top of page
İngiltere Üniversiteleri - İngiltere'de Üniversite Okumak

İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE

ANASAYFA | İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE OKUMAK

İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İngiltere üniversiteleri genellikle 3 yıl sürmektedir. Tıp, diş hekimliği veya mimarlık gibi bazı bölümler 3 yıldan daha uzun sürede mezun verirler. Dönem Eylül veya Ekim ayında başlar. Ancak bazı üniversitelerin bazı programlarında Ocak ayı başlangıcı da bulunmaktadır. İngiltere’yi genel olarak ele aldığımızda içerisindeki bazı bölgelerde eğitim sisteminde farklar görürüz. Mesela İskoçya’da lisans eğitimi 4 yılda tamamlanabilmektedir.

Eğer lise notlarınız ve not ortalamanız oldukça iyi değilse veya Türkiye’de lise eğitiminde A levels, IB, AP gibi uluslararası diplomalardan birini almamışsanız, ayrıca İngilizcenizde IELTS 6 veya 6.5 seviyesinde değilse, İngiltere’de lisansa başlamak için ilk önce ‘foundation’ denilen hazırlık programını okumalısınız. Bazı üniversitelerin kendi uyguladıkları hazırlık programları bulunmaktadır. Bazı üniversitelerde hazırlık programlarını yapabilecek uluslararası kalitede kurumlarla çalışırlar. Bu kurumların birden fazla üniversiteler ile anlaşmaları olur ve genelde üniversite kampüslerinde öğrencilere hazırlık eğitimi sunarlar. Hazırlık eğitimine başlamak için öğrencilerin not ortalamasına ve İngilizce seviyesine bakılır. Bu şartlar her üniversiteye göre değişebilir.  Foundation için IELTS 4.5 ile kabul eden bir çok üniversite varken, bazı üniversiteler IELTS 5.5 sonucunu görmek isterler. Öğrenciler hazırlık süresince sadece İngilizcelerini geliştirmezler. Aynı zamanda İngiliz eğitim sistemine alıştırılırlar. Kompozisyon yazmak, makale yazmak, referans teknikleri, sunum yapmak, hatta ‘eleştiri’ bizlerin eğitim sistemimizde çok fazla görmeye alışmadığımız konulardır. Bu alanların hepsinde öğrenci eğitim alır ve deneyim kazanır. Ayrıca öğrenci foundation eğitimini okumak istediği lisans alanında alır. Yani İngilizce derslerinin yanında seçtiği bölümünde giriş dersleri olur.  Böylece lisans eğitimine başladığı zaman öğrenci kendisini eğitim sistemine de, bölümüne de yabancı hissetmez. Öğrencinin başarısı için bu çok önemli bir etkendir. Çünkü bir dili konuşabilmek ve o dilde üniversite eğitimi almak aynı şey değildir. Üniversitede eğitmenler uluslararası öğrencilerinde eğitim sistemini ve dili en iyi şekilde bilerek oraya geldiğini düşünüp İngiliz bir öğrenciyle aynı geri dönüşü bekler.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTE BAŞVURU

İngiltere’de lisans başvuruları için genel bir merkezi sistem bulunmaktadır. Bu sistemin adı ‘UCAS’’ tır (University and College Admission Service). UCAS yalnızca ingiltere'deki üniversitelere başvuru yapmak için kullanılan bir sistem değildir. Aynı zamanda uluslararası öğrencilerin başvuru öncesinde ve sonrasında destek alabileceği tek sistemdir. UCAS online bir sistem olup, öğrencilere sadece okullara başvuru imkanı tanımaz. Aynı zamanda öğrenciler tüm üniversiteler ve programları hakkında da detaylı bilgiye ulaşabilirler. UCAS ile bir öğrenci için en fazla 5 üniversite başvurusu yapılabilir.  UCAS hakkında daha detaylı bilgi için https://www.ucas.com/ucas/undergraduate/register linkinden yardım alabilirsiniz.

İngiltere üniversite başvurusu için gerekli belgeler:

• Son okuduğunuz okuldan aldığınız İngilizce bir not dökümü

• Dil yeterliliğinizi kanıtladığınız sınav sonuçları (İngilizce yeterliliği için IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlar alınmalıdır. Her üniversitenin istediği sınav sonucu değişebilir. Ancak genel olarak lisans için IELST 6, Yüksek Lisans için IELTS 6.5 gibi sonuçlar aranmaktadır. Bazı bölümler daha yüksek puanlar talep edebilmektedir.

• 2 veya 3 adet referans mektubu

• Diplomanız (İngilizceye çevrilmiş olmalı)

• Niyet mektubu

• CV (özellikle Yüksek Lisans başvuruları için önemlidir)

Yukarıda verilen belgelere ek olarak bazı üniversitelerin veya mimarlık, sanat alanları gibi bazı bölümlerin ekstra istekleri olabilir.

Yaşam Maliyeti:

İngiltere’de maliyetleri hesaplarken, okul masraflarının yanında ayrıca yaşam masraflarını da unutmamak gerekir. Yaşam masrafları konaklama, yeme-içme, ulaşım, sosyal aktiviteler gibi zorunlu ekstralardır.  Yaşam maliyetleri Londra’da elbette ki daha yüksektir. Konsolosluğun görmek istediği rakam Londra içi için aylık 1.265 GBP, Londra dışı şehirler için aylık 1.015 GBP’dir (2016 yılı için geçerlidir). Ancak önemle belirtmek gerekiyor ki yaşam masrafları öğrencinin alışkanlıklarına göre çok değişiklik gösterebilir.

 

Okurken Çalışmak:

İngiltere’de öğrencilerin dil okuluna gittikleri sırada çalışma izinleri yoktur. Ancak üniversite hazırlık veya üniversitede okuyan her öğrencinin okul zamanında yarı zamanlı çalışma izni bulunmaktadır. Okulun kapalı olduğu tatil dönemlerinde bu yarı zamanlı izin, tam zamanlı olur.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ HAZIRLIK PROGRAMLARI

INTO

INTO İngiltere’de sıralamalarda çok yüksek olan üniversitelerin kampüsleri içerisinde foundation ve pre-master eğitimi veren uluslararası bir kurumdur. Lisans veya yüksek lisanslarına başlamak isteyen bazı öğrencilerimizin eğer İngilizce seviyeleri veya not ortalamaları istenilen üniversiteye direk girmek için yeterli değilse, INTO öğrencilerimize gerekli akademik eğitimi verebilir. Ancak öğrenci hazırlık eğitimine giderken ilgili üniversiteden de şartlı kabulünü almış olur. Şartlı kabul öğrencinin INTO foundation programını başarı ile tamamladığında üniversiteden kabul aldığı bölüme direk başlayabileceğini söyleyen kabul mektubudur.

INTO merkezlerinde ve hazırlık yıllarında sadece uluslararası öğrenciler eğitim almaktadır. Buda öğrencilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri açısından çok önemlidir. İlk yıllarını aynı sorunları paylaşan öğrencilerle geçirip birbirlerini anlamaları özgüvenlerini arttırır. INTO uluslararası öğrencilere verdiği akademik desteğin yanında ayrıca ailelerinden ilk kez ayrılan ve psikolojik desteğe de ihtiyaç duyan öğrencilerin adaptasyonlarını kolaylaştırmak için her türlü katkıda bulunmaktadır.

INTO da hazırlık eğitimi alırken öğrenciler üniversitenin kampüsü içerisinde bir binada eğitim alırlar ve konaklarlar. Ayrıca üniversiteye ait bir öğrenci kimlik kartları olur ve üniversitenin her türlü imkanından faydalanabilirler. Bu öğrenciler için çok büyük bir avantajdır, çünkü üniversitelerine ve çevreye daha kolay alışıp adapte olurlar.

Eğer öğrencinin hem notları, hem de İngilizcesi iyi ise öğrenci arzu ettiği takdirde ‘International Year One’ denilen hazırlık programına başlayabilir. Bu programı okuyan öğrenci ilk yılında sadece uluslararası öğrencilerle birlikte İngilizce ve okuyacağı bölümden krediler alarak bir hazırlık yılı alır. Ancak ikinci yılında direk üniversitenin 2.yılına geçerek hiç zaman kaybetmemiş ve lisansı hazırlık yılı ile birlikte 3 yılda tamamlamış olur.

Bazı öğrenciler üniversite seçimi konusunda emin olamayabilirler. Bu durumda hazırlıklarını INTO’nun Londra veya Manchester’da bulunan INTO genel hazırlıklarında okuyup, yıl sonundaki başarı ortalaması ile INTO akademik danışmanlarının destek ve yönlendirmesiyle üniversite başvuruları yapar ve mutlaka anlaşmalı veya anlaşmasız üniversitelerden birine yerleştirilirler.

INTO partner üniversiteleri: The University of Manchester, Newcastle University, University of Exeter, Queen's University of Belfast, University of East Anglia, City University of London, Glasgow Caledonian University, St. George's University of London, University of Stirling, Manchester Metroplolitan University.

Navitas

Navitas İngiltere’de öğrencilerine foundation yani hazırlık yılı programı sunan en kaliteli kurumlardan biridir. Bu hazırlık yılı sayesinde öğrenciler İngiltere’deki eğitimlerine daha yumuşak bir başlangıç yapmaktadırlar. Hem İngilizce desteği, hem okuyacakları alanda akademik destek, hem de ilk kez ailelerinden ve ülkelerinden ayrılan öğrenciler için gerekli tüm desteği sunan Navitas ekibi, İngiltere’de birçok farklı üniversite kampüsünde eğitim sunmaktadır. Hem Londra’nın içinde, hem de Londra’ya çok yakında bulunan çok kaliteli üniversiteler ile Navitas siz öğrencilerimizin hizmetindedir.

Navitas partner üniversiteleri: University of Hertfordshire, University of Portsmouth, Brunel University, Plymouth University, Swansea Univerity, Robert Gordon University, Anglia Ruskin University, Edinburgh Napier University, Birmingham City University.

Kaplan International Colleges

Kaplan International  Colleges çok uzun yıllardır uluslararası eğitim sektöründe kalitesiyle adından söz ettirmiş uluslararası bir eğitim kurumudur. Birçok ülkede anlaşmalı üniversiteleri olmasıyla birlikte İngiltere Kaplan International Colleges’in çok sayıda kaliteli üniversite partneri sunduğu bir ülkedir. Öğrencilere hem foundation, hem de pre-master eğitimi sunan kurum İngiltere’de sıralamalarda çok yüksek üniversitelerle çalışmaktadır. Bazı üniversitelerin kampüslerinin içerisinde eğitim verilmektedir. Öğrenci üniversitenin kendisinden şartlı kabul alarak, hazırlığı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra direk bölümüne geçebileceği şartıyla kabul edilir. Hazırlık için her üniversitenin istediği farklı bir İngilizce seviyesi bulunmaktadır. Ancak minimum IELTS 5 gibi bir ortalama sunmak zorunludur.

Eğer öğrencinin hem notları, hem de İngilizcesi iyi ise öğrenci arzu ettiği taktirde ‘International Year One’ denilen hazırlık programına başlayabilir. Bu programı okuyan öğrenci ilk yılında sadece uluslararası öğrencilerle birlikte İngilizce ve bölümünden krediler alarak bir hazırlık yılı alır. Ancak ikinci yılında direk üniversitenin 2.yılına geçerek hiç zaman kaybetmemiş ve lisansı hazırlık yılı ile birlikte 3 yılda tamamlamış olur.

Eğer öğrenci hangi üniversiteye gideceği konusunda öncesinde net bir şeçim yapamaz ise, öğrenci Kaplan International Colleges’in Londra’nın tam merkezinde bulunan ve yine öğrencilerine hazırlık imkanı sunan okulunda eğitim alabilir. Kaplan bu kolejde okuyan öğrencilerine ‘guaranteed university entry’ hakkı verir. Bu mutlaka bir üniversiteye yerleştirme garantisi anlamına gelir. Ancak öğrenci programına giderken üniversite şartlı kabulü ile gitmez, bu kolejdeki yılsonu performansına göre Kaplan akademik danışmanlarıyla birlikte öğrencinin hazırlık sırasında almış olduğu notlarına uygun bir üniversite başvurusu yapılır. Ancak öğrencinin Kaplan’ın anlaşmalı üniversitelerinden birinden kabul alması garanti edilir.

Kaplan'ın anlaşmalı üniversitlerinden bazıları: University of Liverpool, The University of Nottingham, University of Aberdeen, Carnfield University, City University London, Nottingham Trent University, The University of Sheffield, University of Glasgow, University of Brighton, The University of York, University of Salford - Manchester, Bournemouth University ve University of Birmingham.

Study Group

Study Group İngiltere’de 20 yılı aşkın deneyimiyle öğrencilerini yükseköğretime hazırlayan ve üniversitelere yerleşmelerini sağlayan uluslararası eğitimin lider kurumlarında biridir. Her yıl onlarca farklı ülkeden 50 bin öğrenciye eğitim programı sunar. Sadece İngiltere’de değil, ayrıca Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de anlaşmalı birçok üniversitesi bulunmaktadır.

İngiltere’de üniversite yerleşimi konusunda 2 farklı hizmet sunmaktadır. İsteyen öğrenciler Study group’un anlaşmalı üniversitelerinden birinden direk kabul alırlar ve üniversitenin kampüsünde foundation veya pre-master eğitimlerine başlarlar.

