği çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Bu sayede kısa bir süre içerisinde hem Tampa’ya hem de USF de alışıyorsunuz.

 

Sonuç olarak Tampa’da yaşamak ve USF okumaktan son derece memnun kaldım. Havası, doğası ve insanları çok güzel bir yerden kim memnun kalmaz ki. Ayrıca okulun Amerikan futbol takımı  “USF Bulls’ da çok meşhur. USF’de gelirseniz bu iki kelimeyi şimdiden öğrenmekte fayda var:  “Go Bulls”

 

Bütün bu deneyimleri yaşamamda ve programda başarılı bir öğrenci olmamda bana en büyük desteği sağlayan HİT Uluslararası Eğitim yetkililerine ve INTO Pathway programlarının Türkiye sorumlusu Sayın Yasmin Sefer’e ve maddi ve manevi anlamda her zaman arkamda duran sevgili aileme sonsuz teşekkürlerimle…

Emre Hamidi

 

 

Johnson & Wales Üniversitesi Öğrencimiz Emre Hamidi'den Haberler:

Sn.Gülşah ve Sn.Irmak Hanim Merhabalar,

İş seyahatlerimiz nedeni ile sizleri uzun suredir arayıpta Emre ile ilgili bilgi veremedik.

Bugün tam sizlere bilgi vermek üzere iken Merve hanimin bizleri araması ise hoş bir sürpriz oldu.

Telefonda da sizlere aktardığım gibi Emre tüm evrak ve eşyalarını hazırlayarak güzel ama uzun bir yolculuk sonrası Almanya üzeri Boston'a vardı.

Kendisini karşılayan olmadı ancak vermiş olduğunuz değerli bilgiler ışığında Gümrükten beklemeden işlemlerini bitirerek havaalanı çıkış kapısı yanında yer alan otobüs duraklarından ilgili otobüsü bularak rahat bir yolculukla Providence'a ulaştı ve oteline yerleşti. Otele girişinde sizlerin daha önce aktardığınız gibi kendisine bilgi kitapçıkları içeren bir dosya iletmişler ve ertesi gün sabah kahvaltı sonrası okulun uluslararası öğrenci birimine götürmüşler.

Burada gerekli bilgi ve belgeleri vererek işlemleri bitirmesinin ardından genel bilgilendirme toplantısı yapmışlar ve sonrasında yurt kaydı olan öğrencileri yurda götürürken Emre ve birkaç kişiye de ev alternatiflerini anlatmışlar ve on bağlantı kurularak bir sure sonra evleri göstermeye götürmüşler.

Emre fakültesine 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde ve genelde öğrencilerin kaldığı bölge içinde yer alan bahçe katında tüm masrafları (elektrik/su/gaz) dahil ve içerisinde tüm ihtiyaçlarını giderebileceği donanıma sahip stüdyo bir daireyi aylık 800 usd ye kiraladı.(bu ücret yine burada sizlerle konuştuğumuz bütçeye tam uyuyordu).Kiralamış olduğu dairenin yer aldığı binada ayni üniversitede okuyan arkadaşları da var. Ev işlemlerini bitirmelerinin ardından okul yönetimi ilgili arkadaşların gözetiminde ev sahibi ile gerekli sözleşme yapmış ve bir sure sonra ayni gün içerisinde evlere yerleşen öğrencileri grup halinde ihtiyaçlarını karşılamak üzere alışveriş merkezine götürmüşler.

Kısacası ayni gün okul işlemleri ve evle ilgili hemen hemen tüm işlemleri bitirmiş oldu ve ertesi gün aksamı kendi evine tasındı. Okulun yönlendirdiği ilgili birimdeki arkadaşlar kendilerine çok yardımcı olmuşlar.

