top of page
Work and Study - HiT Yurtdışı Eğitim

WORK and STUDY

ANASAYFA | WORK & STUDY PROGRAMLARI

Okurken aylık asgari 800-1600 € maaş alma imkanları!

WORK and STUDY PROGRAMLARI

YURTDIŞINDA OKU VE ÇALIŞ

Work and Study nedir? Bir yandan öğrenim görürken aynı zamanda yarı ya da tam zamanlı olarak maaşlı yurtdışında çalışma imkanları tanıyan Work & Study (Oku ve Çalış) programları her geçen yıl popülerliğini daha da arttırmaktadır. Bu programlar sayesinde öğrenciler yurtdışı eğitim bütçelerine katkıda bulunmakla kalmayıp edindikleri yurt dışı iş deneyimi ile de çalışma hayatında rakiplerinin önüne geçmektedirler.

 

Yurtdışında hem çalışıp hem okumak isteyen öğrenciler Work and Study programları sayesinde eğitimleri süresince yarı zamanlı, okullarının tatil olduğu dönemlerde de tam zamanlı olarak yurtdışında çalışabilirler. Ancak ülke tercihlerine göre yurtdışında hem çalışıp hem okumak farklılıklar göstermektedir. Örneğin Work and Study Kanada ve Work and Study Avustralya vize onayı ile birlikte her öğrencisine çalışma izni hakkını otomatik olarak verir. Work and Study Dubai için vize başvurusunda ayrıca çalışma izni başvurusu da yapılır. Work and Study İrlanda ve Work and Study Malta’da ise öğrenciler ülkelerine varışlarını takiben çalışma izni başvurusunu 2 ay içerisinde yapmaları gerekmektedir.

HANGİ ÜLKELERDE WORK and STUDY VAR?

Yaşam masraflarının bir kısmı ya da tamamının karşılanmasına olanak sağlayan Work and Study programları Kanada, Avustralya, İrlanda, Malta ve Dubai’de bulunmaktadır. Her birinde öğrenciler gittikleri ülke ve şehirlerde eğitimlerini alırken çalışıp bütçelerine katkıda bulunabilirler. Work and Study programları Malta, Dubai ve Avustralya’da 3 ay ve üzeri dil eğitimiyle, İrlanda’da 6 ay ve üzeri dil eğitimiyle alınabilmektedir. Work and Study Kanada için ise 6 ay ve üzeri sertifika ya da diploma programına kayıt olunması şarttır. Kanada’daki dil okulları için çalışma izni olanağı bulunmamaktadır.

WORK and STUDY ŞARTLARI NEDİR?

Work and Study programları genellikle diğer yurtdışı dil okulları başvuruları gibi yapılmaktadır. Öğrencilerin lise veya üniversite mezunu olmaları fark etmez. Yabancı dil seviyeleri de Work and Study program kabulü için herhangi bir önem taşımaz. Ancak, rahatlıkla yurtdışında iş bulunabilmesi için en az orta düzeyde bir İngilizceye sahip olunması tavsiye edilir.

 

Öğrenciler, kayıt yaptırdıkları yurtdışı dil okulunun İngilizce seviye belirleme sınavı sonuçlarına göre sınıflarına yerleştirilip eğitimlerine başlarlar. Çalışma izinleri ise, yukarıda belirtildiği gibi, tercih edilen ülkeye göre seyahatlerinden önce ya da varışlarını takiben çıkmaktadır.

 

Work and Study Kanada programları dil eğitimi sırasında çalışma izni vermediği için diğer ülkelerden farklılıklar gösterir. En az lise mezunu olan adayların 6 aylık bir sertifika ya da diploma programına kaydolması şartının yanında İngilizce’ye de orta veya üzeri seviyede hakimiyet beklenir. İşletme, satış-pazarlama, mühendislik, bilgisayar bilimleri gibi birçok dalda uluslararası geçerliliği olan diploma ya da sertifika programları süresince yarı zamanlı olarak aylık asgari 675€ civarında bir kazanç sağlanması mümkündür. Tatillerde ya da sertifika-diploma eğitimini takiben tam zamanlı çalışma hakkıyla birlikte aylık 1.350€ ve üzerinde kazanmak mümkündür.

 

Work and Study İrlanda programları için 25 haftalık bir dil eğitimi programına kayıt yaptırılması gerekmektedir. Öğrenim süresince yarı zamanlı olarak aylık asgari 800€, dil eğitimini takiben belirli tarih aralıklarındaki programlar için de 2 ay boyunca tam zamanlı olarak aylık asgari 1.600€ kazanmak mümkündür.

 

Work and Study Avustralya programları için 3 aylık bir dil eğitimi programına kayıt yaptırılması gerekmektedir. Öğrenim süresince yarı zamanlı olarak aylık asgari 690€, dil eğitimini takiben belirli tarih aralıklarındaki programlar için de 2 ay boyunca tam zamanlı aylık asgari 1.380€ kazanmak mümkündür.

