Polonya'da Üniversite Eğitimi     ve Maceralarım

Öncelikle merhaba, ben Berkay Kuşoğlu. Bu yazıyı yazdığım için çok mutluyum, umarım sizin de böyle bir şansınız olur :)

Lise bittikten sonra gelecek kaygısı, diplomalı bir işsiz olma korkusu muhtemelen sizlerin de gözünü korkutuyordur diye düşünüyorum. Ben Türkiye’de üniversitemin ilk yılını okurken, daha refah bir hayat için, daha refah bir gelecek için kendime ne yapabilirim diye çok sordum. Bu sorularıma cevap ararken şans eseri Canan Hanım ile tanıştım ve bu benim hayatımın dönüm noktası oldu. Artınızla eksinizle sizi kendi çocuğu gibi görüp ve bir anne edasıyla, sizin için en iyi, en doğru kararı verebilmek için emek harcayan canan hanım :)…

İlk önce gideceğim ülkeye karar vermekle işe başladık. Daha sonra ise İngilizce hazırlığı olan bir üniversite ve üniversite de devam etmek istediğim bölüm konusunda netleştik. Bunlara karar verdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. Vize işlemlerim, aklımdaki sorular, karışılabileceğim aksilikler gibi her konuda yardım eden dilek hanıma da çok teşekkür ediyorum.

Okul kabulüm geldi ve vizem çıktı. Artık Polonya ya gidebilirdim :)

Polonya’ya ilk geldiğimde biraz afallamıştım. Neler yapmam gerektiğini bilmiyordum. Biraz endişe, tedirginlik vardı tabii ki. Neyse ki kolaylıkla adapte oldum ve şehri öğrendim. Farklı medeniyetlerden insanlarla arkadaş olmak, farklı kültürleri tanımak gerçekten çok hoş ve çok kıymetli bir duygu.

Polonya tam bir tarih ülkesi, piyanist filminin çekilmesi, Chopin eserlerinin her yerde çalınması, dağ kasabaları, her şehirde olan ‘eski şehir’ meydanı.. Kesinlikle görülmeye değer.

Şu an WSB Üniversitesinin Poznan kampüsünde İngilizce hazırlık okuyorum. Okulum haftada 3 gün ve sınıflarımız maksimum 11 kişilik.  Burada öğrenciye ve insana gerçekten çok  değer veriliyor. Biz uluslararası öğrencilerin daha konforlu hissetmesi için çok çaba harcıyorlar.

Her şey bu kadar iyi iken daha başka ne diyebilirim ki? Bu hayatı seviyorum!!! Son olarak söylemek istediğim şey ise; yurtdışı planınız var ise HİT ULUSLARARASI EĞİTİM ile görüşmeden yola çıkmayın :)

 

Berkay Kuşoğlu

Bizi Takip Edin:
  • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
  • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
  • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
  • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
  • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim