top of page
Yurtdışı Yaz Okulları

ANASAYFA | YURTDIŞI YAZ OKULU

YURTDIŞI YAZ OKULLARI

Her şey dahil haftalık 

646 €'dan başlayan yaz kampları!

YURTDIŞI YAZ OKULLARI

YURTDIŞI YAZ OKULU NEDİR?

Yurtdışı yaz okulları 8-17 yaş grubu öğrencilerin yabancı dillerini geliştirirken aynı zamanda sosyal, kültürel ve gezi aktivitelerinde bulunduğu yurtdışı yaz kamplarıdır.

 

Bireysel veya grup katılım seçenekleriyle gerçekleşen yurtdışı yaz okulu programları İngilizce başta olmak üzere Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca’dan Çince’ye kadar birçok farklı dilde eğitim olanakları sunmaktadır.

 

Yurtdışı yaz okulu programlarına Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 2, 3 veya 4 hafta süre ile katılım mümkün olup, öğrenci daha yoğun bir program almadığı sürece yabancı dil dersleri haftada 20 saat olarak verilir. Eğitim ve eğlenceyi bir araya getiren yurtdışı yaz okulları yabancı dil derslerini sabah saatlerinde verirken öğleden sonralarını ise öğretilenlerin pekiştiği ve pratik fırsatı sağlayan sosyal, kültürel, ya da gezi aktiviteleri için ayırırlar. Yurtdışı yaz kampları dahilinde çevre şehirlere yapılan geziler genellikle haftada 1 tam ve 1 yarım gündür.

 

Farklı kültürlerden, geleneklerden ve dillerden katılımcılarıyla yurtdışı yaz okulu programları dahilindeki yurtdışı yaz kursları sayesinde öğrenciler akademik olarak ilerlemenin yanında kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirler, vizyonları gelişir, kişisel sorumluluk duyguları ve özgüvenleri artar. Yaz okulu programları sonunda öğrenciler en az bir farklı spor yapmış, yeni bir oyun öğrenmiş, farklı lezzetler tatmış ve yeni yerler keşfetmiş olarak dönmektedirler.

 

Bazı yurtdışı yaz okulları ise öğrencinin yabancı dil ve spor gelişimini aynı anda hedeflemektedir. Bu programlarda spor aktiviteleri uzman kişiler tarafından yürütülmektedir. Tenis, futbol, basket, yelken ve atlı sporlar yapan öğrenciler, bu tip bir programa katılmayı seçtiklerinde, koçlar eşliğinde ilgili alanlarda kendilerini geliştirme imkanına sahip olurlar. 

 

IB (International Baccalaureate) – Uluslararası Bakalorya programı aday öğrencileri için sunulan hazırlık yurtdışı yaz okulu eğitim programı, geleceğin Uluslararası Bakalorya (IB) öğrencileri için idealdir. Tüm öğrenciler İngilizce ve seçmiş oldukları IB bölümünün temel derslerini 4 ya da 5 hafta süre ile haftada 25 saat uzman öğretmenlerden alırlar. Sınıflar maksimum 12 kişidir. Bu programa 40 farklı ülkeden IB öğrenci adayları katılmaktadır. Programda öğrenciler aynı zamanda eğitim, teknoloji ve çevre konularında bilgi paylaşımı yapma, sunum ve projeler hazırlama ve akademik makale çalışmaları yapma fırsatına sahiptir.

 

Yurtdışı yaz okulu eğitim programlarının pek çoğunda, konaklama, yemek, sosyal, spor ve gezi aktiviteleri fiyatlara dahildir. Kayıt işlemlerinin ise en geç Nisan ayı sonuna kadar tamamlanması tavsiye edilmektedir.

YURTDIŞI YAZ OKULU BİREYSEL PROGRAMLAR

Yurtdışında yaz okulları bireysel veya grup katılımıyla gerçekleşmektedir. Eğer öğrenci breysel katılım istiyorsa tercih ettiği merkezde diğer ülkelerden gelen yabancı öğrencilerle karışık bir gruba dahil olur.

 

Yurtdışı yaz okulu bireysel programlardaki öğrenciler yaz okulu deneyimini yaşarken ilgi duydukları alanda dersler de alabilirler. Mesela binicilik, aşçılık, basketbol, futbol, yapay zeka, liderlik, robot yapımı, yelkenli, tenis, yüzme veya daha akademik ve yoğun bir İngilizce ve sınav hazırlıkları gibi birçok farklı kategoriden seçim yapabilirler.

Yurtdışı yaz okulu kayıt aşaması ve sonrası: Yurtdışı yaz kampı için öğrencilerin yaş ve isteklerine göre en uygun program bulunduktan sonra okul başvurusu yapılır. Genellikle 2 iş günü içerisinde gelen okul kabulünü takiben HiT Yurtdışı Eğitim danışmanlarının desteği ile vize hazırlıklarına başlanılır. Vize onayıyla birlikte öğrencilerin yurtdışı seyahatinden önce hem kendilerine hem de velilerine HiT Yurtdışı Eğitim ofislerinde detaylı bir oryantasyon yapılır. Yurtdışı yaz okulları için verilen bilgilerden bazıları aşağıdaki gibidir:

Havalimanı transferleri: Öğrenci ülkeye vardığında kendisini havalimanından bir yetkili karşılar ve konaklayacağı adrese teslim eder. Yine ülkeden ayrılırken kendisini havalimanına kadar bırakacak bir yetkili öğrenci henüz Türkiye’den ayrılmadan önce organize edilir. Ayrıca öğrencinin okuyacağı şehre en yakın havalimanı tercih edilir.

Konaklama: Yaz okulu programlarında öğrencilere ağırlıklı yurt konaklama seçeneği sunulsa da bazı merkezlerde aile yanı konaklama seçeneğini de bulmak mümkün olabilir. Yurt konaklamalarda öğrencinin kalacağı oda bazen tek kişilik, bazen de iki, üç veya dört kişilik ve paylaşımlı banyolu olabilir. Oda detayı gidilecek okul veya merkeze göre değişiklik gösterir. Yurtlarda 7/24 güvenlik olduğu halde mutlaka öğrencilerin uyudukları katlarda da konaklayan bir gözetmen bulunur. Eğer öğrenci aile yanında kalıyorsa kalacağı aile okul tarafından 18 yaş altı öğrencilere uygun, deneyimli ve güvenilir bir aile olarak özenle seçilmektedir. Öğrencinin kalacağı bu ailede de uyması gereken bazı zorunlu kurallar bulunmaktadır. Örneğin, öğrencilerin belirli giriş çıkış saatleri vardır ve başka bir adreste konaklaması kesinlikle mümkün değildir.

Cep harçlığı: Ülkeden ülkeye farklılıklar gösterse de öğrencilerin özel harcamaları için haftalık 100 € civarında bir harçlık ayırması önerilir. Bu bütçe kesinlikle zorunlu harcamalar için kullanılmaz. Çünkü genelde yurtdışı yaz kampları tam pansiyon konaklama hizmet verirler. Yani sabah, öğle ve akşam yemekleri ve atıştırmalıklar konaklama ile birlikte bir paket fiyat olarak alınır. Öğrenci harçlığını gezilerde farklı tatları tatmak, hediyelik eşya alımı veya bazı ekstra ücretli gezilere katılmak için kullanabilir. Yurtdışı yaz okulları programı içerisinde yapılan aktivite, müze ve şehir gezileri program fiyatına dahildir, ancak öğrenci grubundan ücretli bazı müzelere gidiş talebi olursa katılım zorunlu olmamakla birlikte öğrenci bunun ücretini öder.

Güvenlik: Yurtdışı yaz kamplarında öğrenciler bireysel katılımlarda yabancı çocuklarla karma, 15 kişilik öğrenci gruplarına bölünürler. Her bir gruba 3 gözetmen verilir. Bu gözetmenler öğrencileri her konuda birebir takip eder ve destek olurlar. Kampüs içerisinde ve dışarısında gözetmenler öğrencilere sürekli eşlik ederler. Ayrıca öğrencilerin bulundukları kampüsler genellikle güvenli lise veya üniversite kampüsleridir. Öğrenciler her türlü sıkıntılarını gözetmenleriyle paylaşabilecekleri gibi HiT Yurtdışı Eğitim danışmanlarıda program süresinde kendileriyle ve aileleriyle iletişim halinde olup her türlü desteği sunmaktadırlar.

YURTDIŞI YAZ OKULU GRUP PROGRAMLARI

Yurtdışı yaz okulu grup programları 18 yaş altı öğrenciler için birçok farklı ülkede hem eğitim, hem de aktivite ve gezi programlarının dâhil edilerek organize edildiği programlardır. Bu programlarda öğrenciler okullarından 10-15 kişilik gruplar oluşturarak, başlarında bir gözetmen öğretmenleri olacak şekilde seyahat ederler. Gözetmen öğretmenleri genelde okullarındaki yabancı dil öğretmenleri olmaktadır. İngiltere, Kanada, Fransa, İsviçre, Portekiz, İspanya, Almanya gibi farklı ülkelerde İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Almanca eğitimlerinden biriyle yurtdışı yaz kampı programları tercih edilebilir. Ayrıca gidilen kamplarda dil eğitiminin yanı sıra binicilik, dans, basketbol, futbol, tenis, robotik ve kodlama, liderlik, moda tasarım gibi çeşitli spor veya eğitim dallarında zaman geçirmeyi tercih edebilirler. Bu grup programlarında da haftanın 1 veya 2 yarım günü ve cumartesi tam gün geziler yapılmaktadır.

 

Grup yurtdışı yaz okulları genellikle lise veya üniversitelerin kampüslerinde yapılır ve konaklamada bu okulların yurtlarında olur. Gezilerin dışındaki zamanlarda kampüs içerisinde çeşitli yarışmalar, aktiviteler, spor ve eğlenceler organize edilir. Gidilen kamplarda tüm gezi ve aktiviteler için profesyonel bir ekip bulunmaktadır. Grup lideri olan yabancı dil öğretmeni gezilerde grubunun başında bulunup profesyonel ekibe destek olur.

Lider öğretmenlerin konaklama, yemek ve aktivite katılım masraflarının ücretsiz olduğu gruplar için hazırlanmış yurtdışı yaz okulları hakkında detaylı bilgiler için HiT Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanları ile (0212) 296 46 00’dan irtibata geçebilirsiniz.

YURTDIŞI YAZ OKULU FİYATLARI 2024

Yurtdışı yaz okulu ücretleri ülkeden ülkeye ve eğitim alınacak süreye göre farklılıklar göstermekle birlikte haftalık “her şey dahil” başlangıç ücretleri yaklaşık aşağıdaki gibidir:

İngiltere Yaz Okulları: 762 £

İrlanda Yaz Okulları: 1.570 €

Kanada Yaz Okulları: 1.415 CA$

Amerika Yaz Okulları: 1.750 US$

Fransa Yaz Okulları: 1.030 €

İspanya Yaz Okulları: 685 €

İtalya Yaz Okulları: 845 €

Malta Yaz Okulları: 646 €

Almanya Yaz Okulları: 915 €

Çin Yaz Okulları: 880 €

 

Yurtdışı yaz okulu fiyatlarına dahil olanlar:

- Yabancı dil dersleri

- Kampüs içerisindeki spor ve kültürel aktiviteler

- Konaklama

- 3 öğün yemek

- Özel sağlık sigortası

- Haftalık planlanan geziler

- Havaalanı transferleri

- Oryantasyonlar

- Kurs katılım sertifikası

 

Ayrıca, grup programlarındaki lider öğretmenlerin konaklama, yemek ve aktivite katılım masrafları yine yurtdışı yaz okulu ücretleri içindedir. Yurtdışı yaz okulu ücretlerini 5-6 taksitte ödeme imkanları da sunulmaktadır.

 

Yurtdışı yaz okulu ücretleri haricinde öğrencilerin cep harçlığı için de haftalık en az 100 € civarında bir bütçe ayrılması önerilmektedir.

 

En güncel yurtdışı yaz okulları fiyatları için HiT Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanları ile daima ücretsiz olarak irtibata geçebilirsiniz.

