top of page
Yurtdışı Lise Eğitimi - Yurtdışında Lise Okumak

YURTDIŞINDA LİSE

ANASAYFA | YURTDIŞI LİSE

YURTDIŞINDA LİSE OKUMAK

YURTDIŞI LİSE EĞİTİMİ

Yurtdışında Lise okumak isteyen öğrenciler, lise değişim programları vasıtası ile bir dönem ya da bir yıllarını yurtdışında lise eğitimi alarak geçirebilecekleri gibi, tüm lise eğitimlerini de yurtdışında sürdürebilirler.

 

Yurtdışında üniversite kapılarının daha rahat aralanmasını sağlayan liseyi yurtdışında okumak, ya da lise yurtdışı öğrenci değişim programları için genellikle 13-19 yaşları arasında olmak gerekmektedir. Yurtdışı lise değişim programına katılacak öğrencilerin belirli bir not ortalamasına sahip olmaları da şarttır. Ancak, istenilen not ortalaması başvuru yapılacak yurtdışındaki liseye göre farklılık gösterir. Yurtdışında lise eğitimi kayıtları yıl boyunca devam etmektedir. Bazı yurtdışı lise öğrenci alım kontenjanları hızlı dolduğundan, bu gibi yurtdışı liselere mümkün olduğunca erken başvuru yapılması önerilmektedir.

 

Yurtdışı lise eğitimi için öngörülen bir dil seviyesine sahip olmanız ve ilgili yeterlilik sınavlarını başarı ile geçmeniz istenmektedir. İngilizce eğitim veren yurtdışı liseler için yurtdışı lise sınavları TOEFL, IELTS ya da benzeri imtihanlardır. Bazı yurtdışı liseler, HiT Yurtdışı Eğitim ofislerinde yazılı ya da online yapılan İngilizce seviye tespit sınavlarını da kabul etmektedir. Yurtdışında lise okumak için dil seviyeleri sınırda olan öğrenciler için, ayrıca, yurtdışı liselerde takviye amaçlı dil dersleri de bulunmaktadır. Yabancı dil seviyeleri yeterli olmayanlar için de birçok yurtdışı lisede yabancı dil hazırlık eğitim programları mevcuttur.

 

Yurtdışında lise konaklama seçenekleri hemen her ülkede benzeri olup aile yanı ya da yurt alternatifleri sunulmaktadır. Yurtdışında lise eğitimi için başvuru tarihleri genellikle başlanılmak istenilen tarihten önceki yıl içerisinde değişiklik göstermektedir. Yurtdışı liselerin güz dönemi dersleri çoğunlukla Eylül başına denk gelir. Ancak, 2. Dönem başı olan Ocak ayında da yurtdışı lise eğitimine başlamak olasıdır.

 

HiT Yurtdışı Eğitim, Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve İsviçre başta olmak üzere istenilen her ülke için yurtdışı lise eğitimi danışmanlık hizmetleri vermektedir. Yurtdışında lise okumak, lise yurtdışı öğrenci değişim programları ya da yurtdışı lise transferleri hakkında her türlü bilgiyi uzman danışmanlarımıza ulaşarak temin edebilirsiniz.

YURTDIŞI LİSE EĞİTİM FİYATLARI 2022

Yurtdışı lise fiyatları ülkeden ülkeye, eğitim alınacak süreden, devlet ya da özel lise olmalarına göre farklılıklar göstermekle birlikte yıllık ortalama başlangıç ücretleri yaklaşık aşağıdaki gibidir:

 

Amerika Lise Fiyatları: 7.750 US$

Kanada Lise Fiyatları: 12.000 CA$

İngiltere Lise Fiyatları: 12.500 £

İrlanda Lise Fiyatları: 8.000 €

Almanya Lise Fiyatları: 5.000 €

İtalya Lise Fiyatları: 18.000 €

Fransa Lise Fiyatları: 15.000 €

İspanya Lise Fiyatları: 10.000 €

İsviçre Lise Fiyatları: 24.000 €

 

Yurtdışı lise fiyatları haricinde konaklama, sigorta ve yaşam masrafları için de yıllık en az 14.000 Euro civarında bir bütçe ayrılması önerilmektedir.

YURTDIŞINDA LİSE OKUMAK İÇİN 5 NEDEN

1. Yurtdışında lise eğitimi alan öğrenciler mezun oldukları ülkelerdeki en iyi üniversitelere başarıyla kayıt yaptırabilmekte ve akademik hedeflerine çok daha rahat ulaşabilmektedirler.

2. Yurtdışındaki liselerden mezun olup üniversite eğitimlerine de yurtdışında devam edecek öğrenciler, TOEFL, IELTS gibi sınavlardan muaf tutulabildiği gibi SAT veya benzeri sınavlardan da yüksek başarılar elde etmektedirler.

3. Yurtdışında lise okumak öğrencilerin özgüvenlerini arttırmakta, erken yaşta farklı kültürler içinde edinilen tecrübeler ufuk ve vizyonları genişletmektedir.

4. Liseyi yurtdışında okumak, eğitim alınan ülkenin dilini anadil gibi öğrenilmesine olanak sağlamakla birlikte dünyaca tanınan bir lise diploması sahibi olmanın kapılarını açmaktadır.

5. Yurtdışındaki liselerde akademik ya da atletik olarak başarı gösteren öğrenciler ilgili ülkelerde üniversite eğitimleri için kayda değer burs imkanları kazanabilmektedirler.

bottom of page