Bizi Takip Edin:
 • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
 • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
 • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
 • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
 • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada sadece yaşam kalitesi konusunda dünyada bir lider değil, aynı zamanda eğitim kalitesinde de adından ciddiyetle söz ettiren bir ülkedir. Çok kültürlü bir ülke olmasının her türlü avantajını öğrenciler kendilerine gösterilen misafirperverlikle ve iyi niyetle görmektedirler.

Kanada’da üniversite kalitesi konusunda adından söz ettiren bir ülkedir. Üniversiteler dünya sıralamalarında Amerika ile yarışırken, maliyetler konusunda Amerika’nın çok ama çok daha altında olan bir ülkedir.

Kanada’da üniversite eğitimi tek bir resmi kuruma bağlı değildir. Mevcut 13 eyaletin kendine ait farklı kuralları olabilmektedir. Tüm eyaletlerde günümüz itibariyle 98 üniversite bulunmaktadır. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını belirleyen, finansal düzenlemeleri yapan ve eğitim-öğretmen kalitesini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. (wikipedia bilgileri)

Kanada’da liseden sonra öğrenciler 2 farklı eğitim alanına yönelebilir. Biri 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversiteler; diğeri ise 2 yıllık ön lisans eğitimi ve 1 veya 1,5 yıllık çeşitli sertifika ve diploma programı seçeneği sunan Kolejlerdir.

Kanada’daki üniversitelerin ücretleri 15.000 CAD ve üzeri olarak düşünülmelidir. Bu rakam üniversiteye ve seçilen bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir. Kolejlerdeki eğitim maliyetleri de yine koleje ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişiklik gösterir. 10.000 – 15.000 arasında değişen rakamlar bulmak mümkün olabilir.

Kolejlerdeki eğitimin en dikkat çekici tarafı birçok programda eğitim sırasında öğrencilere staj imkanı sunulmasıdır. Böylece öğrenci eğitimini aldığı bölümde çalışma deneyimi de elde etmiş olur. Ayrıca 2 yıllık ön lisans programlarına katılan öğrenciler programın bitişi sonrasında arzu ederlerse 4 yıllık eğitim veren bir lisans programına transfer olabilir ve 2 yıl daha okuyarak bir lisans mezunu olabilirler. Ya da isterse Kanada hükümetinin kendisine verdiği 3 yıllık tam zamanlı çalışma izni seçeneğini kullanır ve Kanada’da yaşamaya, daha doğrusu çalışarak hayatını kazanmaya devam ederler. 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında da Kanada öğrencilere 3 yıllık çalışma hakkı veren bir ülkedir. 1 yıllık diploma programlarında bu çalışma süresi 1 yıla düşer.

Başvuru Süreci

Kanada’da ki üniversiteler de genelde iki dönem bulunmaktadır. Eylül ve Ocak ayı için üniversiteler alım yapabilir. Okulların Eylül girişi için değişmekle birlikte Ocak ile Nisan ayı içerisinde başvurular tamamlanmaktadır. Ocak girişi içinde başvurular Eylül ayına kadar okullara iletilmelidir.

Başvuru için Gerekli Belgeler

 • Son okuduğunuz okuldan aldığınız İngilizce bir not dökümü

 • Dil yeterliliğinizi kanıtladığınız sınav sonuçları

İngilizce yeterliliği için IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlar alınmalıdır. Her üniversitenin istediği sınav sonucu değişebilir. Ancak genel olarak lisans için IELST 6, Yüksek Lisans için IELTS 6.5 gibi sonuçlar aranmaktadır. Bazı bölümler daha yüksek puanlar talep edebilmektedir.

 • 2 veya 3 adet referans mektubu

 • Diplomanız (İngilizceye çevrilmiş olmalı)

 • Niyet mektubu

 • CV (özellikle Yüksek Lisans başvuruları için önemlidir)

Yukarıda verilen belgelere ek olarak bazı üniversitelerin veya mimarlık, sanat alanları gibi bazı bölümlerin ekstra istekleri olabilir.

Fransızca yeterliliği için her üniversitenin talep ettiği ayrı bir sınavı ve istediği sonuçları bulunmaktadır.

Yukarıda verilen belgelere ek olarak bazı üniversitelerin veya mimarlık, sanat alanları gibi bazı bölümlerin ekstra istekleri olabilir.

Okurken Çalışmak

Öğrenciler Kolej veya üniversite eğitimi aldıkları süre içerisinde yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptirler. Bu süre okulların tatil olduğu dönemde tam zamanlı olarak değişmektedir. Kanada’da eğitim gören öğrenciler 2 yıllık bir ön lisans programı, 4 yıllık bir lisans programı veya 2 yıllık bir yüksek lisans programı için okul sonrasında 3 yıl tam zamanlı çalışma izni alabilirler. Kolejlerde verilen 1 yıllık ‘Postgraduate Certificate’ yani lisans sonrası yapılabilen 1 yıllık diploma programları içinde 1 yıl tam zamanlı çalışma izni hakkı kazanırlar.