Ev kirası hariç ihtiyaçları için 350 usd civarı mutfak ve ev ihtiyaçlarını halletmiş. Tüm bu masraflar dahil aylık harcaması yaklaşık 700 usd yeterli oldu.(tüm sosyal aktiviteleri ve de okul ihtiyaçları dahil) (yani toplamda 800 usd ev kirası+700 usd yasam olmak üzere toplam 1500 usd aylık yeterli oldu) Emre tüm ders kayıtlarını, oryantasyon işlemlerini bitirdi ve derslere başladı. Derslerinin daha çok sizlerin bizlere aktardığı gibi pratik uygulamalar üzerinde olması ve derslerin genel içeriğinin istediği gibi olması kendisini ve bizleri fazlasıyla mutlu etti. Üniversite ortamı ve fakülte ile şehir ortamı tam Emre'nin istediği gibi oldu ve çabuk intibak etmesini sağladı.

Gecen günler içerisinde derslerle ilgili sınavlara girmişler. Genel durumu iyi ve iki sezon boyunca Matematikten muaf oldu.

Sosyal yaşantı olarak arkadaşları ile arası iyi, konserler, yarışmalar, partiler şimdiden başlamış. Birkaç Türk öğrenci ile tanışmışlar.

Bölgede iki ayrı Türk'e ait cafe&restoranda varmış. Ancak Türk yemekleri yokmuş:-)Günlük alışverişlerini ise Pakistanlı bir Marketten yapıyorlarmış.

Bu arada Türk ehliyetini oradaki polisler tam okuyamadıkları için sorun oluyormuş bu nedenle ne kadar uluslararası ehliyet olsa bile Amerikan ehliyetine ihtiyaç olduğundan Ehliyet almak için müracaat etmiş.

 

Ancak burada bazı evrakları hazırlamış olmamıza rağmen konsolosluğa verilecek olan OGRENCI OZEL DOSYASI okuldan öğrenci olduğuna dair belgeyi henüz alamadığından tamamlanamadı. Okulun öğrenci kayıtlarının eyalet yönetimince onaylanmasının ardından belge veriliyormuş.

Ayrıca okul ödemeleri dönemleri ve tarihleri net bilgi verilmiyor sadece genel bilgi veriliyor.Bu yönde tarihsel bazda bilgi katkınız olursa sevinirim.

 

Yukarıda uzun uzun anlattığım Emre'nin Amerika Üniversite yaşamının başlangıcında daha önceki bilgi birikimleriniz, tecrübeleriniz ve yol göstericiliğiniz sayesinde isteklerimiz doğrultusunda güzel bir Üniversite ve fakülte secimi yapılmasını sağlamanız ve yapılacak işlemler ile yaşamsal tüyolarınız sayesinde su ana kadar çok hızlı, güzel ve mutlu bir intibak ve ders sezonuna başlamasından dolayı Emre, dedesi, kendim ve tüm ailemiz bireyleri adına teşekkürlerimizi iletmek istiyorum.

Belki zorlu ve sıkıntılı süreçler yaşandı ancak sonrasında yaşananlar yapılan görüşmeler içeriğine paralel oldukça gerçekçi çıkması sizleri tercih etmemizin bir şansı olarak bizlere yansıdı buna ilaveten sizleri tanımış olmaktan ve önemli katkılarınız için yürekten teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Saygılarımla

Fikret HAMIDI

Ender Bozkır

Amerika'ya gitme kararım netleşince aklımda onlarca soru işaretleri ve bir o kadar da  endişeler  oluştu. Bunların başında da bana en uygun kursu bulmak geliyordu. Gerek Türkiye'deki gerekse Amerika'daki arkadaşlarımın tavsiyesi ile Hit Uluslararasi Egitim ile görüşmeye karar verdim. Hit Uluslararasi Egitimin Şişli'deki ofisine gidip güleryüzü vegüven veren tecrübesi ile Olcay  Hanım ile tanıştığımda ise aradığım kurs ve gidecegim sehir konusunda en uygun yere geldigimi dusundum. Bana bürokratik konular da dahil olmak üzere her konuda destek oldu. Böylece yurtdışına çıkma konusndaki endişelerimin birçoğunu ofiste bırakarak ayrıldım.Destekleri ABD'ye geldikten sonra da devam eti. Buradaki her türlü soru ve sorunuma ivedilikle çözüm bulundu. Burada Turkiye de danismanlik sirketi adi altinda faaliyet gosterip yurtdisina ogrenci gonderen sirketlerin aldiklari fahis fiyatlari ve ogrencileri gonderdikten sonraki ilgisizligini gelen turk ogrencilerden duydugum zaman bir kez daha anladim ki ben iyi ki Hit Uluslararasi Egitim araciligi ile Amerikaya gelmisimBenim için oldukça zorlu olan bu süreçte bana yol arkadaşı olan basta Olcay hanim olmak uzere tüm Hit Uluslararasi Egitim caimasına sonsuz teşekkürler....

