Bizi Takip Edin:
  • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
  • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
  • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
  • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
  • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim

İNGİLTERE

NÜFUS: 60.975.000

 

YÜZ ÖLÇÜMÜ: 242,514 km²

 

BAŞKENT: Londra

 

PARA BİRİMİ: Sterlin (Pound)

 

KONUŞULAN DİLLER: İngilizce, Keltçe, İskoç dili

 

HAVAALANI: Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted

 

UÇUŞ SÜRESİ: 3 saat 40 dakika

 

SAAT FARKI: 2 saat geri

 

İKLİM: Ülkede nemli deniz iklimi hâkimdir. Yıl boyunca yağmur yağışı görülür. Kışın özellikle ülkenin kuzeyinde kar yağışı beklenebilir. Yazları serin, kışları ılık olur. Yağışın en çok Kasım ayında gerçekleşir.

 

ULAŞIM: Otobüsler İngiltere'de şehirlerarası ulaşım için en ucuz ulaşım yoludur. Gidiş-dönüş alınan biletler daha ekonomiktir. 14 haftanın üzerinde eğitim alacak öğrenciler, ulaşımda %30 indirim sağlayabilecek indirim kartlarıyla uygun fiyatlara yolculuk edebilirler. Metro özellikle büyük şehirlerde oldukça gelişmiştir. Türk ehliyeti sahibi iseniz araba kullanmanız mümkündür. Bisiklet öğrencilerin tercih ettikleri ulaşım yöntemidir. Şehir merkezlerinde birçok ana caddede bisiklet kullananlar için özel yollar bulunmaktadır.

 

KONAKLAMA: Aile yanı, öğrenci yurdu, öğrenci evi ve otel seçenekleri vardır. İlk defa ve kısa süreliğine gidiyorsanız aile yanında kalınması tavsiye edilir. Öğrenciler, genellikle paylaşımlı evlerde kalmayı tercih ederler. Bu tür konaklamalarda ücretler şehre göre değişiklik gösterse de ortalama haftalık 70-100 Sterlin civarındadır.

 

YAŞAM GİDERLERİ: İngiltere yaşam maliyetinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. İngiltere’de yaşayanlar diğer ülkelerde yaşayanların aksine tüketim mallarına çok yüksek rakamlar ödemektedirler. Kira dışında aylık ortalama yaşam masrafı 300-400 Sterlindir.

 

BANKALAR: İngiltere’de bankalarPazartesi- Cuma 09.00–17.00 arası, Cumartesi günleri ise bazı bankalar saat 12.30’ a kadar hizmet vermektedir.

 

SAĞLIK: İngiltere'de 6 aydan fazla eğitim alacak öğrenciler ücretsiz olarak İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetinden (NHS) yararlanabilirler. Bu sistemde sağlanan sağlık hizmetleri acil durumlardaki tedavi ve bazı bulaşıcı hastalıkların tedavisi hizmetleri ile sınırlıdır. Kalacağınız süre 6 aydan az ise mutlaka sağlık sigortası yaptırmalısınız.

 

ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA OLANAKLARI NELERDİR:

6 aydan fazla eğitim alacak öğrencilerin haftada 20 saat part-time çalışma izni vardır. İngiltere'de Master veya doktora eğitimini tamamlayan öğrenciler, eğitimine uygun bir iş bulduğu takdirde bir İngiliz şirketinde 1 yıl süreyle çalışabilir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ŞEHİRLER: Londra, Bournemouth, Brighton, Cambridge, Oxford, Bristol.

 

NEDEN İNGİLTERE:

_ Kalitesi tüm dünya tarafından onaylanmış eğitim sistemi

_ İngiltere’nin Türkiye’ye olan yakınlığı

_ İngiltere hükümetinin, uzun süreli eğitim alan öğrencilere çalışma izni verilmesi

_ İngiltere’de 6 aydan fazla çalışan öğrencilere hükümet tarafından verilen sağlık hizmet sigortası

 

TÜRKİYE’DEN NASIL GİDİLİR: THY, British Airways, Pegasus ve Easy Jet’in direk uçuşları vardır. 

TÜRKİYE’DEN TEL NASIL AÇILIR: 00 +44 + alan kodu+telefon numarası tuşlanarak aranılabilir. İngiltere'den Türkiye ise 00+ 90 + alan kodu + telefon numarası tuşlanarak aranılabilir. Cep telefonları çalışmaktadır. Fakat gitmeden önce Türkiye’den GSM Operatörünüzden hattınızı uluslararası görüşmelere açtırmanız gerekmektedir.

