Bizi Takip Edin:
  • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
  • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
  • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
  • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
  • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim

Olga ÜRÜN ÇİFCİ

 

Hacettepe Üniversitesinde doktora eğitimimi tamamlamam için gereken yabancı dil şartı; beni kısa sürede eğitimi nasıl alırım diye düşündürürken eğitim danışmanlık şirketlerini araştırmaya başladım. Çok fazla vaktimin olmaması nedeniyle en kısa sürede doğru karar vermem gerekiyordu ve alternatif birkaç şirketle çeşitli ülkelerdeki dil okullarını araştırmaya başladım. Ancak ya önerilen ülke ya da okulla ilgili olarak içime sinmeyen bir şeyler vardı. Tamda bu sıra da oğlu Kanada'da CLLC dil okulunda eğitim alan Başkent Üniversitesi Dekanlarından ve yöneticim olan Sayın Prof Dr. Korkut Ersoy Hit Uluslararası Eğitim'den de bilgi alabileceğimi söyleyip, uzman yurtdışı eğitim danışmanı Gülşah Akpınar'ın telefonunu verdi. Gülşah hanım ile yapmış olduğumuz o telefon görüşmesinin sonucunda çalışacağım acenteye, ülkeye ve okula karar verdim.

Gülşah hanım ile ilk buluşmamızda aklımda İngiltere de bir okula gitmek varken, Gülşah Hanım amacımın akademik çalışmaya yönelik bir hazırlık olduğunu anlayarak beni kısa sürede amacımı ( IELTS sınavından 7/9 almak ) gerçekleştirmeme araç olabilecek Kanada nın en iyi eğitim kurumlarından biri olan CLLC ye yönlendirdi ve beni okulun Türkiye Temsilcisi Sibel Burcu Cesur ile tanıştırdı. Okul ve merkezleri hakkında bilgilendirildikten sonra okulun Ottowa, Toronto ve Halifax'da şubeleri olmasına rağmen Halifax'ı tercih etmemin sebebi Ankara da yaşadığım hayattan bir süreliğine de olsa uzaklaşıp küçük huzurlu bir sahil kenti olan bu şehirde hem dinlenme, hem de eğitimime odaklanma fırsatı bulacağımı düşünmem oldu. Birkaç gün içinde okul ile gerekli yazışmalar yaparak vize işlemleri için evrakları tamamladım. Kanada da iken hep ziyaret etmeyi hayal ettiğim Amerika'ya da bir tatil döneminde gitmek üzere HİT Uluslararası Eğitim ekibi tüm işlemlerimi olabilecek en hızlı şekilde tamamlayıp, hayallerimi gerçekleştirme fırsatı sunduklarında onlarla çalışmamın ne kadar doğru bir tercih olduğunu bir kez daha anladım. Kurumsal bir şirket olarak sektörde ki başarılarının sırrının da profesyonelliklerine rağmen öğrencilerine kişiye özel hizmet vererek kendi aile bireylerinden birinin işini yapıyormuş gibi sizi güvende ve iyi hissettirmeleri olduğunu anladım. Kısaca, HIT Uluslar arası Eğitim ekibi için amatör ruh ile çalışan profesyoneller diyebiliriz.

İşte büyük gün gelmişti, Kanada'ya gitmek üzere havalimanında ailemle vedalaşırken 20 gün içinde karar verip uygulamaya geçmiş olduğum için hala rüyada gibi hissediyordum. Ailemle vedalaşma sonrası on saatlik uçuşla önce Toronto oradan da Halifax'a varmıştım. Okulumun havalimanından alınarak bir süreliğine de olsa "evim" dediğim yere varmıştık. Sabahın dördünde beni tüm sevecenliğiyle karşılayan ev sahibem Christina çok soğuk ülkenin tanıdığım en sıcakkanlı insanlarından biriydi. Ben bir taraftan odama yerleşirken diğer taraftan da hala rüyada mı yoksa gerçek hayatta mıyım, dünyanın bir ucunda bu okyanus ötesi ülkeye gerçekten geldim mi onu anlamaya çalışıyordum. Ertesi gün Christina bana okul güzergahını, otobüs duraklarını, eksik ve ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim alış veriş merkezlerini ve marketleri gezdirerek çevreyi tanıttı.

Okuldaki ilk günüme gelince; okula girdiğim anda beni en özel ve tek bir öğrencileriymişim gibi karşılayıp hemen  oryantasyona alıp kayıt işlemlerimi tamamladılar. Oryantasyon programı sadece okul ile ilgili bilgi ve kuralları kapsayan bir program değil, aynı zamanda da yaşadığımız şehirde bize gerekli olacak tüm iş ve işlemlerimizi yapmamızı sağlayacak, hayatımızı kolaylaştıracak bilgileri de kapsıyordu. Daha sonra bir seviye tespit sınavına tabi tutulup, belirlenen seviyeden eğitime başladık.

Kanada'nın üç ayrı şehrinde, Halifax'ta ise iki şubesi olan CLLC başta okul müdürü, öğretmenleri ve diğer tüm çalışanları ile çok yardımsever ve sevecen bir kurum. Okul müdürü Mike'ın her bir öğrenciyi ismiyle, uyruğuyla tanıyıp, eğitim amacına yönelik yönlendirmeler ve bilgilendirmelerde bulunması beni şaşırtan ama onlar için çok olağan bir durumdu. CLLC Halifax'da bulunan tüm öğrencilerinin başarısını taktir eden ve herkes tarafından olumlu yorumlar aldığım bu okul, zaman içinde de amaçlarının en iyi ve en verimli şekilde öğrencilerinin yabancı dil bilgisini geliştirmek olduğunu bana kanıtladılar.