YURTDIŞI YAZ OKULU FAYDALARI

“Yurtdışı yaz okulu nedir?”, “Yurtdışı yaz okulları ne işe yarar?”, “Yurtdışı yaz kampları avantajları nelerdir?” birçok velinin sorduğu sorudur. Yurtdışı yaz okullarına kayıt yaptırmayı düşünenlere ışık tutabilecek, yurtdışı yaz okulu avantajları 8 ana başlık altında özetlenebilir:

1. Etkili ve hızlı yabancı dil gelişimi. Yurtdışı yaz okulu programları 2-3-4 haftalık kısa süreli programlar olsa dahi, öğrenciler hem derslerde hemde günlük yaşamlarında yaptıkları pratik sayesinde yabancı dillerinde benzersiz bir ilerleme göstermektedirler. Özellikle yabancı dile karşı duydukları çekinceyi ve korkuyu atmakta ve bildiklerini rahatça aktarmaya başlamaktadırlar.

2. Lise veya üniversite başvurularında ön plana çıkma. Prestijli okullarda tamamlanan yurtdışı yaz kampları sayesinde öğrenciler kazandıkları farklı deneyimler, akademik ve kişisel gelişimler neticesinde arzulanan lise veya üniversite başvurularında rakiplerinin bir adım önüne geçmektedirler.

3. Hayat boyu sahip olunacak becerilerin gelişimi. Yurtdışında yaz okulu programlarına katılan öğrenciler çeşitli grup aktiviteleri neticesinde “liderlik”, “iletişim”, “problem çözme”, “karar verme”, “takım çalışması” gibi mühim ve yaşam boyu kullanılacak becerilerini ilerleterek akademik, iş ve iş dışındaki hayatlarına olumlu katkılar sağlamaktadırlar.

4. Sorumluluk duygusunun artması. Birçok öğrenci yurtdışı yaz okulu programları için ailelerinin yanlarından ilk kez ayrılırlar. Bu durum ilk günlerde biraz zorlayıcı gelse de program süresi boyunca genç yetişkinlerimizin uyku, uyanma ve yemek saatlerine uyma zorunluluğu, derslerine zamanında girme ve geziler için buluşmalarda dakik olma yükümlülüğü gibi mesuliyetlerin kendilerinde olması kişisel sorumluluk duygularını gözle görülür bir şekilde arttırmaktadır.

5. Özgüven gelişimi. Yurtdışında bir okula katılmak, yabancı öğretmen ve arkadaşlara sahip olmak, farklı bir dilde onlarla iletişime geçebilmek, yabancı bir ülkeye küçük yaşta seyahat edebilmek gibi çok az sayıda insanın yaşayabildiği deneyimlerin erken yaşta tecrübe edilmesi ve bunlara adaptasyon süreci öğrencilerin özgüvenlerinin artmasına gözle görülür derecede katkılar sağlamaktadır.

6. Sorun çözme yeteneğine katkı. Başlarında her daim gözetmenleri olduğu halde öğrencilerin yurtdışı yaz kampları süresince yaşadıkları bazı sorunları öncelikle kendilerinin çözmeye çalışması istenmektedir. Yaz okullarındaki bu uygulama katılımcıların gelecekte kendi ayakları üzerinde durabilen bağımsız bir erişkin olmalarına önemli derecede faydaları olmaktadır.

7. Uluslararası deneyim. Öğrencilerin erken yaşta yurtdışı kamplarda yaşadıkları uluslararası deneyim onları ilerleyen yıllarında globalleşen dünyanın başarılı bir parçası yapma yolunda önemli bir başlangıç adımıdır.

8. Vizyon gelişimi. Yurtdışı yaz okulları çok uluslu olduğundan dolayı yurtdışı kamplarında öğrenciler sadece yabancı dillerini geliştirmezler, ayrıca çok fazla sayıda yeni kültür tanırlar. 15 kişilik bir sınıfta 10-15 ayrı ülkeden öğrenci bulunabilmektedir. Bu da öğrencilerin en az 10 yeni ülke ve kültürü ile yüz yüze kalarak farklı duygu ve düşüncelere saygı duymayı öğrenmesi gerektiği anlamına gelmesiyle birlikte vizyonlarını olumlu yönde geliştirmektedir.

 

Yaz okulları hakkındaki tüm sorularınız ile ilgili HiT Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanları ile daima ücretsiz olarak irtibata geçebilirsiniz.

Online Yaz Okulu
bottom of page