top of page
Yurtdışı Yüksek Lisans - Yurtdışında Yüksek Lisans

ANASAYFA | YURTDIŞINDA YÜKSEK LİSANS

YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS

YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS

YURTDIŞINDA YÜKSEK LİSANS YAPMAK

Şahsi ve mesleki donanımı güçlendirerek, düşlenen kariyer ve kurumların kapsını aralayan yurtdışı yüksek lisans eğitimi, seçilen ülke ya da dala göre tam zamanlı olarak 1-2 yıl sürmekledir. Yarı zamanlı yurtdışı master imkanları ancak öğrenim görülmesi planlanan ülkede oturma ya da çalışma iznine sahip olunması halinde mümkün olabilmektedir.

 

Yurtdışı yüksek lisans başvuruları için istenilen belgeler benzerlik gösterse de ülke, okul ya da branş tercihlerine göre farklı ya da nitelikli evraklar gerekebilir. Türk öğrenciler yurtdışında yüksek lisans yapmak için en çok Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya’yı tercih etmektedirler. Son yıllarda Almanya, Hollanda, Polonya ve Ukrayna gibi Avrupa ülkelerine de gözle görülür bir talep vardır. İşletme, psikoloji, hukuk ve mühendislik de yurtdışı yüksek lisans programları arasında genellikle en popüler dallar arasındadır.

 

Yurtdışındaki yüksek lisans programlarını değerlendirirken üniversitelerin genel sıralamasından ziyade öğrenim görülmesi amaçlanan branştaki pozisyonu, eğitim kalitesi, ders içerikleri, sunulan imkanlar ve mezuniyet sonrası hedeflenen çalışma şartlarını sağlama kolaylığı çok daha mühimdir.

 

Bunların yanında, yurtdışında master sonrası akademik bir kariyer yapma arzusu varsa, başvurulması planlanan bölümün araştırma ve asistanlık olanaklarının da göz önüne alınması, hatta doğrudan doktora eğitimine başlanabilen opsiyonların da değerlendirilmesi önerilmektedir.

 

Yurtdışı yüksek lisans eğitimi için hedeflerinizi koyarken ilgilendiğiniz okulların kendi ülkelerindeki akreditasyonlarının yanı sıra Türkiye’deki YÖK denkliği ’ne sahip olmalarına da özen gösterilmesi öğrencilerin faydasına olacaktır.

YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS ŞARTLARI

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için öncelikle üniversiteden mezun, ya da son sınıf öğrencisi olunması gerekmektedir. Ayrıca, öğrenim görülecek yabancı dile ileri seviyede hakim olunması beklenir. Yurtdışı master eğitimlerini İngilizce yapmayı planlayan öğrencilerin TOEFL, IELTS gibi sınavlardan öngörülen puanları tutturmaları şarttır. Yüksek lisans İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için ilgili üniversitelerde veya özel kurumlarda birçok hazırlık eğitim seçenekleri mevcuttur. Benzeri sınav ya da hazırlık yılı olanakları farklı diller içinde vardır.

 

Yabancı dil seviyeleri yeterli olan öğrencilerin yurtdışında yüksek lisans yapmak için, ayrıca, seçecekleri bölüme göre GMAT ve GRE gibi testlere de girmeleri istenebilir. Yurtdışı MBA programları için GMAT, yurtdışı mühendislik dalları içinse GRE’den derece istenir. İddialı üniversiteleri hedefleyenlerin bu sınavlardan oldukça yüksek puan almaları gerekmektedir. Arzu edilen başarıyı yakalamak içi yurt içi ya da yurt dışında birçok hazırlık kursu mevcuttur.

 

Yurtdışı yüksek lisans için gereken not ortalaması genellikle 4 üzerinden en az 2.5’dur. Ayrıca, yurtdışındaki üniversiteler genellikle öğreniminizin son iki yılını daha ağırlıklı değerlendirirler. Akademik başarısı yeterli olmayan öğrenciler için ise çeşitli alternatifler mevcut olup bu husustaki detaylı bilgiler için HiT Yurtdışı Eğitim danışmanları ile temasa geçebilirsiniz.