Yabancı dili görsel materyallerle destekleyerek daha interaktif, hem eğlencenin hem de güncel bilgi ve olayların da ders kaynaklarına konu olduğu, öğrenciyi sıkmadan araştırma ve öğrenmeye merak uyandıracak şekilde çalışmasını sağlayan programlarla derslere başladık. Sınıflarda hiçbir şeyi ortak olmayan farklı milletlerden insanlar olarak ortak bir amaç için bir araya geldiği heterojen bir grup oluşturmuştur. Öğretmenlerin işlerini çok hevesli ve severek yapması ve soru sorduğunuz her konuda tüm samimiyetleriyle yardım etme çabalarını da yadsıyamam. İki aylık genel İngilizce den sonra IELTS sınıfında eğitime başladım. Türk Eğitim ve Sınav sisteminden çok farklı olarak okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin ayrı ayrı değerlendirildiği bu sınav için daha ciddi bir çalışma gerekliydi.

Bu arada okul hergün farklı bir aktivite ile her öğrencinin bir arada olmasını sağlayarak çok eğlenceli programlar ve hafta sonu gezileriyle orada bulunduğumuz süreyi daha keyifli hale getiriyordu. Başta Kolombiyalı ev arkadaşım olmak üzere Brezilyalı, Meksikalı, Japon ve Koreli arkadaşlarımla soğuk ve karlı havaya aldırmadan derslerden kalan zamanımızda hem şehrin tarihi ve kültürel geçmişini öğrenebileceğimiz müzeleri gezip hem de şehrin eğlence ve gece hayatını tecrübe etme fırsatı bulduk

Zaman hızla akıp geçti ve Halifax'daki son haftama girmiştim. Her Cuma yapılan mezuniyet törenlerindeki öğrencilerden biride bendim artık. Üç aylık bir sürenin nasıl bu kadar hızlı geçtiğini,bu kadar kısa sürede bu şehre ve buradaki hayatıma ne kadar çabuk alıştığıma şaşırıyordum. Mezuniyet töreni sonrasında ise arkadaş grubumun benim için organize ettiği veda yemeğinden sonra birbirimizin iletişim bilgilerini alarak çeşitli ziyaret ve gezi planlarında tekrar buluşmak üzere vedalaştık.

Türkiye'ye dönmeden önce Toronto'nun simgesi olan CN Tower'ı ve Amerika  Birleşik Devletleri ile Kanada'nın ortak sınırında yer alan doğa harikası Niagara Şelalelerini ziyaret etmek üzere Toronto'ya yola çıktım. Tek başıma biraz sıkıcı olsa da  daha önce yapmış olduğum gezilecek yerler listeme göre hareket ederek dört günlük Toronto gezimin ardından rüyalar ülkesi ABD' nin en çok görmek istediğim şehri New York'a geçtim. Burası için hazırladığım gezilecek yerler listeme de riayet ederek çok güzel geçen günlerimin tüm anılarını ve valizlerimi toplayıp yurda döndüm .

Tüm bu geçirdiğim günler içinde Gülşah Hanım ve Sibel Hanım sürekli benimle iletişim halinde oldular. Okuldaki durumumu ve devamsızlık çizelgemi raporlar halinde izlediler. Genelde derslerime devam eden başarılı bir öğrenci olduğumu bildikleri içinde bu yazı vesilesi  ile beni sizlerle buluşturdular.

Bana bu imkanı verdikleri için başta ailem, Başkent Üniversitesi yöneticileri ve doğru yönlendirmelerle en iyi kararı vermemi sağlayan Sayın Gülşah Akpınar ve tüm HİT Uluslararası Eğitim çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bir sonraki yurtdışı eğitim planını kardeşim için yapmak üzere kendileriyle tekrar çalışmak için sabırsızlanıyorum.

Büyük bir özveriyle işlerini yapan HİT ailesinin bir bireyi olarak kabul edilecek, geleceği için en doğru eğitim planını yapmak isteyen tüm arkadaşlara şimdiden bol şans diliyorum.

Pınar ÜNSAL

 

2010 yılı Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümü ön lisans mezunuyum. Herkesin olduğu gibi yurt dışında eğitim almak benim de hayalimdi ve lisans eğitimime yurt dışında devam etmek istiyordum. Bu benim geleceğim ve kariyerim açısından çok önemli ve çok büyük bir adım olacaktı. Kültür  çeşitliliğini yaşamak, farklı  kültürlerden arkadaşlar edinmek,  grup projelerinde yer almak, iş hayatında insan ilişkilerimi geliştirmek ve en önemlisi vizyonumu genişletmek açısından altın değerindeydi.

Lisansımı yurt dışında tamamlamaya karar verdikten sonra uzun ve sıkıcı bir süreç başladı benim için. Sıkıcı diyorum çünkü  araştırmaya başladıktan sonra çok fazla alternatif ile karşı karşılaştım. Başta üniversite hocalarım olmak üzere yurt dışında eğitim almış veya yurt dışında çalışan bütün tanıdıklarımın fikirlerini almak bu sürecin daha hafif ve kolay geçeceğini düşündürse de aslında pek de öyle olmadı. Çünkü her konuştuğum kişinin söylediği bir diğerininki ile çelişiyordu. Üniversitelerle kendi okulları hakkında e-mailleşmek bir anneye "Kızınız güzel mi?" diye sormak gibiydi. Sonunda profesyonel yardım almaya karar verdim ve bazı danışmanlık şirketleriyle görüşmeler yaptıktan sonra  HİT Uluslararası Eğitim ile tanıştım. Doğru danışmanı seçmiş olmanız gerçekten çok önemli ve ben doğru danışmanı HİT Uluslararası Eğitimde buldum. Danışmanım benimle gerçekten ilgilendi ve ne istediğimi anladıktan sonra okumak istediğim alana ve bütçeme uygun olan birçok alternatif üniversiteler sunup üniversite seçimi yapmayı tamamen bana bıraktı,  beni  kesinlikle belli bir üniversiteye yönlendirmeye çalışmadı. Bu süreçte beni bir an olsun yalnız bırakmayan, desteğini ve motivasyonunu eksik etmeyen, evraklarımın hazırlanma sürecinde benim için benden fazla endişelenen, uçak yolculuğum süresince gece gündüz demeden beni merak ederek arayan Gülşah Hanım ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Geleli bir sene olmasına rağmen hala okulla ya da vize işlemleriyle ilgili her sorunumda Gülşah Hanım destek oluyor.

