top of page
Amerika Üniversiteleri - Amerika'da Üniversite Okumak

ANASAYFA | AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE

AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Amerika yıllardır öğrencilerin en çok ilgisini çeken en önemli ülkelerden biridir. Dünya'da üniversite eğitiminin lideri konumundadır. Dünya'nın en iyi üniversiteleri sıralamalarında Amerika üniversiteleri nin çoğunluğu oluşturduğunu görebiliriz.

Amerika’da 4.500 üzerinde üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler kendi aralarında özel, vakıf veya devlet olarak ayrılmaktadır.

Eğer öğrenci 2 yıllık bir ön lisans programı okumak istiyorsa ‘Associate Degree’ denilen ön lisans programlarına başvuru yapabilir. Ön lisans okullarında program çeşitliliği çok fazladır. Eğer öğrenci 2 yıllık programının ardından bölümünü 4 yıllığa devam ettirmek istiyorsa bulunduğu okul yardımıyla transfer öğrenci olarak belirlenen üniversiteye başvuru yapması yeterlidir. Her eyalette ön lisans okullarının anlaşmalı olduğu 4 yıllık üniversiteler bulunmaktadır ve bu anlaşmalı üniversiteler öğrencilerin tüm kredilerini direk kabul ederler. Öğrencinin 2 yıllık ön lisans okullarında okumasının avantajları çok fazladır. Öncelikle çok daha kolay kabul şartlarıyla eğitimine başlar ve Amerikan eğitim sistemine daha yumuşak bir geçiş sağlar. Ayrıca üniversitelere kıyasla çok daha uygun bir ücret öder. ‘Community College’ olarak isimlendirilen önlisans okullarının yıllık maliyetleri 8.000 USD civarındadır. Üniversitelerin eğitim maliyetleri ise 20,000 USD’den başlar.

Amerika üniversite başvurusu için gerekli belgeler:

• Yeterli seviyede İngilizce bilgisini gösteren sınav sonucunuz (IELTS veya TOEFL)

• SAT sınav sonucu (Scholastic Aptitude Test)

• Belirli bir düzeyde not ortalaması (GPA)

• 2 veya 3 referans mektubu

• Diploma

 

Amerika'da üniversite başvurusu için gerekli evraklar dışında ayrıca her üniversite farklı belge talebinde bulunabilir.

 

Eğer öğrencinin üniversiteye girebilecek seviyede yeterli İngilizce bilgisi yoksa öğrenci sahip olduğu seviyeye göre ya bazı üniversitelerin hazırlık programlarına, ya da daha düşük bir İngilizce seviyesindeyse dil okullarına yönlendirilebilir. Eğer öğrenci dil okullarına yönlendirilecekse gittiği dil okulunun anlaşmalı olduğu üniversiteler ve şartları öğrenci için önemlidir.

AMERİKA ÜNİVERSİTELERİ HAZIRLIK PROGRAMLARI

INTO

INTO Amerika’da sıralamalarda çok yüksek olan üniversitelerin kampüsleri içerisinde hazırlık (foundation) ve yüksek lisans öncesi hazırlık (pre-master) eğitimi veren uluslararası bir kurumdur. Lisans veya yüksek lisanslarına başlamak isteyen bazı öğrencilerimizin eğer İngilizce seviyeleri veya not ortalamaları istenilen üniversiteye direk girmek için yeterli değilse, INTO öğrencilerimize gerekli akademik eğitimi verebilir. Ancak öğrenci hazırlık eğitimine giderken ilgili üniversiteden de şartlı kabulünü almış olur. Şartlı kabul öğrencinin INTO foundation programını başarı ile tamamladığında üniversiteden kabul aldığı bölüme direk başlayabileceğini söyleyen kabul mektubudur.