 

Yukarıda sayılan yurtdışında yüksek lisans şartları yanında niyet mektubunuz, akademik referanslarınız, staj ya da İş tecrübeleriniz, varsa spor ya da sanat gibi alanlardaki başarılılarınız, sosyal aktiviteleriniz ve kulüp üyelikleriniz de istediğiniz yurtdışındaki üniversiteye kabulünüzde mühim rol oynamaktadır. Özellikle yurtdışı MBA kabulünde iş tecrübesi çok önemlidir. Çoğu üniversite 2 veya 3 yıl çalışma hayatını yurtdışında MBA başvurularında zorunlu tutmaktadır.

 

Yurtdışı yüksek lisans başvuruları her ülke için farklı tarihlerde olduğundan, genellikle öğrenim görülmesi planlan tarihten en az 1 yıl öncesinde gerekli hazırlıklara başlanması önerilir. Ancak, Dünya’nın birçok saygın üniversitesine de yıl boyu kayıt imkanları mevcuttur. Yurtdışı master başvurusu için üniversiteler eğitim maliyetlerinin sorunsuz karşılanabileceğine dair evrakları da eksiksiz talep ederler.

 

Yurtdışı yüksek lisans programları doğrudan kayıt şartlarını sağlayamayan, ya da hedeflenen üniversitelere kabul şanslarını arttırmayı arzulayanlar, Foundation, Pre Master, Pre MBA ya da Pathway adı verilen çeşitli akademik ön hazırlık programlarına kayıt olabilirler. Böylelikle, öğrenciler, bir yandan öğrenim görülmesi planlanan ülkeye uyum sürecini başlatırken, bir yandan da vasıflarını geliştirerek ya arzuladıkları okullara kolaylıkla kabullerini sağlamakta ya da bu tür programların anlaşmalı olduğu saygın üniversitelere direkt kayıt fırsatlarını da elde etmektedirler.

YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS ÜCRETLERİ 2024

Yurtdışında yüksek lisans fiyatları ülkeden ülkeye, eğitim alınacak süreden, devlet ya da özel üniversite olmalarına göre farklılıklar göstermekle birlikte yıllık ortalama başlangıç ücretleri yaklaşık aşağıdaki gibidir:

Amerika Yüksek Lisans Fiyatları: 25.000 US$

Kanada Yüksek Lisans Fiyatları: 13.500 CA$

İngiltere Yüksek Lisans Fiyatları: 11.500 £

İrlanda Yüksek Lisans Fiyatları: 12.000 €

Almanya Yüksek Lisans Fiyatları: 1.000 €

Hollanda Yüksek Lisans Fiyatları: 12.250 €

İtalya Yüksek Lisans Fiyatları: 1.500 €

Fransa Yüksek Lisans Fiyatları: Ücretsiz

İspanya Yüksek Lisans Fiyatları: 2.700 €

İsviçre Yüksek Lisans Fiyatları: 1.000 CHF

Belçika Yüksek Lisans Fiyatları: 1.350 €

Polonya Yüksek Lisans Fiyatları: 2.200 €

Ukrayna Yüksek Lisans Fiyatları: 1.750 €

Estonya Yüksek Lisans Fiyatları: 1.850 €

 

Yurtdışı Yüksek Lisans ücretleri haricinde konaklama, sigorta ve yaşam masrafları için de yıllık en az 14.000 € civarında bir bütçe ayrılması önerilmektedir.

YURTDIŞINDA YÜKSEK LİSANS YAPARKEN ÇALIŞMAK

Yurtdışında yüksek lisans yaparken çalışma şartları ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle yurtdışında master eğitimini tamamlayan öğrencilere mezun oldukları ülke içerisinde 1-2 yıl çalışma hakkı tanınmaktadır. Bunun dışında, ayrıca, yurtdışı yüksek lisans eğitimi süresince de yarı zamanlı çalışmak için opsiyonlar mevcuttur. Böylelikle hem yurtdışında yüksek lisans eğitimi yaparken iş deneyimi kazanmanız hem de bütçenize katkı sağlamanız mümkündür.