Engin Balım

 

Muhabirimiz Engin Balım, Brighton'dan Bildiriyor

Öncelikle bir Türk dünyanın neresine giderse gitsin hayatta kalmayı becerebiliyor. En hızlı öğrenen öğrenciler, en çabuk sosyalleşenler bizlerin arasından çıkıyor. Ben İngiltere'de öğrenci olmaya aday arkadaşlara gelmeden Schengen vizesi alarak gelmelerini şiddetle tavsiye ederim. Burada sürekli trenle Londra'ya giderek zaman ve para kaybetmek yerine Türkiye'de uğraşıp Schengen alsınlar; çünkü İngiltere'den Avrupa'yı gezmek çok kolay ve eğlenceli. Çok ucuz turlarla dünya görüşlerini genişletebilirler. 

Öğleden sonra derslerini kesinlikle İngiltere'ye geldikten sonra alsınlar. Kurslar kampanya vs ayağına bizleri tavlıyor ama sonrasında gereken seçmeli dersleri veremeyebiliyor. Türk nerede az nerede çok diye boşuna dertlenmesinler; çünkü Türk her yerde karşılarına beklediklerinden de fazla çıkacaktır, dil öğrenmek isteyen etrafında Türkler olsa da öğrenir. Her gelen Türk eninde sonunda Türk Türke takılıyor, zaten burada yabancılar da Türklerle gezmeyi çok seviyorlar.

En hızlı organize olan millet biziz. Daha gelir gelmez Türkiye'ye dönecek olan yeni gelene evini direk ödemeli olarak devrediyor. Yabancı öğrenciler ev bulmak için bizlere başvuruyorlar. ''Türk arkadaşın varsa sırtın yere gelmez'' deyimi yabancıların yeni sloganı. Gelirken tavsiyem az ve öz kıyafet getirmeleridir. Biri boş biri dolu 2 valizle gelsinler. İsteseniz de istemeseniz de alışveriş yapıyorsunuz.

 

Elektronik eşyalar burada biraz daha ucuz. Laptop buradan almaları daha da mantıklı arada fiyat farkı çok. Sigara çok pahalı iyi ki ben içmiyorum. Bira 3-4 pound arası değişiyor. Her yerde Türk yemekleri var ama pek lezzetli değil. İngiliz kahvaltısı diye bir şey yok! Çünkü şaşıracaksınız ama bunlar kahvaltı yapmıyorlar. Kışın yağmurlu ve soğuk. 500 yıllık publara bile rastlayabiliyorsunuz. 

Ulaşım çok kolay her yere tren otobüs seferi var. Öğrencilere yapılabilecek en önemli iyilik merkeze yakın aileye yerleştirmektir. Zaten bir süre sonra evde durmuyorsunuz, sürekli dışarıda yemek yemeyi istiyorsunuz. Kızlar erkeklerden kolay iş buluyorlar çünkü burada garson ve barda çalışanların tamamına yakını kadın.

İngilizler zor arkadaş oluyorlar pratik yapmak için arkadaşlara gelir gelmez gönüllü kuruluşlarda bedava çalışmalarını tavsiye ederim. Dediğim gibi eviniz merkeze yakın olursa sosyalleşme şansınız artar. Aileler çamaşırlarınızı haftada bir yıkıyorlar. İngilizler evde kontrolün kendilerinde olmasını istiyorlar. Evleri genelde eski ve küçük. Banka konusunda da Schengen vizesiz geleceklerse burada hesap açtırmaları vize alırken lehlerine.

