Bizi Takip Edin:
  • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
  • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
  • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
  • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
  • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim

IELTS

International English Language Testing System

Özellikle İngiltere ve Avustralya'da bulunan dil okulları uluslararası geçerliliği olan bu sınava hazırlık programları sunmaktadır. Dil Okulları tarafından bu sınava girmek isteyen öğrencilerin hazırlanabilmesi için özellikle verilen IELTS Hazırlık Kursları genellikle İngilizce Seviyesi Yüksek öğrencileri kabul ediyor ve program süreleri de genellikle kısa oluyor. Bütün dil okulları programlarını aşağıda bilgileri verilen IELTS sınavına uygun olarak veriyor.

IELTS: International English Language Testing System, İngilizce'nin kullanıldığı alanlarda eğitim almak veya çalışmak amacında olan adayların İngilizce dil seviyelerini ölçmek için yapılan bir sınavdır ve  British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından birlikte geliştirilmiştir. IELTS artık hemen hemen tüm dünyadaki eğitim ve özel kurumlar tarafından kabul edildiği gibi Türkiye'de de tüm özel üniversiteler, Boğaziçi Üniversitesi, ODTU, THY, YKB gibi bir çok kurum tarafından resmen tanınmaktadır. IELTS Türkiye'de, Adana, Ankara, Antalya, Bursa Erzurum, İstanbul ve İzmir'de uygulanır ve sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council aracılığı ile online olarak yapılmaktadır. IELTS Sınavı Akademik ve Genel olarak iki farklı modül seçeneğine sahiptir. Genel Eğitim modülü genellikle göçmenlik başvuruları  veya iş başvuruları için tercih edilir, Akademik modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. IELTS Sınavı; Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 farklı bölümden oluşmaktadır. Konuşma bölümü dışında, sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Konuşma sınavı yoğunluğa bağlı olarak yazılı sınavla aynı gün, bir önceki gün yada bir sonraki gün olabilir. Sınava girilecek yerin ve sözlü sınavının tarih bilgileri sınavdan bir hafta önce online olarak vatandaşlık numarası ve IELTS kayıt numarası kullanılarak öğrenilebilir.

 

Test sonuçları sınavdan sonra 13. gün  kurye ile adayların adreslerine gönderilmektedir. Test Sonuç Raporunda, Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümlerinin ayrı ayrı 9 üzerinden değerlendirmesi ve bunların ortalaması olan sonuç notu yer almaktadır. IELTS Testine başvuru için British Council sitesindeki online başvuru formunun doldurulup submit edilmesi yeterlidir. Formu doldurduktan sonra sınav kağıdınızın üzerinde yer alacak fotoğrafınızı da online olarak istenilen özelliklerde ve formatta forma eklemeyi unutmayınız.IELTS Hazırlık Kurslarını sunan okullar ve sınava kayıt konularında sorularınız için Hit Eğitim Ofislerinden yardım alabilirsiniz. IELTS sınav sonuçları 2 yıl için geçerlidir.
Detaylı bilgi için www.britishcouncil.org.tr