Yaşam Maliyeti

Kanada’da okurken cep harçlığı ve konaklama için düşünülmesi gereken minimum yaşam maliyeti bir akademik yıl için 10.000 CAD’tır.

Kanada’da Pathway seçenekleri

NAVITAS

Navitas, uluslararası öğrencilere Lisans ve Master programlarına giriş için akademik hazırlık programları sunmak üzere İngiltere, Avustralya, Kanada, ABD, Singapur ve Yeni Zelanda’daki üniversitelerle ortaklaşa çalışan bir eğitim kurumudur.

Çünkü Navitas programları, uluslararası öğrencilere yurtdışında bir üniversiteye girmeleri için “yumuşak bir iniş” yapmalarını sağlamak ve başarılı bir akademik kariyer için ihtiyaç duydukları araçları kazandırmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. 

Fraser International College (FIC) at Simon Fraser University

Simon Fraser University (SFU) dünya üniversite sıralamasında ilk 200 içerisinde bulunur ve Kanada’nın da en kaliteli birkaç üniversitesinden biridir. Dünyanın en yaşanılır 5 şehirden biri olan Vancouver’da bulunur. Navitas’ın  SFU kampüsünün içerisinde bulunan Fraser International College öğrencilerin sadece eksik olan İngilizce seviyelerini geliştirmeye çalışmaz, ayrıca öğrencilerin akademik çıtalarını da yükseltir. Her öğrenci hazırlık yılında İngilizcesini geliştirmenin yanında üniversite okumak istediği bölümün hazırlığını okur. Mesela lisans eğitiminde işletme tercih eden öğrenci işletme hazırlığı okuyup 1.sınıf işletme dersleri de almaktadır. Ancak Navitas’ın en büyük avantajı şudur; hazırlığı başarı ile bitiren öğrenci SMU’de bölümünün direk 2.sınıfına devam eder. Yani öğrenci ne yıl, nede para kaybeder.  Yüksek lisans içinde MBA ve mühendislik alanlarında hazırlık sunmaktadır.

FIC bir yıl içerisinde 3 başlangıç tarihi sunmaktadır.

Başvuru için not dökümünüz ve İngilizce seviyenizi gösteren sınav belgeniz gerekmektedir. Eğer İngilizceniz SFU’ye veya Fraser International College’a direk girmek için yeterli değilse daha öncesinde üniversitenin anlaşmalı olduğu bir dil okulunun akademik İngilizce programına başlayabilirsiniz.

International College of Manitoba at the University of Manitoba

University Of Manitoba, Manitona eyaletinin başkenti olan Winniepeg şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. 1877 senesinde kurulmuş çok köklü bir üniversitedir. İnternational College Manitoba (ICM), Manitoba üniveristesi için hazırlık veren bir Navitas kolejidir.

ICM sadece lisans hazırlık için eğitim vermektedir. Simon Fraser Üniversitesindeki gibi bu üniversitede de hazırlığı başarı ile bitiren öğrenciler eğitimlerine 4 yıllık lisans eğitimlerinin 2.yıllarından devam etmektedirler.

Öğrenciler kabul için yine not ortalamaları ve yeterli dil seviyelerinin olduğunu göstermelidirler.

ILAC

ILAC Kanada’nın en ünlü, en kaliteli yerel dil okullarından biridir. Dil eğitim ve aktivitelerinin kalitesinin yanında ILAC’ğin en önemli özelliği Kanada’nın farklı yerlerinde 70 civarında üniversite ile anlaşmalı olmasıdır. Öğrenciler ILAC’ğin ‘University Pathway’ eğitimini tamamladıktan sonra ILAC’ğın anlaşmalı olduğu birçok üniversite veya Koleje bir dil sınavı almaksızın direk geçebilirler. Öğrenci ILAC ta eğitimini aldığı süre içerisinde ILAC’ğın akademik eğitim danışmanı ve Hit danışmanları aracılığı ile gerekli üniversite veya kolejlere başvurusu yapılır. Daha detaylı bilgi veya üniversitelerin listesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz;

https://www.ilac.com/university-pathway/

ILAC Partner Üniversitelerinden bazıları,

ILSC EDUCATION GROUP

ILSC Kanada’da ilk olarak 1991 yılında kurulmuş çok köklü ve uluslararası bir kurumdur. Şuan Kanada’da Toronto, Vancouver ve Montreal’de bulunmaktadır. Ayrıca Amerika, Avustralya ve Hisdistanda’da çok kaliteli üniversitelerle anlaşma yaparak öğrencilerine kaliteli İngilizce dil eğitiminin yanında üniversite yerleştirme imkanbı sunar.

Öğrenci İngilizcesini istenilen seviyeye getirdiğinde ILSC’nin sunduğu ‘University Pathway Program’ı tamamlar ve ILSC’nin anlaşmalı olduğu okulların bazılarına bir dil sınavı almadan girebilir. Her üniversiteye girişte şartlar farklı olabilir.