Eğitimim için Kanada'yı tercih ettim. Bu seçimimde en başta Kanada eğitim sisteminde, her bir öğrenci için ayrılan harcamanın diğer G-8 ülkelerinin ayırdığından daha fazla olması etkili oldu. Bununla birlikte Kanada'nın  OECD ülkeleri içinde ilk üçte yer alıyor. 1994 yılından bu yana BM ve EUI tarafından dünyanın yaşanılacak en iyi 10 ülkesinden biri seçildi. BM anketinde Kanada'nın ilk 10'da yer almasının diğer nedenleri ise Kanada'nın yaygın eğitim olanakları, ortalama yaşam süresinin uzunluğu, düşük suç ve şiddet oranına sahip olması. Ailemin tek kızı olarak iklim şartlarının da benim ve ailem için çok önemi vardı tabii ki. Tüm bu sebeplerle Nova Scotia eyaletinin başkenti olan Halifax'ta bulunan St. Mary's Üniversitesini tercih ettim.

Bilkent Üniversitesine kıyasla St. Mary's Üniversitesi öğrenci ve öğretmen sayısı açısından daha küçük bir üniversite. Bu, öğretmen ve öğrenci iletişimi açısından çok büyük bir avantaj. Bir profesör başına düşen öğrenci sayısı çok fazla olmadığı için herhangi bir sorunum olduğunda veya yardıma ihtiyacım olduğunda sorunu kolaylıkla ve çok kısa bir sürede çözebiliyorum. Buradaki öğretmenler de sanki benim buraya gelmemi bekliyormuş gibi büyük bir zevk ve istekle ilgilenip her konuda yardımcı oluyorlar. Bir teknoloji insanı olarak St. Mary's Üniversitesinin teknolojik açıdan sağladığı imkânları söylemeden geçemem.  Aradığınız bir kitabı binlerce kitabın bulunduğu kütüphanesinde bulamazsanız bile mutlaka civar kütüphanelerden sağlıyorlar. Bilgisayar laboratuarlarında oturmaktan sıkılırsanız yardım masasından laptop alıp daha konforlu olan koltuklara geçip çalışmanıza orada devam edebiliyorsunuz. Her şeyi öğrencilerin rahat edebileceği şekilde organize etmişler; yeter ki öğrenciler çalışmak istesinler. Çalışanların güler yüzü ve kurulan arkadaşlıklar belli bir zaman sonra kendinizi sürekli kütüphanede bulmanızı sağlıyor, dolayısıyla bu da sizi başarıya götürüyor.

Halifax ve buradaki öğrencilik hayatı hakkında söyleyebileceğim en güzel şey buranın tam bir öğrenci şehri olmasıdır. Küçük ve mütevazı bir yer olması buradaki öğrencilerin başarılı olmasında bir büyük rol oynuyor. Tabii ki bu, buradaki bir öğrencilerin ders dışında kendilerini motive edecek bir şeyler bulamadığı anlamına gelmiyor. Kanada'daki eğitim sistemine göre öğrencinin sadece derslere boğulması doğru bulunmuyor. Buradaki anlayışa göre üniversite hayatında hayatı öğrenmek, okul içerisinde bireysel aktivitelerde ve grup  aktivitelerinde bulunmak, organizasyonlarda aktif bir şekilde görev yapmak, hayatta gerçekten ne iş yapmak istediğinizi öğrenmeniz açısından kampüs içinde ve dışında küçük işlerde çalışmak ve kendi paranızı kazanmak bireysel gelişim için çok önemli. Buradaki insanların sıcakkanlılığı ve misafirperverliği eminim alışma surecinizi çok daha hızlı atlatmanıza yardımcı olacaktır. Sokakta yürürken gördüğünüz herhangi bir insanla göz göze geldiğinizde size büyük bir sıcaklıkla gülümseyecek ve herhangi bir soru sorduğunuzda eminim size elinden geldiğince yardım etmeye çalışacaktır.

Bir senedir St. Mary's Üniversitesi Computing Science bölümünde öğrenim hayatına devam eden biri olarak sizlere buradaki yaşam ve öğrencilik hayatı hakkında deneyimlerimi anlatmaya çalıştım. Umarım düşüncelerinizi şekillendirmenizde küçük de olsa bir katkıda bulunabilmişimdir. Tıpkı benim olduğu gibi sizin de her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum. Hayatınızda başarılar.

S. Pınar Ünsal

 

 

 

Seçkin Süerdem

 

SEÇKİN SÜERDEM AVUSTRALYA GRIFFITH ÜNİVERSİTESİ'NDEN ANLATIYOR

 

 

 

 

Griffith Üniversitesi, adımınızı ilk attığınız anda sıcaklığını ve samimiyetini yabancı öğrencilere hissettirebilen bir yer. Özellikle okul öncesi oryantasyon programları, Avustralya uyum seminerleri, birebir rehberlik hizmetleri vs .gibi konularda çok başarılılar. Yabancı öğrencilerin yaşayabilecekleri her türlü sıkıntı ve sorunu geçmiş tecrübelerine dayanarak listeleyerek, profesyonel danışman ekibi ile bizlere çok yaralı bilgiler verip, tavsiyelerde bulundular. Şimdi şimdi aslında ne kadar önemli seminerlere katılmış olduğumu anlıyorum. Eğitim sistemi, hukuk sistemi, göçmenlik prosedürleri, işçi hakları, tüketici hakları olmak üzere buna benzer birçok konuda, işin ehli insanlar tarafından gerekli eğitimlerimizi aldık ve adaptasyon sürecini olabildiğince sancısız geçirdik. Derslerimizin başlaması ile birlikte kütüphanede, kantinde veya çeşitli aktivitelerde dünyanın dört bir yerinden öğrencilerle tanışma fırsatı buldum. Griffith Üniversitesi, gerek akademik personel kalitesi gerek sosyal aktivite çeşitliliği ile beklentilerimin çok çok üzerinde beni tatmin etti. Halen Griffith Üniversitesi Nathan Kampüsünde Pazarlama yüksek lisansıma devam ediyorum ve Avustralya'da oturum almak üzere girişimlere başladım. Griffith Üniversitesi'nde edindiğim arkadaşlar ve kültürel mozaik ve eğitimim ile birlikte vizyonumun da genişlediğini çok net hissedebiliyorum. Türkiye ve Avustralya arasındaki tarihi bağın tahmin ettiğimden çok daha kuvvetli olduğunu belirtmeden edemeyeceğim; çünkü Anzak gününde halen Mustafa Kemal Atatürk'ün Avustralyalı annelere hitaben söylediği cümleler gözyaşı ve saygı ile okunuyor.

