Bizi Takip Edin:
  • HiT Yurtdışı Eğitim Twitter
  • HiT Yurtdışı Eğitim LinkedIn
  • HiT Yurtdışı Eğitim Facebook
  • HiT Yurtdışı Eğitim Instagram
  • HiT Yurtdışı Eğitim Yelp

Copyright© 1993-2019 HiT Yurtdışı Eğitim

TELC – The European Language Certificates

 

Avrupa'nın önde gelen dil sınavı sunucuları arasında yer alan telc, 40 yılı aşkın bir süredir sadece sınav geliştirmeye odaklanmış olan bir kuruluş. 2009 yılının sonunda Türkiye piyasasına giriş yapan telc’in, sınav güvenliğini sağlamak, sınavlarla ilgili bilgi vermek ve lisanslandırmak amacıyla İstanbul’da açtığı bir İrtibat Bürosu bulunuyor.

 

Bugüne kadar 20 farklı Avrupa ülkesinde uygulanan telc sınavları Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ne (CEF) uyumlu hazırlanıyor. telc’in diğer test sunucularından en büyük farkı 10 ayrı dilde standardize dil sınavları sunuyor olması. Böylelikle tek elden 10 dil ve 5’yi aşkın seviyeyi ölçmeyi mümkün kılıyor. Farklı dillerde, aynı formatta hazırlanan sınavlar gerek sınava girenlere, gerekse sınav yapan kurumlara bir kişinin farklı dillerdeki dil becerileri hakkında veya kurumların farklı dillerde verdiği eğitimin birbiriyle denkliği hakkında karşılaştırma yapabilme olanağı sunuyor.

●TELC Sertifikaları bütün Avrupa ülkelerinde ve Erasmus programları tarafından tanınır.

● Avrupa'nın önde gelen dil sınavı sunucuları arasında yer alır.

● Avrupa Ortak Dil Kriterlerine uygun sınav geliştirir.

● TELC bir ALTE (Association of Language Testers in Europe) üyesidir.

● TELC dil sertifikaları süresiz geçerlidir.

● Tek elden 10 değişik dilde ve 5 farklı seviyede sınav ve sertifika sunan tek kuruluştur.

● Sunduğu diller: İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Türkçe, Arapça, Portekizce, Çekçe.

 

TELC-YÖK

 

Temmuz 2011 itibariyle telc’in Almanca sınavlarının KPDS ve ÜDS eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulu tarafından incelenerek saptandı. Buna göre artık Almanca B1 (Zertifikat Deutsch / ZD B1), B2, B2+ ve C1 sınavları YÖK’ün eşdeğerlilik listesinde yer alıyor. (bkz. http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59085/h/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri.pdf ).

 

TELC Sınavları Hakkında

 

TELC dil sınavları kağıt-kalem sistemiyle uygulanyor ve yazılı ve sözlü olarak gerçekleştiriliyor. Yazılı sınavın üç alt bölümü var: dinleme, okuma ve yazma. Telc sınavlarının bir diğer özelliği ise iletişim odaklı sınavlar olmaları. Dolayısıyla sözlüyle birlikte katılımcının dil bilgisi CEF doğrultusunda dört farklı beceri için ölçülmüş oluyor.

 

TELC sınavları A1-A2-B1-B2-C1 seviyelerinde ve yetişkinlere, öğrencilere, çalışanlara yönelik olmak üzere üç ayrı sınav seçeneği ile uygulanıyor. Sınav formatını daha iyi tanıyabilmek ve sınavlara hazırlanabilmek amacıyla TELC web sitesinden her seviye, dil ve sınav türü için örnek sınavlar ücretsiz indirilebiliyor.

 

Kimlere hitap ediyor?

 

TELC sınavları üniversitelilere, lise öğrencilerine,

yetişkinlere ve çalışanlara – kısacası herkese

hitap ediyor. Avrupa’da üniversite okumak veya

çalışmak isteyenler, yurt dışında yaşamaya karar

veren veya sadece yabancı dil seviyesini ölçmek

ve belgelemek isteyen herkes TELC sınavlarına girebilir.

 

TELC sınavlarına nerelerde ve nasıl girilebilir?

 

TELC sınavlarına lisanslandırılmış sınav merkezlerinde girilebilir. Bunun için sınav tarihinden en geç bir ay önce kayıt yaptırmak gerekiyor.

 

TELC’in Türkiye’nin çeşitli illerinde dil okulları ve üniversite kampüslerinde sınav merkezleri bulunuyor. Bunlara ayrıca TELC’in T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol uyarınca Halk Eğitim Merkezleri de eklendi. Ankara, Antalya, Bursa-Gemlik, İstanbul, İzmir, Trabzon, Mersin, Samsun ve Trabzon gibi illerimizde TELC almak mümkündür.

 

TELC sınavına girmek isteyenler sınav tarihleri ve kayıt hakkında detaylı bilgi almak için kendilerine en yakın sınav merkeziyle irtibata geçebilirler. Sınav merkezlerinin iletişim bilgileri https://www.telc.net/tr/sinav-katilimcilari/sinav-merkezi-bul.html?tx_telcexamcentres_map[filter][country]=Turkey  adlı web adresi üzerinden alınabilir.

 

Ayrıntılı bilgi için

  www.telc.net