top of page
TOEFL Kursu , IELTS Kursu , TOIEC, APTIS, SAT Kursu, GMAT Kursu, GRE Kursu

YURTDIŞI SINAV HAZIRLIK

YURTDIŞI SINAV HAZIRLIK

YURTDIŞI EĞİTİM İÇİN GEREKLİ SINAVLAR

TOEFL - The Test of English as a Foreign Language

Yurtdışında İngilizce dilinde eğitim almak isteyen ve ana dili İngilizce olmayan tüm öğrencilerin üniversite başvurularında kullanmak üzere İngilizce yeterliliklerinin olduğunu ispatlayabilmek için girdikleri sınavlardan birisi de TOEFL'dır. TOEFL sınavı, Amerika'da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır. TOEFL sınavının 190'dan fazla ülkede geçerliliği vardır. Ayrıca akademik amacın yanı sıra dünya genelinde birçok kurum ve organizasyon iş başvurularında veya bir çok ülke göçmenlik başvurusunda da TOEFL sınavından alınan iyi bir puan İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi olarak kabul etmektedir.

Uluslararası geçerliliği olan İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, TOEFL kursları yurtdışında Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya gibi birçok ana dili İngilizce olan ülkede bulunur. TOEFL dünya genelinde Amerika'da hazırlandığı ve yönetildiği için Amerikan dil sınavı olarak tanınır bu nedenle Amerika Dil Kursları TOEFL kursları 'nı çok yaygın olarak öğrencilere vermektedir. TOEFL kurslarına katılabilmek için öğrencilerin İngilizce seviyelerinin ortanın üzerinde olması gerekir ki sınav hazırlık kursları test teknikleri, zaman değerlendirme, test alıştırmaları gibi konularda yoğunlaşarak sizleri en kısa sürede dilediğiniz seviyeye getirebilsin. TOEFL Hazırlık Kursları artık sizi tüm dünyada 2006 yılından beri uygulanan IBT ( Internet based) sistemine hazırlıyor olacaktır. Yeni IBT TOEFL sisteminde sınav Okuma-Dinleme-Konuşma ve Yazma olarak 4 ana bölümden oluşuyor.Tüm bölümler sınavda aynı gün yapılır ve toplam sınav süresi 4 saattir. Sınavlar İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Antalya, İzmir gibi büyük şehirlerde sıklıkla yapılmaktadır.

TOEFL Hazırlık Kursları hangi okullarda sunuluyor, süreleri ve ücretleri konusunda detaylı bilgi için HiT Yurtdışı Eğitim ofislerini arayabilirsiniz.

IELTS - International English Language Testing System

Özellikle İngiltere ve Avustralya'da bulunan dil okulları uluslararası geçerliliği olan bu sınava hazırlık programları sunmaktadır. Dil Okulları tarafından bu sınava girmek isteyen öğrencilerin hazırlanabilmesi için özellikle verilen IELTS kursu genellikle İngilizce Seviyesi Yüksek öğrencileri kabul ediyor ve program süreleri de genellikle kısa oluyor. Bütün dil okulları programlarını aşağıda bilgileri verilen IELTS sınavına uygun olarak veriyor.

IELTS: International English Language Testing System, İngilizce'nin kullanıldığı alanlarda eğitim almak veya çalışmak amacında olan adayların İngilizce dil seviyelerini ölçmek için yapılan bir sınavdır ve  British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından birlikte geliştirilmiştir. IELTS artık hemen hemen tüm dünyadaki eğitim ve özel kurumlar tarafından kabul edildiği gibi Türkiye'de de tüm özel üniversiteler, Boğaziçi Üniversitesi, ODTU, THY, YKB gibi bir çok kurum tarafından resmen tanınmaktadır. IELTS Türkiye'de, Adana, Ankara, Antalya, Bursa Erzurum, İstanbul ve İzmir'de uygulanır ve sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council aracılığı ile online olarak yapılmaktadır. IELTS Sınavı Akademik ve Genel olarak iki farklı modül seçeneğine sahiptir. Genel Eğitim modülü genellikle göçmenlik başvuruları  veya iş başvuruları için tercih edilir, Akademik modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. IELTS Sınavı; Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 farklı bölümden oluşmaktadır. Konuşma bölümü dışında, sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Konuşma sınavı yoğunluğa bağlı olarak yazılı sınavla aynı gün, bir önceki gün yada bir sonraki gün olabilir. Sınava girilecek yerin ve sözlü sınavının tarih bilgileri sınavdan bir hafta önce online olarak vatandaşlık numarası ve IELTS kayıt numarası kullanılarak öğrenilebilir.

Test sonuçları sınavdan sonra 13. gün  kurye ile adayların adreslerine gönderilmektedir. Test Sonuç Raporunda, Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümlerinin ayrı ayrı 9 üzerinden değerlendirmesi ve bunların ortalaması olan sonuç notu yer almaktadır. IELTS Testine başvuru için British Council sitesindeki online başvuru formunun doldurulup submit edilmesi yeterlidir. Formu doldurduktan sonra sınav kağıdınızın üzerinde yer alacak fotoğrafınızı da online olarak istenilen özelliklerde ve formatta forma eklemeyi unutmayınız. IELTS Hazırlık Kurslarını sunan okullar ve sınava kayıt konularında sorularınız için HiT Yurtdışı Eğitim Ofislerinden yardım alabilirsiniz. IELTS sınav sonuçları 2 yıl için geçerlidir.

APTIS

Tüm dünyada İngilizce bilgisini değerlendirmede 70 yılı aşkın tecrübeye sahip olan British Council yeni bir sınav geliştirdi. Aptis sınavı, British Council uzmanları tarafından Aptis testini İngilizce dil değerlendirme alanında yapılan son çalışmaları baz alarak hazırlamışlardır. 

Aptis; İngilizce seviyenizi konuşma, yazma, okuma ve dinleme gibi dört temel alanda sınamanın yanı sıra, bir gramer ve kelime bilgisi testi de içermektedir. Beceri testlerinden hangilerinin uygulanacağı, sınava girmenizi isteyen kuruma (işveren ya da eğitim sağlayıcı) göre değişir.

Aptis sınavı şirketler tarafından işe alımlarda veya çalışanlarının İngilizce seviyelerini belirlemede kullanılabileceği gibi üniversite seviyesinde öğrenim gören öğrencilerin İngilizce dil seviyelerini güvenilir bir biçimde değerlendirmek üzere kullanılan temel değerlendirme testidir. Eğitim sektöründe sadece üniversitelerde değil aynı zamanda liselerde de kullanılmaktadır.

British Council’in yılların birikimini aktardığı Aptis, organizasyonunuzun İngilizce dil seviyesini güvenilir ve doğru bir biçimde ölçmenizi sağlar ve bu sayede işe alım, işgücü gelişimi ve eğitimi ihtiyaçlarınız hakkında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur.

Ayrıca esnek ve erişilebilir bir sınav olduğu için kişileri kolaylıkla test edebilirsiniz.  İster iş yerinde veya okulda, isterseniz test merkezlerimizde bu sınav alınabilir.   

              

Aptis ayrıca sizin gereksinimlerinize uygun becerileri doğru bir şekilde test etmenizi ve çabuk sonuç almanıza yardımcı olur. Sınava istediğiniz tarihte girebilirsiniz. Sonuçları ise sadece okuma veya yazma becerileri için 1 gün içerisinde, tüm becerilerini alan adaylar için 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sınav soruları genel konularla başlayıp giderek zorlaşır. Sınavın her bölümü, İngilizce becerisini ‘A1 to C’ seviyesinde ölçmektedir.

bottom of page