Aşağıda ILSC’nin anlaşmalı olduğu bazı üniversiteleri bulabilirsiniz;

CLLC

CLLC (CANADIAN LANGUAGE LEARNING COLLEGE) Kanada’da 3 ayrı şehirde 4 merkezi bulunan bir okuldur. Toronto, Ottawa ve Halifax merkezlerinin bulunduğu şehirlerdir. Verdiği kaliteli dil eğitim programlarının yanında CLLC öğrencilerini üniversiteye hazırlamak konusunda da çok aktif bir rol oynamıştır ve öğrencilerine üniversiteler için en iyi hazırlığı vereceği konusunda garanti vermektedir.

Bu akademik programdan faydalanan öğrenciler özellikle zaman yönetimi, derste İngilizce not alma, sınav hazırlık, akademik sunumlar ve makale yazımı gibi önemli konularda ciddi bir eğitim alırlar. UPP (University Preperation Program) denilen bu hazırlık programını bitiren öğrenciler CLLC’nin anlaşmalı olduğu tüm üniversitelere bir İngilizce yeterlilik sınavı almadan geçebilir. Tabiki üniversite kabulü öğrencinin not ortalamasına göre alınır. UPP her pazartesi başlar ve 12 hafta sürer.

CLLC’nin anlaşmalı üniversi,telerini aşağıda bulabilirsiniz,

Kanada Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

1-En az 12 ay geçerli pasaport
Pasaportunuz, Kanada'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 12 ay geçerli olmalıdır.

2-Pasaportunuzun resimli sayfasının kopyası

 

3-Varsa eski pasaportlarınız

 

4-Öğrenci kabul belgesi
Eğitim alacağınız okuldan kabul mektubu (acceptance letter), HIT Uluslararası Eğitim tarafından temin edilecektir.

 

5-3 adet yakından çekilmiş, arka fonu beyaz olan biometrik fotoğraf
Fotoğrafınız son 6 ay içerisinde çekilmiş ve yüzünüzü net olarak gösteren biçimde olmalıdır. 3,5 * 4,5

 

6-Vize Başvuru Ücreti

6 aya kadar Vize başvuru ücreti 100 CAD’dır. Herhangi bir Garanti Bankası’nın herhangi bir şubesine giderek Çankaya Şubesi (Şube Kodu:181) 9091287 numaralı hesaba yatırılacak ve dekontu diğer belgelere eklenecektir. 6 aydan fazla eğitim alınacaksa uzatılabilir vizeye başvurulacaksa vize ücreti 150 CAD.

Kanada Konsolosluğunun çalışmış olduğu aracı kurum bedeli VFS ücreti: 71 TL. Dosya teslimatı yapılırken bu ücret elden teslim edilir.   

 

7-Vize Başvuru Formu ve Ek Aile Bilgi Formu
Bu formu HIT Uluslararası Eğitim’den temin edebilir ve danışmanlarınız eşliğinde hatasız olarak doldurabilirsiniz.

 

8-Diploma veya Öğrenci Belgesi (İngilizce)

 

9-Son Mezun Olduğunuz Okuldan Transkriptiniz

 

10-Katıldığınız kurs, seminer vb. eğitim sertifika ve belgeleri 

 

11-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( ingilizce çevirisi )

 

12-Askerlik Tecil /Terhis Belgesi ( ingilizce çevirisi )

 

13-Arşivli Sabıka kaydı ( ingilizce çevirisi )

 

14-Sponsorluk yazısı ( Hit Eğitim )

 

15-Mali Durum Belgeleri

 • Ailenize ve size ait olan tüm ev ve arsa tapu fotokopileri

 • Ailenize ve size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri

 • Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı (Bankanın antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olmalı)

 • (Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri

 • Size ve ailenize ait kredi kartı ekstreleri

 • (Maaşlı olarak çalışıyorsanız) Çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküsü, son 3 aylık maaş bordrolarınız, (SSK'lı iseniz) SSK işe giriş bildirgesi

 • (Serbest çalışıyorsanız) İşyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleriniz, (varsa) Şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi (bilanço)

 • (Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri

 • (Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri

 • Anne-babanızın, son 3 aylık maaş bordrosu, hangi görevle çalıştığını belirten resmi yazı, serbest meslek sahibi iseler vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleri, (varsa) Şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi

 

 

16-Niyet Mektubu:

 

Kanada’daki eğitimin kariyeriniz için neden gerekli olduğunu, neden eğitim için Kanada’yı tercih ettiğinizi ve finansal & akademik durumunuzu belirten İngilizce bir mektup yazmanız gerekmektedir. Bu mektup vize gorevlisini, amacınızın sadece eğitim almak olduğuna ve eğitiminiz sonrasında ülkenize döneceğinize inanandıracak nitelikte olmalıdır. HIT Uluslararası Eğitim danışmanları tarafından bu konuda tam destek verilmektedir.

 

17-Eğer Staj yaptıysanız staj yazınız

 

18-Muvafakatname ( 18 yaşından küçük öğrenciler için )