Bu deneyimleri yaşamamda bana aracılık eden ve destek olan HİT Uluslararası Eğitim'e çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

Seda Bandık

 

 

 

 

UCSD de okumak USA icinde dahi çok büyük bir ayrıcalık. Kampüs çok büyük. Extension dersleri kampusun içinde farklı bir bölümde yer alıyor. Dersler tamamen öğretmeye yönelik her hafta sunum hazırlıyoruz, verilen ödevleri yapıyoruz. Aslında burada öğrenci olmak bir ayrıcalık desemde hatırlatmak isterim bu ayrıcalığı korumak ciddi bir çalışma gerektiyor. Neyse ki , hocalar degerlendirme yaparken tamamen bizi başarılı kılmak için elinden geleni yapıyor, ingilizceni puanlamıyolar bir kere. Kalmak için baya uğraşman lazım yani. Aylık masraf eğer evi burda kendin sahibinden kiralarsan diğer şirketlerle karşılaştırdığında 2 katı ucuza geliyor. Oda paylaşıcaksan ayda 500 $ ile 800 $ arasında değişiyor. Diğer harcamalar tamamen kişiye bağlı değişir ama en az ayda 700 dolar bence bir öğrenci için gerekli. Genel olarak programdan memnunum ,kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için kesinlikle tavsiye ederim özellikle pazarlama dersinden cok memnunum . San Diego harika bir yer bence :)

 

HIT Eğitim sayhesinde burda kendimi çok güvenli hissediyorum. Buraya geldiğimde HIT Eğitim tarafından herşeyim ayarlanmış bir şekilde beni bekliyodu. Tek başıma bu kadar uzak bir yere gelmiş olmamın stressini minumuma indirdiler. En güzeli de bana bir telefon kadar yakın olmanız oldu. Siz beni bu kadar cesaretlendirmeseydiniz şuan burada olamıyacaktım belkide herşey için çok teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

Serenay KILIÇ

 

 

 

 

 

 

 

Merhaba Ben Serenay.  Eminim ki, hepimizin en büyük sıkıntısı çok iyi bir şekilde gramer bilip pratikte yetersiz kalmamız. Bunun en etkili ve en güzel çözümü yurt dışına çıkmak. Bende hazırlık okuduktan sonra pratik için yurt dışına gitmeye karar verdim. Aklımda İngiltere'ye gitmek vardı çünkü Kanada'ya göre çok daha yakındı. Bu noktada Canan Hanım devreye girdi. Bana iki ülkenin avantaj ve dezavantajlarını açık sözlülükle anlattı. İngiltere'de ki yazın çok fazla artan Türk öğrenci sayısından ve Kanada'nın cazip fiyatlarından bahsetti. Ancak ben hala İngiltere'de ısrar ediyordum. Neden bilmiyorum ama Kanada gözümde çok büyüyordu ve korkuyordum. Belki mesafesi yüzünden korkuyordum. Ancak sonunda ikna oldum.

Benim öyle anlatılanlar gibi havaalanında ya da ev ortamında çok büyük sıkıntılarım olmadı. Yolculuğum yorucu ama sorunsuz, kaldığım oda ise gayet büyük, temiz ve kullanışlıydı. Evin sahipleri de gerçekten anlayışlı ve kesinlikle çok tatlılardı. Ama ilk gittiğimde tabi ki adaptasyon konusunda küçükte olsa bir sıkıntı yaşadım, çünkü bizden tamamen farklı bir yaşam tarzları var. ILAC'i anlatmam gerekirse, gerçekten çok eğlenceli bir okul. Eğitim kalitesi de bir o kadar yüksek. Değişik etkinliklerle pratik yapmanızı sağlıyorlar ve sıkılmadan daha çok öğrenebiliyorsunuz. Bu programın en önemli artısı tabi ki farklı ülkelerden ve kültürlerden birçok arkadaş edinmek. Farklı kültürden insanlar tanımak gerçekten ufkunuzu genişletiyor. Özellikle Kanada'da ki yaşam şekline ayak uydurduğunuz andan itibaren eğlence sizin için başlamış demektir!

Bütün bu güzelliklerin benimle buluşmasını sağlayan Canan Hanım'a ve HİT eğitime çok teşekkür ediyorum. Sizin de giderken yaşanılan o tatlı paniği, dönme zamanınız yaklaştığında ise yaşanılan o burukluğu yaşamanızı, gittiğiniz ülkede de çok güzel insanlar tanıyıp onlarla bir şeyler paylaşmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

SERENAY KILIÇ

 

 

 

 

 

 

SERKAN EROL

 

Ben Zeynep’in babası Serkan Erol. Kızımız Zeynep'in 8 sınıfta okuduğu senenin Mart ayında HIT Uluslararası Eğitim ve Canan Hanım'la tanıştık ve kendisinin çok yakın desteklerini aldık. Bu süreçte bize yurtdışı eğitimin nerede ne gibi avantajları ve zorlukları olduğunu, bu sürecin ilerleyişinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini, tamamlanması gereken adımları yani kısaca bir bütün olarak tüm ele alınması gereken detayları en ince ayrıntısına kadar profesyonellik ve içtenlikle bizlere sundular. Özellikle Canan Hanım, kızımız Zeynep'in tüm yönlerini dikkate alarak nasıl bir yol izlememiz gerektiği yönünde bizi çok iyi yönlendirdi. Bu aşamalardan sonra bize en uygun alternatifin MacDuffie High School olduğuna karar verdik. Bu okula kabul sürecindeki tüm işlemleri Canan Hanım'ın desteği ve danışmanlığı ile gerçekleştirdik. Aklımıza gelen her soruyu, her zaman rahatlıkla Canan Hanım'a ilettik ve cevabını alabildik. Sonrasında kabul işlemlerinin paralelinde, Canan Hanım'ın ayarladığı randevu ile okula ziyaret gerçekleştirdik, okula daha önce başlayan diğer öğrenciler ve velilerle görüşebilme şansımız oldu. Bunların hepsi bizim için çok kıymetli idi ve bu süreçte kafamızdaki net olmayan sorulara cevap bulmamızda kritik faydaları oldu. Sonunda MacDuffie School'da karar kıldık ve kızımız yatılı olarak 2014 Eylül döneminde 9.sınıfa başlamış oldu. Hem okulun akademik avantajları hem de öğrencilerine kazandırmayı amac edindiği kişisel katkıların kızımız Zeynep'e çok faydalı olacağını görüyor ve mutlu oluyoruz.

MacDuffie High school'u seçmemizde temel etken, öğrencilerin akademik yönlerini kuvvetlendirme iddialarından daha fazla onları hayata çok yönlü bir insan olarak yetiştirme düşüncelerine sahip olmalarıdır diyebilirim. Gerçekten de tanışınca ve Zeynep'in okul hayatı başlayınca daha da yakından anladık ki, okul, özelikle uluslararası öğrenciler için tam ve çok yönlü hizmetler ve faydalar sunmakta. Akademik yönden sağladığı tüm imkanlara ek olarak spor, sosyal iletişim ve diğer okul dışı faaliyetlerle çocukların hem daha ayakları yere sağlam basan hem de donanımlı insanlar olmalarına, özgür bir ortamda imkan sağlamaktadır. Şu an 7.sınıfta olarak oğlumuz Cem'i de kısmet olursa 9.sınıfta MacDuffie'ye göndermek istiyoruz.

Tüm destek ve hizmetleri için HIT Danışmanlık ve Canan Hanım'a teşekkürü borç biliriz.

 

Serkan Erol

Tamer AKÇAY

 

 

 

Merhaba ben Tamer Akçay,17 yaşındayım. İstanbul'da özel bir kolejde 10. Sınıfı tamamladıktan sonra eğitimime yurtdışında devam etme kararını ailemle birlikte aldım. Böylece Amerika maceram HİT Uluslararası Eğitim yetkilileri ile görüşerek başladı. Bu başlangıç ile hayatım ve hedeflerim tamamen değişti yeni arkadaşlar edindim ve harika bir eğitim alıyorum. Daha önceki hedefim Üniversiteyi Türkiye'de bitirmek iken şu anki hedefim Üniversiteyi Amerika'da bitirmek.

Bir lise hayal edin. Amerika'nın en fazla üniversitesine ev sahipliği yapan Massachusetts eyaletinde yer alsın ve bu okul Amerika'nın en prestijli okullarından biri olsun. Gerek sosyal yaşam gerek okul hayatı anlamında tüm hayallerinizi gerçekleştirebilsin.

MACDUFFIE Okulumda öğrenciler 3 gruba ayrılmaktadır. Yatılı, günlük (aile yanı konaklamayı tercih eden uluslar arası öğrenciler) ve son olarak Amerikalı öğrenciler. Ben bu okulda yatılı bir öğrenci olarak eğitimimi sürdürüyorum. Eğitimime başlamadan önce Amerika'da bir lisede yatılı olmak konusunda çekincelerim vardı. Ancak okulumun yurdunda o kadar sıcak bir ortam varki ve yurttaki yetkililer bizlere o kadar yakın davranıyorlar ki hepimiz kendimizi evimizde hissediyoruz.

Eğer sizde benim gördüğüm bu eğitimi alıp geleceğinize yapmaya başlamak istiyorsanız sizleri de MACDUFFIE koridorlarında görmeyi diliyorum. Benim bu eğitimi almama yardımcı olan en başta aileme, sonra da HİT Uluslararası Eğitim'e ve Uzman Eğitim Danışmanım Canan Hanım'a bir kez daha teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

 

 

Tolunay INALCI

 

Merhaba

Oğlum Yağız, 9. Sınıfın ilk dönemini bitirmek üzereyken eğitimine Kanada’da devam etmek istediğini söyledi. Bu beni biraz şaşırttı çünkü Türkiye’nin en prestijli Anadolu liselerinden birinde okuyordu. Bu karar bizim kazanılmış haklarımızı riske sokabilirdi. Ancak burada başarılı öğrenci olmanın bedeli kişisel gelişimi geri plana atmak. 6 yıldır bateri dersleri alan, İngilizce dışında diğer yabancı dillere de ilgi duyan ve düzenli olarak dergi ve anime dizileri takip etmek isteyen, bunun yanında sağlığı için spor da yapması gereken oğlum bunlara zaman ayırmakta zorlanıyordu.

Alanında güvenilirliği olduğunu bildiğim köklü bir kurum olan HİT Uluslararası Eğitimle bağlantıya geçtim. Canan Hanım’la birlikte en kısa zamanda doğru okulu bulup, gerekli işlemleri yaparak okul başvurumuzu yaptık. Rutland Senior Secondary lisesinden kabulümüzü aldık. Oğluma gitmeden önce ilk 3 ay sabırlı olmasını, geri dönmek isteyebileceğini, kendisine bir alışma süresi tanımasını söyledim. Kanada’daki ailesi onu öyle sıcak kucakladı ki alışma süresi 2 günden uzun sürmedi. Okul başarısı çok iyi. Hatta bazı derslerde okul birincisi. Bunun yanında tüm sosyal aktivitelerini yapabiliyor. Üstelik okul orkestrası kredili bir ders ve müziğe seneler boyunca verdiği emeklerin karşılığını alıyor. İkinci dil olarak Japonca’yı seçti. Üniversitede Yazılım mühendisliği okumak istediği için bilgisayar programlama-yazılım dersleri alıyor. Bunların ötesinde ev işlerine asla yardım etmeyen, yatağını bile toplamayan oğlum, orada tüm bu işleri büyük zevk alarak yerine getiriyor. Buradaki eğitim sürecinde sürekli hakkını aramak ve korumak zorunda kalmaktan ne kadar yorulduğunu fark etti ve hayatından çok önemli bir şeyi sildi… Stres

Tamamen olmasa da bazı yönlerden pişmanlıklar yaşayabileceğimizi düşünüyordum. Hiçbir açıdan pişmanlık duymadık. Bu eğitimi tüm gençlerin deneyimleyebilmesini diliyorum.

Oğlumu doğru aile yanı, doğru lise, doğru şehir, doğru ülkeye yönlendirdikleri için Hit Uluslararası Eğitim, Canan Hanım ve SMG sorumlusu Sinem Hanım’a çok teşekkür ederim.

 

Tolunay İnalcı

Tuğçe ÜSTÜN

Gelin sizinle hiç bilmediğiniz bir labirente girelim...
Uyarı: girerken lütfen yanınıza şemsiyenizi ve ıd/ kartınızı alınız... Oyunumuz İngilizce... Hemen korkmayın... Oyuna başlarken biraz sıkıntı çekiyorsunuz ama iki üç adım attığınızda tüm korkularınızın ne kadar yersiz olduğunun farkına varıyorsunuz... Bu labirentte hava çoğu zaman yağmurlu... Şemsiyeniz iste burada size yardımcı olacak... Hemen korkmayın çok güzel güneşli zamanları da var ( o zamanda hemen dışarı çıkmak sahil de yürüyüş yapmak isteyeceksiniz ) herkes size bir sürü soracak bu labirentte ama endişelenmeyin buradaki herkes birbirine çok yardımcı ve saygılı... Sıra birazcık ders yapmaya geldi... Eurocentres size en yakın adres... Haritanın tam ortasıdır Eurocentres. Eğitimi, imkânları ve en önemlisi de güler yüzlü deneyimli hocaları... İnanın burada iken ailenizin yanında gibi hissedersiniz kendinizi... Tüm korkulardan arınıp çözüme en kısa ve sağlıklı yolu gösterirler... Düşünsenize siz onların yeni çocuklarısınız... Evinizle, arkadaşlarınızla, çevreye uyum sağlama konusunda problemleriniz varsa bile çözülmüş bilin... Eurocentres ama sadece eğitim değil yanında sosyal faaliyetleri de var... Bu labirent biraz yoğun ve ağır ama eminim burada ki öğretmenlerinizle, yeni arkadaşlarınızla her şey daha kolay... Eğitim şimdilik yeter hadi hazırlayın ıd kartlarınızı akşam labirenti sizi partiye davet ediyor. Sakın korkmayın gece diye... her labirent polislerin denetiminde ve unutmayın her yerde sızı izleyen kameralar var... Baktınız bu labirentler sizi sıkıyor gelin kısa turlara katılın... Londra, Cambridge... Ya da oturun sahilde sıcak bir kahve için... Labirentler sız merak ettikçe acılıyor... Görmek istedikçe size yeni şeyler sunuyor... Ama tek kotu yanı ne biliyor musunuz, bu labirentler zamanlı... Zamanınız dolduğunda tüm o kapılar yavaş yavaş yok oluyor ve oyun son buluyor... Ama üzülmeyin bu rüya çok güzeldi birçok deneyim kazandırdı ben daha fazlasını istiyorum diyorsanız hemen Hit Yurtdisi Egitim'e gidiyorsunuz ve deneyimleri ile çalışanları size başka bir oyun daha sunuyor... : ))

 

Bana sorarsanız ben bu oyunun sonuna geldim ve inanın eğer bana yeniden başlama fırsatı verseler biran bile düşünmeden evet derdim. Brigton bana kendimi tanımamı sağladı... Kendi başıma bir şeyler başarabilmeyi, kendime olan güvenimi arttırmamı ve en önemlisi de yeni bakış açıları kazandırdı. Birçok ülkeden farklı arkadaşlıklar edindim... Ve inanın şimdi hazırım başka bir oyuna daha başlamaya... Burada İngilizce eğitiminden sonra üniversiteye devam etmek istiyorum... Eğer aklınızda böyle bir düşünce varsa hiç fırsat kaçırmayın... Sizde girin o büyüleyici labirente ve hayatınızın tadına bakın...

 

Tugce Ustun- Eurocentres Brighton, UK

ZEHRA BAYAZITOGLU

Benim adım Zehra Bayazitoğlu. 10. Sınıfın 2. Döneminde Amerika’da öğrenci olmaya karar verdim. Bunun için bana yol gösterebilecek ve prosedürler için elimden tutabilecek kişilere ihtiyacım vardı. Yaptığım araştırmalar sonucunda HIT Uluslararası Eğitim dikkatimi çekti. Yetkili kişilerle bir telefon konuşması yapmam, onlara güvenmem için yeterliydi. Okul seçme sürecinde sadece yardım etmekle kalmayıp bana yol da gösterdiler. Bir okul seçerken Canan hanım ve Sinem hanım benim için birer mentor gibi davrandılar. Canan hanım benim eğitim hayatımdaki ciddiyetimi anladı ve akademik alanda daha güçlü okulları düşünmem için beni ikna etti. Her şeyden önce bunun için HIT Uluslararası Eğitime çok minnettarım. Kendi başıma da bir okul bulup gidebilirdim ama HIT Uluslararası Eğitimin farkı bana sağladıkları yok gösterme sistemiydi.