 

 

 

İNGİLTERE VİZESİ

 

İngiltere 31 Mart 2009 tarihi itibariyle İngiltere’de okumak isteyenlerle ilgili göçmenlik durumunun kontrolüne yönelik, vize başvurularının değerlendirilmesinde Puana Dayalı Sisteme geçmiştir. Vize işlemleri için Ankara ve İstanbul’daki Vize Başvuru Merkezleri'ne ek olarak İzmir, Bursa ve Gaziantep'te Sınırlı Yetkili Vize Başvuru Merkezleri açılmıştır. Vize işlemi ortalama 15-20 iş gününde sonuçlamaktadır.

 

VİZE TÜRLERİ

Ziyaretçi Öğrenci Vizesi 6 aya kadar

6 ay veya daha kısa süre İngiltere'de eğitim alacak kişilerin Ziyaretçi Öğrenci Vizesi’ne başvurması gerekmektedir. Bu vize süresinin bitiminden sonra İngiltere’de vizenin uzatılması mümkün değildir. Ayrıca, bu vizeye başvuran kişilerin İngiltere’de yasal çalışma hakları bulunmamaktadır.

 

Ziyaretçi Öğrenci Vizesi 11 aya kadar

11 aya kadar İngiltere'de eğitim alacak kişilerin 11 aylık Ziyaretçi Öğrenci Vizesi’ne başvurması gerekmektedir. Bu vize süresinin bitiminden sonra İngiltere’de vizenin uzatılması mümkün değildir. Ayrıca, bu vizeye başvuran kişilerin İngiltere’de yasal çalışma hakları bulunmamaktadır.

 

Genel Öğrenci Vizesi

 

6 aydan uzun süre eğitim alacaklar kişilerin Genel Öğrenci Vizesi’ne başvurması gerekmektedir. Bu vize türü puana dayalı sisteme dayanmaktadır. Vize başvuru merkezi başvuruyu yapan kişiyi 40 puan üzerinden değerlendirir. 30 puan okul kabul mektubu üzerinden verilir. Genel Öğrenci Vizesi’ne başvuracak kişinin İngilizce seviyesinin en az İntermediate olması gerekmektedir.Yani öğrenci vizeye başvurduğu gün ingilizcesinin B1 seviyesinde olduğunu ispat etmeli ve eğitimine B2 seviyesinden başlayacağını okuldan gelen evrakta belgelemelidir. Okullar kayıt kabul işlemlerini 22 Şubat 2010 tarihi itibariyle elektronik ortamda yapmaktadır ve öğrenciye CAS Numarası vermektedir, gelen belgede öğrencilerin pasaport numarası, dil seviyesi , okulun sponsor numarası, öğrenciye ait CAS numarası, okulun adres bilgileri yer almakatdır. CAS belgesi için okullar 10 £ ücreti genellikle öğrencilerin faturalarına eklemektedir. Eğitim göreceğiniz okuldan kabulünüzün gelebilmesi için okula en az B1 seviyesinde ingilizce bildiğinizi kanıtlayıcı bir belge ve pasaport fotokopinizi göndermeniz gerekir. Gelen mektupta da sizin bu seviyeyi okula hangi belge ile kanıtladığınız belirtilmiş olmalıdır. 10 puan ise kişinin maddi yeterliliği sağlaması durumunda verilir. Kişi en az 28 gün boyunca kendi, anne veya babasının hesabında okul ve yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar bir meblağının olduğunu kanıtlamalıdır. Vize başvurusunu yapacağınız gün , hesap defterinizi mutlaka işletmeli ve alacağınız imzalı ve kaşeli hesap dökümü ile mevcut hesaptaki eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılamaya yetecek paranın 28 gün boyunca varlığını vize memuruna ispat edin. Vize memurunun hesaptaki paranın yeterliliğini hesap ederken, aşağıdaki kuralları uygulayacaktır.

Londra’da eğitim alacak öğrencilerin kurs süresi 9 aydan kısa ise kurs ücreti + her ay için 800 Sterlin, kurs süresi 9 aydan uzun ise kurs ücreti + 7200 Sterlin.

Londra dışındaki şehirlerde eğitim alacak öğrencilerin kurs süresi 9 aydan kısa ise kurs ücreti + her ay için 600 Sterlin kurs süresi 9 aydan uzun ise kurs ücreti + 5400 Sterlin

Bu iki önemli koşulu yerine getiren kişi vizeyi elde eder. Vize, dil okuluna gidecek öğrenciye İngiltere'de haftada 10 saat,üniversite eğitimi alacak öğrenciye 20 saate kadar part time (yarım zamanlı) çalışma izni imkânı vermektedir. Ayrıca, vize süresinin bitiminde vizeyi İngiltere’de 2 yıla kadar uzatma hakkına sahip olunur.