 

Work and Study Malta programları için 25 haftalık bir dil eğitimi programına kayıt yaptırılması gerekmektedir. Öğrenim süresince yarı zamanlı olarak aylık asgari 380€, dönem aralarında ya da Noel benzeri uzun tatillerde tam zamanlı aylık asgari 760€ kazanmak mümkündür.

 

Work and Study Dubai programları için bir dil eğitimi programına kayıt yaptırılması gerekmektedir. Öğrenim süresince yarı zamanlı olarak aylık asgari 420€, dönem aralarında ya da Noel benzeri uzun tatillerde tam zamanlı olarak aylık asgari 840€ kazanmak mümkündür.

 

Yurtdışında staj veya yurtdışında çalışma imkanları sağlayan Work and Study programları ile ilgili daha detaylı bilgilere HiT Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanları ile irtibata geçerek sahip olabilirsiniz.

WORK & STUDY ve WORK & TRAVEL FARKLARI

Work and Study öğrencilerin yurtdışında İngilizce dil eğitimi alırken yarı veya tam zamanlı çalışabilecekleri programlarken, bir kültürel değişim programı olan Work and Travel ise sadece yurtdışında çalışma imkanı sunar. Öğrenci Work and Travel programında bir dil eğitimine katılamaz. Bununla birlikte, Work and Travel programı öğrenci kabulü için üniversitede öğrenim görülmesi ve belli bir not ortalamasına sahip olunması gibi şartlar da istemektedir

WORK and STUDY FİYATLARI 2024

Work and Study fiyatları ülkeden ülkeye ve eğitim alınacak süreye göre farklılıklar göstermekle birlikte haftalık ortalama başlangıç ücretleri yaklaşık aşağıdaki gibidir:

 

Work and Study Kanada: 71 €

Work and Study İrlanda: 140 €

Work and Study Avustralya: 160 €

Work and Study Malta: 127 €

Work and Study Dubai: 218 €

 

Yurtdışı Work and Study ücretleri haricinde konaklama, sigorta ve yaşam masrafları için de aylık en az 1.200 € civarında bir bütçe ayrılması önerilmektedir.

 

En güncel Work and Study fiyatları için HiT Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanları ile daima ücretsiz olarak irtibata geçebilirsiniz.

WORK and STUDY AVANTAJLARI

“Work and Study nedir?”, “Yurtdışında hem okuma hem çalışma nasıl olur?”, “Neden Work and Study?” birçok genç ve velinin sorduğu sorudur. Work and Study programlarına katılmayı düşünenlere ışık tutabilecek, yurtdışında hem okuyup hem çalışmak isteyenlerin sahip olacağı avantajlar 7 ana başlık altında özetlenebilir:

 

1. Özgeçmişin ön plana çıkması. Work and Study programları çerçevesinde başka bir ülke ve kültür içerisinde tamamlanan eğitiminiz, işverenler tarafından öncelikle yüksek özgüven ve adaptasyon yeteneği ile birlikte farklı insanlarla iletişim kurma gücünün üstünlüğü olarak değerlendirilir. Bu da yapacağınız iş başvurularında ön plana çıkmanızı sağlayıp rakiplerinize karşı gözle görülür bir avantaj sağlamaktadır.

2. Sınavsız ve diplomasız kayıt. Hemen her Work and Study programına herhangi bir sınav ya da diploma ön şartı olmaksızın arzulanan tarihlerde kaydolmak ve öğrenime başlamak mümkündür.

3. İleri düzeyde yabancı dile hakimiyet. Work and Study programlarını başarıyla tamamlayanlar, eğitim gördükleri dile çok ileri seviyede hakim olduklarından hemen her işveren için hem aranılan hem de vazgeçilemez bir pozisyondadırlar.

4. Dünyaca tanınan diploma-sertifika. Akredite yurtdışı dil okullarından temin edilecek diploma ya da sertifikalar Dünyaca tanınmakta, bu da global eğitim ve kariyer basamaklarını çıkarken gözle görülür boyutta avantajlar sağlamaktadır.

5. Eğitim ya da yaşam bütçesine katkı. Yurtdışında hem okuma hem çalışma imkanı tanıyan benzersiz Work and Study programları sayesinde öğrenciler yaşam ya de eğitim masraflarının bir kısmını ya da tamamını karşılama fırsatına sahip olmaktadırlar.

6. Kişisel gelişim. Herhangi bir ülkede kendi kendine geçirilen zaman benzersizdir. Tamamen farklı bir kültür içerisinde kendini yeniden keşfetme fırsatı, yepyeni bir ortama adaptasyon ve yabancı bir çevredeki olası problemleri çözme süreçleri öğrencilerin bağımsızlıklarına olumlu katkılarının yanında özgüvenlerini de gözle görülür bir şekilde arttırmaktadır.

7. Yeni yerler görmek, farklı insanlar tanımak. Work and Study programlarının en belirgin kazanımı önceden ziyaret edilmemiş, belki de görülmesi hayal edilen yerlerde yaşamak ve eğitim alınan ülke ya da çevre ülkelerdeki yeni insanlarla tanışıp hayat boyu unutulmayan deneyimler edinme şansını yakalamaktır.

bottom of page