Sevgiler

Engin Balım - Eurocentres Brighton, UK

Eser CAN DENİZ

 

 

Öncelikle herkese merhaba, ben Esercan Deniz. Okan Üniversitesi, Uluslar arası Ticaret, 1.sınıf öğrencisiyim. Hürriyet Gazetesinde çıkan Hit Uluslararası Eğitim'in ilanını gördüm. O sıralar yurtdışında dil eğitimi konusunda ciddi araştırmalar içerisindeydim. Görüşmeye gittiğimde aradığım tüm imkânları buldum ve bana çok cana yakın davrandılar. Belki de Hit Uluslararası Eğitimi seçmenin en büyük sebebi buydu.

HİT Eğitimin önerisiyle İngiltere Eastbourne'de LTC dil okuluna kayıt oldum ve hem gittiğim şehirden hem de LTC dil okulundan çok memnun kaldım.

Kaldığım süre içinde İngilizlerin günlük yaşamına çok çabuk adapte oldum ve unutulmaz günler geçirdim. Her günümü dolu dolu yaşadım diyebilirim, çok iyi dostluklar edindim ve hala birçoğuyla da görüşüyorum.

Eastbourne, İngiltere'nin en popüler tatil şehirlerinden birisi, insanlar çok sıcakkanlı ve saygılı; ayrıca deniz kenarında olması ve İngiltere'nin en sıcak bölgesinde yer alması önemli bir detay. Ayrıca şehir bir sürü doğal güzelliğe ve hareketli bir gece hayatına sahip.

Okul binası Devonshire bölgesinin Duküne ait olan, 10 hektarlık parkıyla 18.yy'dan günümüze kadar gelen Compton Sarayıdır. Eğitim kalitesinin çok iyi olduğu ve her eğitmenin işinde uzman olduğu bir okuldur.

Bir gazete ilanı sayesinde Hit ailesini tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Hit İstanbul ekibine çok teşekkür ediyorum. Eğer sizde yurt dışında eğitim almak istiyorsanız, ancak ne yapacağınızdan emin değilseniz Hit Eğitimde Canan Hanımı bulmanızı tavsiye ederim.

Eylül Hazal İRTİS

 

 

 

Ben Eylül Hazal İrtis. Geçtiğimiz yaz Hit Uluslararası Eğitim ile, arkadaşımla birlikte Amerika'nın Boston şehrinde bulunan FLS dil okuluna gittik.

Hayatimin en güzel ve en eğlenceli 1 ayıydı diyebilirim. FLS dil okulunun öğretmen kadrosu ve eğitim programı oldukça yararlıydı. Her milletten arkadaşlarla faydalı ve eğlenceli dersler işledik. Orada kaldığımız süre boyunca okulun yurdunda konakladık. Yurtta da uluslararası birçok arkadaş edindik. Herkes birbirine karşı anlayışlı ve sıcakkanlıydı, bu da birbirimize çok çabuk kaynaşmamızı sağladı.

Amerika'da iken Hit Eğitim bizimle çok ilgilendi, her problemimizde kolayca irtibat haline geçtik. Bu da bize oldukça güven verdi. Hit Eğitim ailesine her şey için teşekkür ederim.

 

Ayrıca böyle bir deneyimi de herkese tavsiye ederim...

Fatih TURGUT

 

Merhaba ismim Fatih Turgut. 2012 yaz sezonunda Kaplan International Londra'da 3 ay gibi bir süre okuma fırsatım oldu. İngiltere ye yaptığım bu seyahat ilk yurtdışı tecrübemdi.  Açıkçası gitmeden önce bazı tereddütlere sahiptim.  Fakat Londra'da geçirdiğim bir kaç günün ardından bu tereddütlerin yersiz olduğunu anladım.

Okulda aldığım eğitim ve günlük yaşamda da sürekli pratik yapabiliyor olmam İngilizcemin çok daha hızlı bir şekilde gelişmesini sağladı. Bu sebeplerden dolayı dil eğitiminin yurtdışında öğrenilmesini kesinlikle tavsiye ederim.