HİT Yurtdışı Eğitim’in uzman eğitim danışmanları başvurularınızı eksiksiz doldurulması ve başvurunuzun yapılmasını sağlamaktadır.

Eğitimi 6 aya kadar sürecek öğrencilerin, vize ücreti  141 USD, 11 aya kadar eğitim alacak ve kısa dönem öğrenci vizesine basvuracak öğrencilerin vize ücreti 245 USD, Uzatılabilir öğrenci vizesi 507 USD dir.


Dil Okulu Eğitimi

 

İngiltere’de dil eğitimi programlarına hemen hemen her pazartesi başlamanız mümkündür. Ancak uzun süreli bir eğitim alacaksanız hatırlatmak isteriz ki, pek çok okulun daha uygun fiyatla sundukları akademik dönem veya akademik yıl olarak adlandırılan programları vardır. İngiltere’de daha uygun maliyetlerle dil eğitimi almak istiyorsanız ve 6 ay ya da üzerinde bir program düşünüyorsanız, size bu programları öneririz. Ancak bu programların başlangıç tarihleri okuldan okula değişmektedir. Genel olarak Eylül, Ocak, Nisan, Haziran akademik programların başlangıç tarihleridir. İngiltere’deki dil okullarının bazıları akademik programlarına her ay öğrenci kabul etmektedir.

Ziyaretçi öğrenci veya öğrenci vizesi ile İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrencilerin haftada minimum 15 saat ders alması gerekmektedir. Ayrıca İngiltere’de dil eğitimi almayı planladığınız okulun “British Council” tarafından onaylı bir okul olması gerekmektedir. İngiltere de dil eğitimi sunan 3000’e yakın okul bulunmaktadır. Bu okullardan sadece 380 kadarı British Council onayına sahiptir ve söz konusu okulların eğitim standardı, konaklama seçenekleri, sosyal imkanları periyodik olarak denetlenmektedir. HİT Yurtdışı Eğitim’in temsilciliğini yaptığı İngiltere okullarının tamamı British Council onaylıdır.

İngiltere’de dil eğitimi programınız 6 aydan kısa ise, tarafınıza, başvuru yaptığınız okul tarafından “Acceptance Letter” veya “Confirmation of Enrollment” diye adlandırılan kabul mektubu gönderilir. Bu mektupla “Visitor Student” kategorisinde vizeye başvurarak alacağınız ziyaretçi öğrenci vizesi ile maksimum 6 ay İngiltere’de dil eğitiminize devam edebilirsiniz.

Eğer İngiltere’de 6 aydan uzun bir dil eğitim programına katılacaksanız, tarafınıza başvuru yaptığınız okul tarafından “Visa Letter” denen vize mektubu gönderilir ve bu mektup ile “TIER 4” kategorisinde vizeye başvurarak alacağınız öğrenci vizesi ile eğitiminize başlayabilirsiniz. İngiltere’de dil eğitiminize öğrenci vizesi ile başlamanızın en büyük avantajı, programınız bittiğinde, olurda İngiltere’de eğitiminize devam etmek isterseniz, vizenizi doğrudan İngiltere’den “Home Office” e başvurarak uzatabilmenizdir. Ayrıca İngiltere’de 6 aydan uzun eğitim alan öğrencilerin haftada 20 saat part-time çalışma izinleri vardır. Okulunuzun tatil olduğu dönemlerde haftada 40 saat full-time çalışma izniniz bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere’de 6 aydan uzun eğitim alan öğrenciler hastane ve doktor hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmektedir. İngiltere’ye 6 aydan uzun dil eğitimi almak üzere gideceksiniz, size Ulusal Öğrenci Birliğine (National Student Union) üye olmanızı öneririz. Ulusal öğrenci birliğine üye olan öğrenciler müze girişlerinde, sinema, tiyatro girişlerinde ve tren biletlerinde hatta bazı restoranlarda indirimlerden yararlanabilmektedir. Ayrıca İngiltere’de dil eğitiminiz 16 hafta ve üzeri ise, okulunuzdan bunu belgeleyen bir evrak ile şehirdeki toplu taşımacılık ofislerine giderek, öğreniminiz boyunca indirimli öğrenci biletleri ile şehir içi ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yaz Okulu Eğitimi

 

HIT Yurtdışı Eğitim; ilköğretim ve lise eğitimi döneminde olan 11-16 yaş aralığındaki öğrencilere yaz sıcaklığında, hem yabancı dillerini geliştirebilecekleri, hem de sosyal, kültürel ve gezi aktiviteleri ile eğlenebilecekleri bireysel ve grup katılımı mümkün olan yaz okullu programları sunmaktadır.