 

Eğer öğrenci hangi üniversiteyi seçeceği konusunda emin değilse veya notu düşük olduğu için istediği üniversitelerden kabul alamıyor ve daha iyisini hedefliyorsa Study Group’un Bellerbeys College isimli okulunda sadece hazırlık eğitimi alıp dönem sonundaki notlarına bağlı olarak Bellerbeys akademik danışmanlarıyla birlikte üniversite hedeflerini belirleyip başvurularını tamamlayabilir. Bellerbeys College öğrencilere çok büyük bir esneklik sağlar. Öğrenci çok daha düşük bir İngilizce seviyesiyle eğitimine Bellerbeys’de başlayıp hem İngilizcesini geliştirir ve İngiliz eğitim sistemini tanır; ayrıca lisansta eğitim almak istediği bölüme giriş dersleri alır ve hazırlanır. Bu eğitim öğrenciye hem lisans eğitimi için büyük bir rahatlık ve özgüven verir, hem de üniversite başarısını arttırır. Bellerbeys’de üniversite öncesi alınabilecek programlar foundation, A levels’dır. Eğer öğrenci foundation’a başlayabilmek için IELTS 4.5 gibi bir ortalama alamazsa, Bellerbeys college ön İngilizce programlarıda sunmaktadır.

Bellerbeys College Londra, Cambridge, Brighton ve Oxford şehirlerinde bulunmaktadır aynı zamanda  yılda 5 kez başlama imkanı sunmaktadır.

Study Group partner üniversiteleri: University of Sussex, Coventry University, University of Surrey, Istıtuto Marangonim, Liverpool JMU, The University of Sheffield, Lancaster University, Kingston University - London, University of Lincoln, Keele University, University of Leichester ve University of Huddersfield.

CATS College

CATS College İngiltere’de Londra, Cambridge ve Canterbury’de bulunmaktadır. CATS College lisans için üniversiteye hazırlanmak isteyen öğrencilere foundation eğitimi sunmaktadır. CATS College’daki foundation programı İngiltere’de en iyi 100 üniversitenin 97’si tarafından kabul edilir. CATS’in diğer hazırlık veren kurumlardan farkı öğrencilerine önceden şartlı kabul dediğimiz belgeyi üniversiteleri tarafından verilmemesidir. Ancak CATS College öğrencilerini kurumlarında her açıdan en iyi şekilde hazırlar ve en iyi üniversitelere girebilmesi için her türlü desteği sunar. Öğrenci okuduğu foundation yıl içinde almış olduğu notlarla CATS’in akademik danışmanlarının birebir desteği ile yıl sonunda başvurularını tamamlar.

Kings Education

Kings Education yıllardır eğitim sektöründe olan, hem Amerika’da hem de İngiltere’de dil eğitim programları, lise bitirme programları ve üniversite hazırlık programları sunan bir kurumdur.

İngiltere’de Londra, Brighton, Oxford ve Bournemouth merkezlerinde öğrencilerine hem foundation, hem de pre-master programlarını sunar. IELTS 4 itibariyle bir hazırlık programına başlamak mümkündür. İngilizce seviyesi ne kadar yüksek ise öğrencinin okuyacağı hazırlık dönemi azalır. Kings Education’ın da bir çok partner üniversitesi bulunmaktadır. Ancak Kings Education bazı kurumlardan farklı olarak İngiltere’deki partner üniversitelerinden şartlı kabul sunmaz öğrencilerine ilk aşamada. Öğrenci okuduğu hazırlık yılında almış olduğu notlarla ve akademik danışmanlarının yardımıyla üniversite seçimini yapar ve başvurularını gönderir. Kings Education öğrencilerini mümkün olan en iyi üniversitelerden birine yerleştirmeyi görev edinmiştir.  

Pre-master programlarında ise Kings Education şartlı kabul belgesini hazırlık programına başlamadan önce verir. Ancak öğrenci gittikten sonra üniversite seçimi konusunda fikrini değiştirirse, Kings Education akademik danışmanları başka bir üniversiteye başvuru için öğrencilerine yardımcı olurlar.

Kings Educatino partner üniversiteleri: Oxford Brookes University, Bournemouth University, Aston University ve University of Aberdeen.

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evrak listesi:

1 - Vize Başvuru Formu

2 - Pasaport

3 - Okuldan kabul mektubu

4 - Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri

5 - İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler

6 - Askerlik durumu belgesi

7 - Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi

8 - Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi

9 - Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)

10 - Tapu ve araç ruhsat fotokopisi

11 - Vukuatlı nüfus kayıt örneği

12 - Seyahat sağlık sigortası

13 - Bir adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf – bilgisayarda taranmış kopyalar olmamalı- (fotoğraflar beyaz arka zeminde çekilmiş olmalı ve başvuru formuna yapıştırılmalıdır)

14- İngilizce bilginizi gösterir kanıt [fotokopileri]

bottom of page