INTO merkezlerinde ve hazırlık yıllarında sadece uluslararası öğrenciler eğitim almaktadır. Buda öğrencilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri açısından çok önemlidir. İlk yıllarını aynı sorunları paylaşan öğrencilerle geçirip birbirlerini anlamaları özgüvenlerini arttırır. INTO uluslararası öğrencilere verdiği akademik desteğin yanında ayrıca ailelerinden ilk kez ayrılan ve psikolojik desteğe de ihtiyaç duyan öğrencilerin adaptasyonlarını kolaylaştırmak için her türlü katkıda bulunmaktadır.

INTO da hazırlık eğitimi alırken öğrenciler üniversitenin kampüsü içerisinde bir binada eğitim alırlar ve konaklarlar. Ayrıca üniversiteye ait bir öğrenci kimlik kartları olur ve üniversitenin her türlü imkanından faydalanabilirler. Bu öğrenciler için çok büyük bir avantajdır, çünkü üniversitelerine ve çevreye daha kolay alışıp adapte olurlar.

INTO Amerika üniversitelerinde öğrenci IELTS 5,0 ortalamasını sunabiliyorsa 4 sömestrlik bir hazırlık programı ile üniversiteden şartlı kabul alabilir. Bu hazırlık yılında okuduğu dersleri kredi olarak alır ve bir sonraki yıl üniversitenin direk 2. Yılına başlamış olur. Bu öğrenciye hem zaman, hem de maddi açıdan kazanç sağlar. Yani programın sonunda hazırlık yılı dahil 4 yılda lisans eğitimini tamamlamış olur.

INTO partner Üniversiteleri: Oregon State University, University of South Florida, Colorado State University, The University of Alabama at Birmingham, George Mason University, Drew University, Marshall University

Navitas

Navitas, uluslararası öğrencilere Lisans ve Master programlarına giriş için akademik hazırlık programları sunmak üzere ABD’deki üniversitelerle ortaklaşa çalışan bir eğitim kurumudur.

Navitas programları, uluslararası öğrencilere yurtdışında bir üniversiteye girmeleri için “yumuşak bir iniş” yapmalarını sağlamak ve başarılı bir akademik kariyer için ihtiyaç duydukları araçları kazandırmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. 

Amerika’da öğrenciler Navitas programlarında 1 yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra üniversitenin direk 2.yılına devam edebilmektedirler.

Navitas’ın Amerika’da anlaşmalı olduğu üniversiteler: Florida Atlantic University, University of Massachusetts Boston, University of Massachusetts Darthmouth, University of Massachusetts, Lowell, University of New Hampshire

Kaplan International Colleges

Kaplan Genel İngilizce, Akademik Amaçlar için İngilizce, TOEFL, GMAT, GRE gibi sınavlar konusunda Amerika’da en iyi hizmeti veren eğitim kurumlarından biridir. Çok heyecanlı ve farklı merkezlerde okulları bulunmaktadır. Ayrıca dil eğitimi sonrasında lisans veya yüksek lisans eğitimi planlayan öğrenciler için hizmet veren bir akademik bölümü bulunmaktadır. Kaplan’ın dil programını bitiren öğrenciler istedikleri taktir de üniversite başvurusu için yetkililerden destek alabilirler.

Kaplan iki önemli üniversitesinin kampüsünde hazırlık eğitimi sunmaktadır. Northeastern ve Pace üniversitelerinin her ikisi de sıralamalarda ilk 50’nin içerisinde bulunan, çok önemli üniversitelerdir. Northeastern University Boston’ın tam şehir merkezinde bulunur. Pace ise New York’un tam şehir merkezindedir. Her ikisinde de öğrenciler üniversiteden şartlı kabul alarak hazırlık programlarına başlarlar ve  8-16 kredi arasında krediyi üniversitesine saydırabilirler. Yani çoğu zaman üniversitedeki ilk sömestrlerini direk okumuş sayılırlar. Öğrenciler sahip oldukları İngilizce seviyesine göre 1 veya 3 dönem hazırlık okurlar. Yılda Ocak, Mayıs ve Eylül olarak üç başlangıcı bulunur.

Study Group

Study Group Amerika’da da diğer İngilizce konuşulan bazı ülkelerde olduğu gibi hem dil eğitiminde hem de üniversite yerleştirilmesinde uzmanlaşmış köklü kurumlardan biridir. Amerika’da dil eğitiminden sonra üniversiteye geçmek isteyen öğrencilere birçok farklı seçenek sunarak yardımcı olur. İngilizcesi yeterli olan öğrenciler bazı üniversitelerde ‘International Year one’ denilen hazırlık programını alabilir. 2 yılında direk üniversitenin 2.yılına devam ederler. Bazıları için study group’un dil merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin dil sertifikaları direk kabul edilir, yani öğrencinin yeniden bir TOEFL almasına gerek yoktur.

Study group’un anlaşmalı üniversiteleri: The University of Maine, Widener University, LIU Post, LIU Brooklyn, The University of Vermont, Roosevlt University

Kings Education

Kings Education Amerika’da öğrencilerine hem dil programı sunmaktadır, hem de üniversiteye gitmek isteyen öğrencilere hazırlık imkânıyla birlikte şartlı kabul verebileceği üniversitelerle anlaşmalı çalışmaktadır. Eğer öğrenci hazırlığı Kings Education’ın anlaşmalı üniversitelerinden birinde okur ancak sonrasında Amerika’da bulunan sıralamalarda daha yüksek üniversitelere devam etmek isterse Kings Education akademik danışmanları bu konuda öğrencilerine her türlü desteği sunmaktadırlar.

Kings Education’ın anlaşmalı üniversiteleri: Marymount California University, Rider University, Pine Manor College, Concordia College - New York, Morrisville State College, Canisius College

Cambridge Education Group - CATS College

Cats College hem İngiltere, hem de Amerika’da sunduğu dil eğitimi ve üniversite hazırlık programıyla önder kurumlardan biri olmuştur. Anlaşmalı olduğu üniversiteler aşağıda bulunmaktadır: Southern New Hampshire University, The State University of New York, Massachussetts College of Pharmacy and Health Sciences, Morrisville State College, Suffolk University Boston, University of North Texas, Wheelock College.

ELS Language Centers

ELS 1961 yılından beri Amerika’da eğitim sektörüne hizmet veren en kaliteli eğitim kurumlarından biridir. ELS öğrencilerini sıkı bir şekilde üniversiteye hazırlayan ciddi bir kurumdur. ELS’in sadece Amerika’da 100’ün üzerinde merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerin büyük bir bölümü üniversite kampüsleri içerisindedir.

Ayrıca ELS üniversite kayıt servisi olarakta hizmet vermektedir. ELS’in akademik danışmaları öğrencilerin bireysel hedeflerine uygun üniversite veya yüksek okulları bulmak için çabalamaktadırlar. ELS’in 650’den fazla ortak okullarından birine şartlı kabul alarak dil eğitiminize başlayabilirsiniz.

ELS’in ortak üniversitelerinin bazıları öğrencilerine ELS Akademik Amaçlar için İngilizce programının ileri seviyelerini tamamlarken üniversitenin derslerine kayıt olma imkanı sunmaktadır. ELS’in bazı ortak üniversiteleri ise öğrenciler Akademik Amaçlar için İngilizce programının seviye 107 ve üzerine kaydolduğunda işletme, iletişim, uluslararası siyaset ve dış politika konularında belli dersleri alma imkanı sunuyor. Öğrenci bu kredilerle ilgili üniversiteden sertifika almış oluyor. Bu üniversiteler: 

*College of Mount Saint Vincent-Riverdale, New York

*Eckerd College- St. Petersburg, Florida

*Lousiana Tech University-Ruston, Lousiana

 

ELS’nin anlaşmalı olduğu diğer üniversiteleri görmek için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

bottom of page