Yaz okulu programlarına 2,3 ve 4 hafta süre ile katılım mümkündür. Eğitim haftada 20 ders saatidir ve dersler sabahtır. Öğleden sonra yapılan sosyal, kültürel ve gezi programları da öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmelerini pekiştirecek aktivitelerden oluşmaktadır.

HIT Yurtdışı Eğitim olarak hedefimiz yaz okuluna katılım ile daha çok çocuğumuzun sosyal, kültürel, kişisel ve yabancı dil gelişimine katkıda bulunarak, çocuklarımızın geleceklerine giden yolda köprü olmaktır. Kurulduğu günden beri misyonunun dışına çıkmamış HIT Uluslar arası Eğitim için yaz okulu programlarının başarısının tanımı budur.

Bazı yaz okulu programları öğrencinin yabancı dil ve spor gelişimini aynı anda hedeflemektedir. Bu programlarda spor aktiviteleri uzman kişiler tarafından yürütülmektedir. Tenis, futbol, basket, yelken ve at sporları yapan öğrenciler, bu tip bir programa katılmayı seçtiklerinde, koçlar eşliğinde ilgili alanlarda kendilerini geliştirme imkânına sahiptirler.

IB diploma programı aday öğrencileri için sunulan hazırlık yaz okulu eğitim programı, geleceğin IB öğrencileri için idealdir. Tüm öğrenciler İngilizce ve seçmiş oldukları IB bölümünün temel derslerini 4 ya da 5 hafta süre ile haftada 25 saat konusunda uzman öğretmenlerden alırlar. Sınıflar maksimum 12 kişidir. Bu programa 40 farklı ülkeden IB öğrenci adayları katılmaktadır. Bu programda öğrenciler aynı zamanda eğitim, teknoloji ve çevre konularında bilgi paylaşımı yapma, sunum ve projeler hazırlama ve akademik makale çalışmaları yapma fırsatına sahiptir. Hafta sonları bir gün İngiliz kültürü ve yaşam stilini algılamalarına yardımcı olan Oxford, Cambridge gibi şehirleri ziyaret etme imkânına da sahiptirler. Bu gezilerde fen bilimleri derslerini alan öğrenciler şehirdeki fen müzelerini ziyaret etme fırsatını da bulur.

Yaz okulu programları öğrencilerimize farklı kültürlerden, geleneklerden ve dillerden gelen öğrencilerle eğitim alma fırsatını sunmaktadır. Öğrenciler program sonunda yabancı dillerini geliştirmenin ötesinde, en az bir farklı spor yapmış, yeni bir oyun öğrenmiş, farklı lezzetler tatmış ve yeni yerler keşfetmiş olarak dönmektedirler.

Öğrencilerin hepsi, kendi dilleri dışında en az bir yabancı dil bilmenin gerekliliğini ve ülkeler arasındaki sınırların sadece coğrafi haritalarda kaldığını kendi kendilerine kavramaktadır ve döndükleri zaman okulda aldıkları yabancı dil dersi, ders olmaktan çıkmaktadır. Hedef ders çalışmak ve iyi not almak değil, dil öğrenmek olmaktadır.

Ayrıca, yaz okulu programlarının sonunda pek çok öğrencimizin velisi çocuklarındaki kişisel gelişime hayran kalmaktadır. Kısacık bir süre de olsa evlerinden, ülkelerinden uzakta, farklılıklara, değişimlere, anlayış ve hoşgörü ile yaklaşarak kendi kararlarını alan, sosyal ve kültürel değişimleri gelişim olarak kendine katmayı beceren öğrenciler farkında dahi olmadan kişisel olarak çok hızlı gelişmektedir.

Yaz okulu eğitim programlarının pek çoğunda, konaklama, yemek, sosyal, spor ve gezi aktiviteleri fiyata dâhildir. Kayıt işlemlerinizi Nisan ayı sonuna kadar tamamlamanızı tavsiye ederiz. Okullar, programlar ve başlangıç tarihleri ve ücretler konusunda bilgi almak için HIT Yurtdışı Eğitim ofislerini en kısa sürede ziyaret etmenizi öneririz.

 

Üniversite Eğitimi

 

İngiltere’de üniversite eğitim süresi 3 yıldır ancak Tıp, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk gibi bölümlerin eğitim süreleri daha uzundur.