Tercih ettiğiniz ülkeye gitmeden önce o ülke hakkında kısa bir araştırma yapmanızın, bilgi toplamanızın çok büyük bir yararı olacaktır. Telefonunuzu yurtdışında kullanmak yerine gideceğiniz ülkede kullanılan hazır kartlardan edinmeniz daha ucuz görüşme imkânı sağlamaktadır. Ayrıca o ülkede kullanılan para birimini Türkiye'de almanız yani yanınıza alacağınız para miktarını burada edinmeniz kur farkından kaynaklanan zararınızı engelleyecektir.  Valizinizde gereğinden fazla ağırlık bulundurmamanızı tavsiye ederim:  Çünkü bunlar dönüşünüzde size problem çıkarabilmektedir.  Son olarak seyahatinizin her anını sıkılmadan doyasıya yaşamanızı öneririm çünkü zamanın nasıl geçtiğini gerçekten anlayamıyorsunuz.

Seyahatiniz boyumca her hangi bir problemle karşılaşmamak için tercih edeceğiniz danışmanlık firmanızın çok büyük bir öneme sahip olduğunu unutmayınız.  Gerek burada gerekse yurt dışına çıktıktan sonra bana olan yardımlarından dolayı tüm HİT ailesine özellikle Canan Hanım'a ve Dilek Hanım'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.  Özellikle beni hiç zor durumda bırakmayan ve gece dahi aramak zorunda kaldığımda cevap verme nezaketinde bulunan Canan Hanım'a buradan tekrar çok teşekkür ederim.

Böyle bir tecrübenin size katacağı değerler gerçekten paha biçilmez umarım herkes böyle bir fırsata sahip olur.

Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle...

 

Fatih Turgut

 

Göker ARKUN

 

Üniversiteden mezun olduktan sonra bir bankada işe girip çalışmaya başladım. Fakat bir süre sonra mutlu olmadığımı ve bu işi yapmak istemediğimi fark edip istifa ettim. Ne yapmam gerektiğini düşünürken gerek benim gerekse ailemin hep aklımızda olan yurt dışında dil eğitimi alma konusu gündeme geldi. Sonrasında araştırmalara başladığımda tesadüfen HİT Uluslararası Eğitim'i buldum ve yurt dışı dil eğitimi ile alakalı bilgi istediğime dair bir e-mail yolladım. Akabinde Canan Hanım ile tanışma hikâyem başladı.

 

Ertesi gün beni aradı ve o kadar sıcak konuştu ki kararsız kalan bir insan bile o saatten sonra %100 kararlı hale gelirdi. Beni ailemle birlikte HİT Uluslararası Eğitim'in Şişli ofisine davet etti ve böylece yurt dışı maceramın ilk adımını atmış oldum. Tahmin ettiğim üzere kendisi bizi tıpkı telefon konuşmamızdaki gibi cana yakın ve çok sıcak bir şekilde karşılayarak bütün kaygılarımızı o anda yok etti.

 

Uzman eğitim danışmanım Canan Hanım özellikle babamınkiler olmak üzere aklımıza gelen bütün sorulara net cevaplar vererek çok daha hızlı karar almamızda etkili oldu. Canan Hanım benim için en doğru okulu buldu diyebilirim. Kasım ayının son haftasına girmeden yaptığım uzun bir uçak yolculuğunun ardından Kanada'ya ulaştım. Şu an Kanada'nın Halifax şehrinde CLLC'de dil eğitimi alıyorum ve her şey gerçekten güzel gidiyor. Buradaki kültür gerçekten çok farklı ama adapte olmamız 1 aydan fazla sürmedi. İnsanlar gerçekten yardımsever ve bir o kadar nazikler. Bir aile dostumuzun oğlunun uzun yıllardır Kanada'da yaşıyor olması da benim için artıydı. Çünkü şehirle ilgili ihtiyacım olacak bilgileri onun sayesinde çok daha çabuk edinmiş oldum. Kendisi beni havaalanında karşılayıp kalacağım ailenin yanına götürdü. Böylece benim için farklı ve bir o kadar da güzel tecrübeler yaşayacağım günler başlamış oldu.