Macduffie şu ana kadar bulunduğum en mükemmel okul ortamını sunuyor. Ayrıca okul hayatının kritik ve yoğun bir noktasında olan genç için en uygun adres. Buraya gelmeden önce Macduffie School ile ilgili bilgiler öğrendikçe şaşırıyordum. Hatta bir dönem gerçek olmayacağını bile düşündüm çünkü gerçek olmak için fazla iyiydi. Neredeyse 3 aydır burada olmama rağmen bazen hala şaşırıyorum J. Okulumuzda 6 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor.  Öğretmenler bize kritik düşünmeyi, öğrettikleri bilgileri ezberlemek yerine bağlantılar kurmayı ve sorumluluk sahibi olmayı öğretiyorlar. Buraya geldikten 2 ay sonra bile kendimi olumlu yönlerde değişmiş buldum. Burada olduğum her gün üniversiteye ve gerçek hayata kendimi biraz daha hazır hissediyorum ve bir lisenin öğrencilerine teorik olarak tamda bunu sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Bence Macduffie örnek bir okul. Burada hepimiz sorumluluk sahibi ve hedefleri olan bireyleriz. Burada öğrenciler ödevlerini unutmuyor, derste başka şeylerle uğraşmıyor ve işlerini son zamanlara bırakmıyorlar. Ders dışında da Macduffie bize çok farklı alanlarda imkânlar sağlıyor. Örneğin; okula kendi tasarladığın bir parçayı göstermek istiyorsan sahne senin. Şarkı olsun, dans olsun, tiyatro olsun, film çekmek oldun, hepsi için fırsat var. Ayrıca sporlar, kulüpler veya el sanatları içinde birçok imkânlar var. Neredeyse her öğrencinin bir pozisyonu var, spor Kulübü Başkanı, Tiyatro kulübü başkanı gibi.

İnanması zor da olsa, Macduffie’de her öğrenci birbiriyle iyi geçiniyor ve kavga dövüş veya nefret gibi şeyler tamamen taboo. Öğrenciler bütün okul hayatlarını yurtdışında yapmasalar da bir yurtdışı deneyimini tavsiye ederim. Bu biraz klişe olsa da, yeni kültürler tatmak ve yeni insanları tanımak, insana karakter katıyor.

Sizi Macduffie’den en tatlı anılarımdan biri ile bırakmak istiyorum. Bir sabah indiğimde gördüm ki arkadaşlarım benden önce gelmişti, sıraya girdim, soluma dönüp orada kahvaltı yapmakta olan Tarih öğretmenime günaydın dedim, öğretmenim de bana bugünkü sınav için çalışıp çalışmadığımı sordu ve “tabiki” dedim. Sonra yemek sırasında Brezilya’dan gelmiş olan arkadaşıma onun kendi dilinde “Bom” yani günaydın dedim. Onun arkasında Fransızca sınıfımdan bir arkadaşım duruyordu ve onunla yeni öğrendiğim bir Fransızca şaka paylaştım. Yemek aldıktan sonra bütün Türk arkadaşlarımın birlikte oturduğu masaya oturdum ve onlarla bol kahkahalı bir Türkçe sabah geçirdikten sonra en iyisinden bir gün geçirmek üzere sınıfa çıktım  .

Zehra Bayazitoğlu, MacDuffie School

 

 

ZEYNEP EROL

 

 

Ben Zeynep Erol. 2001 İstanbul doğumluyum. 8.sınıfa kadar eğitimimi İstanbul’da aldım. Çok başarılı bir öğrenci olmama rağmen,  eğitim hayatımda benim ve ailemin her zaman sorgulamamıza sebep olan bazı eksiklikler bulunmaktaydı. Bu sebeple ailem benim için yurt dışında lise seçeneklerini araştırmaya başladı ve Hit Uluslararası Eğitimden Canan Hanım ile tanıştık. Canan Hanım beni, ideallerimi ve ailemi tanıdıktan sonra,  beni hayallerime taşıyacak olan okulun  MacDuffie School olduğunu söyledi.  Ailem benim için olabileceğin en iyisinin olmasını istiyordu. Bu sebeple çok titizlikle araştırdılar, daha önce gitmiş öğrencilerle ve aileleriyle tanıştılar ve her konuyu detaylı bir şekilde konuştular. İlk aşamada okul hepimizin hoşuna gitmişti. Ancak ben ilk kez ailemden ayrılacaktım ve Amerika gibi uzak bir ülkeye gidecektim. Ailemden uzakta, farklı bir kültürde yapıp yapamayacağımı anlamak için Canan Abla beni ve kardeşimi MacDuffie’ye 1 saat uzaklıkta olan Boston’a yaz okulu programına gönderdi. Her şey o kadar harikaydı ki ailem onları aramadığımız için şikayet ediyorlardı ve benim Amerika’da ki lise programına kolay adapte olabileceğimi anladık J. Anne ve babam yaz okulu programının sonunda bizi almak için Boston’a geldi ve hep birlikte MacDuffie’yi ziyaret ettik. Okulu ve içindeki değerli insanları görünce zaten çok doğru bir karar verdiğimizi anlamıştık.