İngiltere’de üniversite eğitimine başlayabilmeniz için Türkiye’de 12 yıllık bir liseyi başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Eğer 12 yıllık bir eğitimi veya IB programını tamamladıysanız ve yeterli bir İngilizceye sahipseniz UCAS aracılığı ile 5 İngiliz üniversitesine online olarak başvuru yapabilirsiniz. Eğer 11 yıllık bir lise eğitimini tamamladıysanız öncelikle “Foundation” olarak geçen 1 yıl hazırlık programını tamamlamanız gerekmektedir. Doğrudan üniversite başvurusu yapabilmek için İngilizcenizin minimum IELTS 6 veya TOEFL 80 seviyesinde, hazırlık programına başvurabilmeniz için İngilizcenizin minimum IELTS 4,5 veya TOEFL 63 seviyesinde olması gerekmektedir. 12 yıllık bir Lise eğitimini tamamladınız ama İngilizceniz yeterli değil, bu durumda size dil eğitimi veya yine hem dil hem de akademik kabiliyetlerinizin gelişimini sağlayan hazırlık yılından başlayarak, üniversite başvurunuzu yapmanızı öneririz.

Bir akademik yıl içinde sadece bir kez UCAS (University and College Admission Service) başvurusu yapabilirsiniz. Başvurular eğitim almaya başlayacağınız yılın bir önceki Eylül ayında başlar ve eğitime başlayacağınız yılın Haziran ayında biter. 2010 yılında üniversite eğitimine başlamamayı planlayan bir öğrenci UCAS başvurusunu 01 Eylül 2009 - 30 Haziran 2010 tarihleri arasında yapabilir. Ancak ideal başvuru tamamlama tarihi 15 Ocak olup, Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik bölümleri ve Oxford, Cambridge Üniversiteleri için en geç başvuru tarihi 15 Ekim’dir. UCAS sistemi ile 5 farklı bölüme ve 5 farklı okula başvuru yapabilirsiniz. Ancak hatırlatmalıyız ki, Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik bölümleri için sadece 4 farklı okula başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınıza, okullardan gelecek cevaplar yine UCAS sistemi aracılığı ile tarafınıza iletilecektir. Değerlendirmeleri yapan okullar eğer öğrenciyi kabul ederse teklif “Offer” denen mesajı göndermektedir. Öğrenciye gelen teklif, şartlı veya şartsız olarak değişmektedir. Öğrenciler 5 okuldan teklif alsa bile ancak 2 okulun teklifini asil ve yedek olarak seçerken diğerlerini elemek durumundadırlar. Asil seçtikleri okulu “firm” olarak, yedek seçtikleri okulu “insurance” olarak teyit edip, eledikleri okulları da “decline” ederek değerlendirmeleri cevaplar. Başvurunuzun yapılması, okullardan gelecek cevabın takibi ve seçiminizin yapılması uzun bir süreç içersinde gerçekleştiğinden, size uzman danışmaların hizmetinden yararlanmanızı öneririz.

İngiltere'de yüksek lisans programları tam zamanlı bir eğitimle 1 akademik yılda tamamlanabilmektedir. İngiltere’de yüksek lisans programları ‘’Taught Master ‘’ ve ‘’Research Master’’ olmak üzere iki gruba ayrılır. İki program arasındaki en büyük fark eğitiminiz sonunda hazırlayacağınız tezinizdir. Yüksek lisans eğitiminizde seçtiğiniz programa göre farklı ünvanlar elde edersiniz. En yaygın akademik ünvanlar MA (Master of Arts), MSc (Master of Science), MMus (Master of Music) ve LLM (Master of Laws) dır.

Üniversite eğitiminiz boyunca, derslerinizi aksatmadan, haftada 20 saat part-time yasal olan çalışma izninizi değerlendirmenizi ve eğitiminiz boyunca bir yandan da iş deneyimi kazanmanızı öneririz. Okulunuzun tatil olduğu dönemlerde haftada 40 saat full-time çalışma izniniz olduğundan yaz tatillerinde 3 ay ücretli staj yapmanız dahi mümkün.

İngiltere’de üniversite eğitiminiz boyunca hastane ve doktor hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Size Ulusal Öğrenci Birliği’ne (National Student Union) üye olmanızı öneririz. Ulusal Öğrenci Birliği’ne üye olan öğrenciler müze girişlerinde, sinema, tiyatro girişlerinde ve tren biletlerinde hatta bazı restoranlarda indirimlerden yararlanabilmektedir. Ayrıca öğreniminiz boyunca indirimli öğrenci biletleri ile şehir içi ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.