YURTDIŞINDA YÜKSEK LİSANS YAPMAK İÇİN 7 NEDEN

“Neden yurtdışında yüksek lisans?” birçok üniversite mezununun sorduğu sorudur. Çalışma hayatına ara verilerek adanacak bu ekstra vakit ve masrafı etraflıca değerlendirdikten sonra yapmakta fayda vardır. Yurtdışında master eğitimi almayı düşünenlere ışık tutabilecek yurtdışında yüksek lisans yapmanın avantajları 7 ana başlık altında özetlenebilir:

1. İşverenler tarafından fark edilme. Günümüzde üniversite diplomasına sahip olmak iş piyasasında rekabetçi olmak için tek başında yeterli olmamaktadır. İddialı firma ya da pozisyonlara sadece lisans derecesi ile yapılan başvurular işverenleri çoğu zaman cezbetmez. Yüksek lisans derecesi sahipleri, özellikle de yurtdışında yüksek lisans yapmış olanlar, iş başvurularında ön plana çıkıp rakiplerine karşı gözle görülür bir avantaj sağlamaktadırlar.

2. Kariyer basamaklarını hızlı çıkma. Üniversite dereceniz her ne kadar başlangıç seviyesi çalışma imkanlarının kapılarını açmış olsa da hedeflediğiniz statü, iş, firma ya da branştaki yükselmeniz yurtdışından edineceğiniz bir yüksek lisans diploması ile ciddi derecede süratli olacaktır.

3. Daha çok iş opsiyonu ve kazanç. Yurtdışı yüksek lisans diplomanızın olması gelir düzeylinizi arttırdığı gibi birçok nitelik gerektiren mevkilere de doğrudan başvuru yapabilme imkanlarını beraberinde getirmektedir. Artık çoğu sanayi firması belli başlı pozisyonlar için yüksek lisans sahibi olunması koşulunu getirmiştir. Her ne kadar kimileri işyerinde kazanılan deneyimin önemini vurguluyor ise de bahsi geçen hakikat her geçen gün artmaktadır. Yurtdışında master eğitimini tamamlayanlar ise bu pozisyonları doldurmada rakiplerinin oldukça önüne geçmektedirler.

4. Anadil seviyesinde yabancı dil. Yurtdışında yüksek lisans yapanlar, eğitim gördükleri dile çok ileri seviyede hakim olduklarından hemen her işveren için hem aranılan, hem de vazgeçilemez bir pozisyondadırlar.

5. Global çalışma imkanları. Dünyaca tanınan üniversitelerden mezun olan öğrenciler için kariyer hedef ve planları Türkiye sınırları içinde kalmayıp çok daha geniş ufuklara karşı kolaylıkla demir alınmasına olanak sağlamaktadır.

6. Kariyer değişimi. Uzmanlık alanından başka bir mesleğe geçmek, ya da gelişmekte olan farklı endüstrilere adım atmak isteyenlerin yeni bilgi ve deneyimlere ihtiyacı vardır. Yurtdışında master yapmak genellikle bu tür hedeflerin hızlı ve başarıyla gerçekleştirilmesindeki en temel noktalarından biridir.

7. Yetenek gelişimi ve ustalık. Yüksek lisans yapanlar sahip oldukları becerilerinde ustalaşırken birçok yenilerini de özelliklerine ilave edecektir. Farklı kültürler arasında entelektüel kazanımlar yanında, iletişim ve problem çözme, yazma ve araştırma, düşünce ve analiz, insan yönetimi ve liderlik yeteneklerinizde gözle görülür ilerlemeler olacaktır.

 

Geleceğinizi şekillendiren, yaşamınızdaki en büyük yatırımlardan biri olan yurtdışı yüksek lisans eğitimi hakkında bilmek istediğiniz her şey için HiT Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanları daima hizmetinizdedir.

bottom of page