 

Okulum CLLC'den bahsedecek olursak; farklı coğrafyalardan birçok öğrencinin bir araya geldiği gerçekten kaliteli bir okul olduğunu söyleyebilirim. Okula geldiğinizde öncelikle bir seviye tespit sınavına giriyorsunuz ve buna göre sınıfınız belirleniyor. Benim, intermediate sınıfından başladığım öğrenimim şu an son sürat devam ediyor. Öğretmenlerimiz gerçekten çok iyiler ve burada her dersin bir saatten uzun sürmesine rağmen hiçbir şekilde sıkılmıyorsunuz. CLLC sürekli bir aktivite ağına sahip. Kanada'nın en yaygın sporu olan hokey maçları, müze gezileri, cafe sohbetleri, snowboard gibi birçok aktivite aylık olarak değişmekte. Ayrıca her iki haftada bir değişen seçmeli derslerimiz var ve sizin ilginize ve seviyenize göre her gün bir dersiniz seçmeli oluyor. İster sohbet sınıfı, ister bir konu üzerinde tartışma, ister film izleme sınıfı. Alacağınız dersi seçmek tamamen size kalmış. Kısacası CLLC, gerçekten öğrenci odaklı düşünen bir eğitim yapısı ve öğretmenlere sahip, son derece başarılı bir okul. Burada eğitiminizi keyif verici hale getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve ben okulumdan gerçekten çok memnunum.

 

Yurt dışında yaşama deneyimi bence çok önemli. İnsanın yalnız yaşaması ve farklı kültürlerden yeni arkadaşlar edinmesi onun dış dünyaya ve yeniliklere daha açık olmasını sağlıyor, ayrıca insana ciddi bir özgüven kazandırıyor. Herkesin bu deneyimi yaşamasını öneririm.

Ayrıca 2013'e Kanada'da girmek gerçekten ileride çok güzel hatırlayacağım bir anı olacak. Buraya gelmemde HİT Uluslararası Eğitimin, özellikle Canan Hanım'ın yardımları benim için çok önemli oldu. Herhangi bir sorun olduğunda Canan Hanım'ı rahatlıkla arayabileceğimi biliyorum. Kanada'yı ve CLLC'yi seçmemde bana en büyük yolu açan aileme ve özellikle Canan Hanım'a ayrıca teşekkür ediyorum. Benim gibi yurt dışında eğitim almayı düşünenlere, ilk önce HİT Uluslararası Eğitim ofislerine gitmelerini, sonra da Kanada'ya gelmelerini tavsiye ederim. Memnun kalacaklarına çok eminim. HİT Uluslararası Eğitime ve Canan Hanım'a sıcakkanlılığından, arkadaş gibi yaklaşımdan ve tüm yönlendirmelerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

Kanada'dan sevgilerle.

 

Göker Arkun

Gökhan GERMEYANOĞLU

Merhaba benim adım Gökhan Germeyanoğlu. Yaklaşık 3 aydır ABD'de İngilizce eğitimi alıyorum. İlk 6 hafta Boston'daydım. Boston, tarih, kültür ve yeme içme yönlerinden zengin bir kent.  İnsanlar inanılmaz derecede size karşı önyargısız ve yardımsever. Metrosu ve otobüs hatları ile ulaşım sorunu çekmeyeceğiniz, Harvard ve MIT  gibi dünyanın en iyi üniversitelerini barındıran bir şehir. Bu kadar çok üniversitenin bulunduğu şehrin bir öğrenci kenti olduğu ise, genç nüfusu ve sürekli dolu olan kafe, bar ve restoranlarından belli oluyor.

Boston'a geldiğinizde yapabileceğiniz bir çok etkinlik var. Kırmızı kaldırım taşları ile döşenmiş 4 kilometrelik ünlü Freedom Trail'i takip ederek İngilizlere karşı verilen bağımsızlık savaşında önemli yeri olan mekan ve anıtları tek tek görebilirsiniz. Faneuil Hall'a giderek dünyanın her yöresine ait yemekleri tadabilir ya da sevdiklerinize hediyelik eşya alabilirsiniz. Cheers dizisinin çekildiği Boston'daki Cheers Bar da bir şeyler içebilirsiniz. Bir İtalyan mahallesi olan Northend'de İtalyan yemeklerini tadabilir ya da ünlü Mikes  Pastry'de Cannolo yiyebilirsiniz. Boston Common Park'da kırmızı yapraklı ağaçların altında fotoğraf çektirebilir ya da sincapları besleyebilirsiniz.