Öncelikle MacDuffie de diğer başarılı liseler gibi biz öğrencilerine hedeflerimize ulaşan merdivenler sunmayı vaad ediyor bize. Ancak çok farklı bir sistemle. Türkiye’de okuduğum okullardaki sistemle hiç alakası yok. Mesela, ilk yılımı okuduğumu düşündüğünüzde, kesinlikle zorlanmış olduğumu da düşünürsünüz. Ancak bu doğru değil. hatta Türkiye’de gittiğim okullardan daha kolay alıştım. Öncelikle öğretmenler  ve öğrenciler çok sıcak kanlı. Önceden gelen ve bu sene benimle başlayan Türk öğrenciler de çok yardımcı oldular. Tabi diğer uluslararası öğrencilerin desteğinide unutmamak lazım. Zaten özellikle yurdumuzdaki öğrencilerin çoğunluğu farklı ülkelerden gelen, ailelerinden kilometrelerce uzaklarda olan çocuklar olduğunu düşünürsek, hepimiz aynı duygular içerisindeyiz. İşte bu yüzden hep birlikte yeni bir aile olduk. Okulun geri kalanıda ailemizin bir parçası. İşte bu okulun yöntemi bu; bizi gerçek bir aile yapmak. Diğer hiçbir okul gibi değil. İlk önce bizi birbirimize gerçek bir bağla bağlıyorlar. İşte bu yüzden MacDuffie’de okumak, ailenizden uzakta ama en az onların yanındaki gibi güvenilir bir ortamda hayatı anlamak demek. İkinci ailem burada artık.

 

Zeynep Erol, MacDuffie 9.sınıf öğrencisi

ZEYNEP EVİN

Toronto’dan Herkese Merhaba,

Bir sabah yine üniversiteyi bitirmiş ancak iş bulamamış umutsuz bir genç olarak uyandım ve hala bir iş bulamamamın sebebi olarak gördüğüm olmayan İngilizcem İle birlikte umutsuz bir şekilde kahvaltı sofrasına oturdum. Küçük kardeşim yurt dışına gitsene dediğinde Kanada’dan sizlere bu yazıyı yazacağımı hayal bile edemezdim. Güldüm geçtim ama tabi ki babam bu duruma gülüp geçmedi. O gün ailem benim için araştırmalara başlamıştı. Bir kaç gün sonra babamla kardeşim önüme bir sürü seçenek sunduklarında anladım ki bu iş ciddi! benim bir yanımın hala inanamadığı bu maceraya HIT Uluslararası Eğitimde bir adım atmış bulundum. Canan hanımla tanıştığımda içim kıpır kıpır oldu açıkçası bana soracak soru bırakmadan her şeyi anlattı, önceden giden öğrencilerinden bahsetti ve tamamen ikna oldum. Kesinlikle gitmem gerektiğini ve bu imkânı kaçırmamam gerektiğini düşündüm. Canan Hanım ve Dilek Hanım sayesinde hızlıca bütün evrakları hazırladık bu süre zarfında HIT Uluslararası Eğitimi 2. yuvam Canan Hanımı ise ailemden biri olarak görmeye başladım bile. Gerek cana yakınlıkları gerek içtenlikleri beni iyi ki Hit Uluslararası Eğitim ile bu adımı attım dedirtti.

Uçağa bindiğimde her şey güzel olacak dedim ve geldim. Şuan burada 1.ayımı doldurdum. Zaman o kadar hızlı geçti ki çabuk bitecek diye korkmaya başladım. Her şey umduğumdan çok daha iyi Kaplan dil okullarında dersler bile çok eğlenceli, derslerde oynanan oyunlar sayesinde kelime haznemin çok daha hızlı geliştiğini gördüm. Hocalar, çalışanlar herkes çok yardım severler ve bu işi severek yaptıkları çok belli. Birebir hocalarla konuşma egzersiz yapma imkânını yakalayabiliyoruz ve böylece hatalarımızı daha iyi görebiliyoruz. Derslerden sonra kursta geçirdiğimiz zaman içinde daha fazla insanla tanışıp farklı kültürleri tanımak benim buradaki en büyük keyfim haline geldi. Ayrıca derslerden sonra bilgisayar odalarında zaman geçirip çalışma odalarında ders çalışabilmek gerçekten zamanımın dolu dolu geçmesini sağlıyor. Hemen hemen her gün Kaplan dil okullarının düzenlemiş olduğu aktiviteler var ve bu sayede de öğrenmekle kalmayıp ayrıca gezip görme imkânını da yakalamaktayız. Burada zaman çok hızlı geçiyor, acaba bugün ne yapsam diye bile düşünecek zaman bulamıyorum. Gün içinde çok yorulduğum için burada uykular bile ayrı güzel geliyor bana. Sürekli bir aktivite olması zamanınızın nasıl geçtiğini anlamamanızı sağlıyor. Hayatımda belki de hiç deneyemediğim şeyleri burada tecrübe ediyorum. Farklı farklı ülkelerden arkadaşlarım var ve her birinden farklı bilgiler farklı deneyimler ediniyorum. Aslında burası Kanada değil burası bir dünya herkesin buluştuğu bir şeyler paylaştığı bir dünya. En basiti her gün farklı bir ülkenin yemeğini tatmak bile beni heyecanlandırıyor. Hala yolda yürürken gülümseyip ben resmen burada yaşamayı başarıyorum diyorum.

Toronto’yu henüz çok gezemedim ama şunu söyleyebilirim ki Toronto yaşanılası bir yer. İnsanlar çok sıcakkanlı yardımsever hatta inanmazsınız ama sabah işe giderken bile gülümseyip selam verebiliyorlar. Buranın belki de en güzel yanı insanlar tanımasalar bile gülümsemeyi ve selam vermeyi ihmal etmiyorlar. Sabahları tanımadığınız bir insandan aldığınız selam sizi güne mutlu başlatmaya yetecektir inanın bana. Eğer sizin de böyle bir hayaliniz varsa durmayın harekete geçin. Durduğunuz her saniye bile çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Bu yolda beni hiç bir zaman yalnız bırakmayıp destekleyen, maddi manevi yanımda olan önce babama sonrasında aileme ve yine burada bizi her daim arayıp soran en küçük bir olayda bile yanımızdaymış gibi bizimle uğraşan Canan Hanıma ve HIT Uluslararası Eğitim çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım. Sizlerde bu yazımı bitirir bitirmez harekete geçin sonrasında sizde bana teşekkür edeceksiniz :)

ZEYNEP EVİN

Daha fazlası...

B