Bunların yanında Museum of Fine Arts ve New England Akvaryumu gibi gezilecek daha bir çok yer var. Ulaşımın kolay olduğu NY-Washington-Philadelphia ya gidebilirsiniz. Boston kesinlikle gezilip görülmesi gereken güzel bir şehir.

Francisco. Güzel havası, denizi ve yardımsever insanları ile kendisine hayran bırakan ve Boston'a göre çok daha dinamik bir şehir.  San Francisco, limanı, plajları, Golden Gate Köprüsü, tramvayı, ufak tefek kafeleri ve restoranları ile sürekli canlı.

Size bu iki şehir hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra bu yazıyı yazmamın asıl sebebi  olan başımdan geçen uzun başvuru sürecini anlatmak istiyorum.  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ben de her yeni mezun gibi iş aramaya başladım.  Ancak önümde İngilizce gibi aşılması zor bir engel vardı. Sebebi ise benim çalışmak istediğim şirketlerin hepsinin İngilizce istemesiydi.  Yabancı dil istemeyen şirketlerin ise daha küçük çaplı olması aklımda eğer İngilizce öğrenmezsem işimde ne kadar ilerleyebilirim sorusunu oluşturdu.

Bu sorunu ortadan kaldırmanın tek yolu ise yurt dışına gidip dil eğitimi almaktı. Ancak bu kararı vermek çok kolay değil.  Nedeni ise sevdiklerinizden ve ailenizden ayrı kalmanız, bilmediğiniz bir ülkeye gidiyor oluşunuz. Ben bütün bu soruları düşünürken bir yandan da iş aramaya devam ettim.

Bütün bu soruları kafamda çözdükten sonra o büyük kararı verdim ve yurt dışına gitmeye karar verdim. Aklımdaki ülke ise Kanada'ydı. Sebebi ise dil eğitimi aldıktan sonra mesleğim ile ilgili çok fazla Master imkanının olmasıydı. Çünkü Kanada madenciliğin çok gelişmiş olduğu bir ülkeydi.  Benim için konu kapanmıştı, ortalama 1 ay sonra yeni bir ülkeye gitmeye kesin gözüyle bakıyordum.

 

 

Geriye benim için sadece başvuru süreci kalmıştı. Bunun için de bir yurt dışı eğitim danışmanlığı şirketi bulmam gerekiyordu. Daha önce bu yolla Kanada'ya gitmiş bir arkadaşımla konuştum. Kendisinin İzmir'deki bir şirket vasıtasıyla gittiğini söyledi . Ben de hiç araştırmadan o şirketi arayıp başvuru için gereken belgeleri sordum ve hazırlamaya başladım. Benim gözümde hangi danışmanlık şirketi olduğunun önemi yoktu. çünkü Maden Mühendisiydim, dünyada en zor alınan 3 vizeden 2'si pasaportumdaydı, maddi yönden sorunum yoktu ve en önemlisi Kanada bir madencilik ülkesiydi.  Danışmanlık şirketi ne kadar önemli olabilirdi ki?

Belgelerimi hazırladım, şirket belgeleri aldıktan sonra Konsolosluğa gönderdi. Marmaris'te ailemle ve arkadaşlarımla birlikte, Kanada Konsolosluğundan gelecek olumlu yanıtı beklemeye başladım. Yaklaşık 4-5 hafta sonra yanıt geldi ve red almıştım. İnanın bu hayatınızda yaşayabileceğiniz en kötü duygulardan biri. Siz bu kadar zor bir karar verip herşeyi ona göre yaptıktan sonra başka bir ülkeye gitmeyi beklerken ülke size hayır yanıtını verip, bu ülkeye gelemezsin diyor.  Umarım böyle bir duyguyu yaşamazsınız.

1 ay bocalamadan sonra Marmaris'te bir işe girip çalışmaya başladım. Ama vize alamadım diye bu işten vazgeçecek değildim. Bir kere karar vermiştim ne de olsa.

Kanada'da yaşayan bir arkadaşım bana Hit Uluslararası Eğitim ile gittiğini ve bu konuda kesinlikle Uzman Eğitim Danışmanı Gülşah Akpınar‘ı övgü dolu sözlerle anlattı. Tabi bu sefer hemen karar verecek değildim.  Uzunca bir araştırmadan sonra ise doğru tercih olduğunu anladım. Gülşah Akpınar'ı aradım meşgul olmasına rağmen telefonda o kadar net ve içten cevaplar verdi ki inanın daha ilk konuşmada ne kadar doğru bir tercih yaptığımı anladım.  Kendisi bana şu an başvuru yapmamam ve biraz beklemem gerektiğini söyledi. Bu bile benim ne kadar doğru bir karar verdiğimin göstergesiydi, çünkü başka biri olsa maddi kazanç için başvuruyu yapmanızı ister. Vize reddi aldıktan sonra da "garantisi yok" deyip işin içinden çıkardı.

Gülşah Hanım başvuru yapmak için ne kadar istekli olduğumu gördükten sonra bana 8-9 ay beklemem gerektiğini söyledi. Süre uzundu ama bekleyecektim, çünkü en iyiyle çalıştığımı bildiğim için güvenim sonsuzdu. Bu süre zarfında defalarca kendisini aradım ve kafamda ki bütün soruları sordum. Gülşah Hanım da bıkmadan usanmadan hiç bir sorumu cevapsız bırakmadı.

Hedeflenen süre geçtikten sonra artık vize başvurusu yapmaya hazırdım. Ankara'daki Hit Uluslararası Eğitim şubesine gittim. Gülşah Akpınar bütün doğallığı ve sıcakkanlılığı ile beni karşıladı. Bana Vize formunda hangi soruya nasıl cevap verdiklerini, vize görüşmesinde çıkabilecek soruları anlattı. Ertesi gün Ankara'daki Amerikan Konsolosluğuna vize görüşmesi için gittim.  Bilin bakalım ne oldu, vize memuru tam da Gülşah Hanım'ın bana söylediği ve cevapları üzerinde çalıştırdığı soruları hemen hemen aynı sıra ile sordu ve hal böyle olunca doğal olarak vizeyi aldım.

Size tavsiyem her zaman en iyilerle çalışın. Belki ilk başta başka firmayla başvuru yapmasaydım aradaki farkın bu kadar derin olduğunu anlayamayabilirdim. Ben bu farkı maalesef  uzun ve stresli bir yolla anladım umarım siz böyle bir duyguyu yaşamazsınız. Hepinize iyi şanslar.

 

Gökhan GERMAYANOGLU

Gökhan Güler

 

Ben dil eğitimi için Londrayı seçtim, iyikide seçmişim.Bunun benim ingilizcem ve hayat tecrübem açısından doğru seçim olduğunu düşünüyorum.Okulum Edwards Language School(Sprachcaffe) ben gerçekten hocalarımdan ,okulumun eğitimi ve ortamından memnunum.Okulda benim gibi dünyanın dörtbiryanından gelen öğrenciler ve sıcak bir ortam var çok çabuk kaynaştık ve güzel vakit geçiriyoruz. Beraber boş vakitlerde buluşup gezip,eğleniyoruz böylece her zaman ingilizce pratik yapma şansımda oluyor.Aynı zamanda part time bir işte çalışıyorum.9 aydan beri buradayım ve tekrar vizemi uzatmak için başvurdum.Birsüre daha dil eğitimi alıp sonra master yapmayı istiyorum.Londraya gelmek isteyen arkadaşlara tavsiyem,önce planlamanızı yapın,cesaretli olun ve deneyin bu size büyük tecrübe katacak ve bu güzel şehirde unutamayacağınız anılara sahip olacaksınız.Vize almam için yoğun çaba harcayıp buraya gelmemi sağlayan HIT Eğitime tekrar teşekkür ediyorum.

Daha fazlası...

B