top of page
Kanada Üniversiteleri - Kanada'da Üniversite Okumak

ANASAYFA | KANADA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

KANADA'DA ÜNİVERSİTE

KANADA'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

KANADA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Kanada sadece yaşam kalitesi konusunda dünyada bir lider değil, aynı zamanda eğitim kalitesinde de adından ciddiyetle söz ettiren bir ülkedir. Çok kültürlü bir ülke olmasının her türlü avantajını öğrenciler kendilerine gösterilen misafirperverlikle ve iyi niyetle görmektedirler.

Kanada’da üniversite kalitesi konusunda adından söz ettiren bir ülkedir. Kanada üniversiteleri dünya sıralamalarında Amerika ile yarışırken, maliyetler konusunda Amerika’nın çok ama çok daha altında olan bir ülkedir.

Kanada üniversite eğitimi tek bir resmi kuruma bağlı değildir. Mevcut 13 eyaletin kendine ait farklı kuralları olabilmektedir. Tüm eyaletlerde günümüz itibariyle 98 Kanada üniversitesi bulunmaktadır. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını belirleyen, finansal düzenlemeleri yapan ve eğitim-öğretmen kalitesini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. 

Kanada’da liseden sonra öğrenciler 2 farklı eğitim alanına yönelebilir. Biri 4 yıllık lisans eğitimi veren Kanada üniversiteleri; diğeri ise 2 yıllık ön lisans eğitimi ve 1 veya 1,5 yıllık çeşitli sertifika ve diploma programı seçeneği sunan Kanada kolejleri'dir.

Kanada'da üniversite okumak isteyenler Kanada üniversite fiyatları nı 15.000 CAD ve üzeri olarak düşünülmelidir. Bu rakam üniversiteye ve seçilen bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir. Kolejlerdeki eğitim maliyetleri de yine koleje ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişiklik gösterir. 10.000 – 15.000 arasında değişen rakamlar bulmak mümkün olabilir. Kanada üniversite ücretleri dışında cep harçlığı ve konaklama için düşünülmesi gereken minimum yaşam maliyeti bir akademik yıl için 10.000 CAD civarındadır.

Kanada Kolejlerindeki eğitimin en dikkat çekici tarafı birçok programda eğitim sırasında öğrencilere staj imkanı sunulmasıdır. Böylece öğrenci eğitimini aldığı bölümde çalışma deneyimi de elde etmiş olur. Ayrıca 2 yıllık ön lisans programlarına katılan öğrenciler programın bitişi sonrasında arzu ederlerse 4 yıllık eğitim veren bir lisans programına transfer olabilir ve 2 yıl daha okuyarak bir lisans mezunu olabilirler. Ya da isterse Kanada hükumetinin kendisine verdiği 3 yıllık tam zamanlı çalışma izni seçeneğini kullanır ve Kanada’da yaşamaya, daha doğrusu çalışarak hayatını kazanmaya devam ederler. 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında da Kanada öğrencilere 3 yıllık çalışma hakkı veren bir ülkedir. 1 yıllık diploma programlarında bu çalışma süresi 1 yıla düşer.

Kanada'da üniversite okurken çalışmak:

Öğrenciler Kolej veya üniversite eğitimi aldıkları süre içerisinde yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptirler. Bu süre okulların tatil olduğu dönemde tam zamanlı olarak değişmektedir. Kanada’da eğitim gören öğrenciler 2 yıllık bir ön lisans programı, 4 yıllık bir lisans programı veya 2 yıllık bir yüksek lisans programı için okul sonrasında 3 yıl tam zamanlı çalışma izni alabilirler. Kolejlerde verilen 1 yıllık ‘Postgraduate Certificate’ yani lisans sonrası yapılabilen 1 yıllık diploma programları içinde 1 yıl tam zamanlı çalışma izni hakkı kazanırlar.

KANADA'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN GEREKENLER

Kanada'daki üniversiteler de genelde iki dönem bulunmaktadır. Eylül ve Ocak ayı için üniversiteler alım yapabilir. Okulların Eylül girişi için değişmekle birlikte Ocak ile Nisan ayı içerisinde başvurular tamamlanmaktadır. Ocak girişi içinde başvurular Eylül ayına kadar okullara iletilmelidir.

Kanada üniversite başvurusu için gerekli belgeler:

• Son okuduğunuz okuldan aldığınız İngilizce bir not dökümü

• Dil yeterliliğinizi kanıtladığınız sınav sonuçları (İngilizce yeterliliği için IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlar alınmalıdır. Her üniversitenin istediği sınav sonucu değişebilir. Ancak genel olarak lisans için IELST 6, Yüksek Lisans için IELTS 6.5 gibi sonuçlar aranmaktadır. Bazı bölümler daha yüksek puanlar talep edebilmektedir.)

• 2 veya 3 adet referans mektubu

• Diplomanız (İngilizceye çevrilmiş olmalı)

• Niyet mektubu

• CV (özellikle Yüksek Lisans başvuruları için önemlidir)

Yukarıda verilen belgelere ek olarak bazı üniversitelerin veya mimarlık, sanat alanları gibi bazı bölümlerin ekstra istekleri olabilir.

Fransızca yeterliliği için her üniversitenin talep ettiği ayrı bir sınavı ve istediği sonuçları bulunmaktadır.

KANADA ÜNİVERSİTELERİ HAZIRLIK PROGRAMLARI

Navitas

Navitas, uluslararası öğrencilere Lisans ve Master programlarına giriş için akademik hazırlık programları sunmak üzere İngiltere, Avustralya, Kanada, ABD, Singapur ve Yeni Zelanda’daki üniversitelerle ortaklaşa çalışan bir eğitim kurumudur.

Çünkü Navitas programları, uluslararası öğrencilere yurtdışında bir üniversiteye girmeleri için “yumuşak bir iniş” yapmalarını sağlamak ve başarılı bir akademik kariyer için ihtiyaç duydukları araçları kazandırmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. 

ILAC

ILAC Kanada’nın en ünlü, en kaliteli yerel dil okullarından biridir. Dil eğitim ve aktivitelerinin kalitesinin yanında ILAC’ğin en önemli özelliği Kanada’nın farklı yerlerinde 70 civarında üniversite ile anlaşmalı olmasıdır. Öğrenciler ILAC’ğin ‘University Pathway’ eğitimini tamamladıktan sonra ILAC’ın anlaşmalı olduğu birçok üniversite veya Koleje bir dil sınavı almaksızın direk geçebilirler. Öğrenci ILAC ta eğitimini aldığı süre içerisinde ILAC’ın akademik eğitim danışmanı ve HiT danışmanları aracılığı ile gerekli üniversite veya kolejlere başvurusu yapılır. Daha detaylı bilgi veya üniversitelerin listesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz;

ILSC Education Group

ILSC Kanada’da ilk olarak 1991 yılında kurulmuş çok köklü ve uluslararası bir kurumdur. Şuan Kanada’da Toronto, Vancouver ve Montreal’de bulunmaktadır. Ayrıca Amerika, Avustralya ve Hindistan'da da çok kaliteli üniversitelerle anlaşma yaparak öğrencilerine kaliteli İngilizce dil eğitiminin yanında üniversite yerleştirme imkanı sunar.

Öğrenci İngilizce'sini istenilen seviyeye getirdiğinde ILSC’nin sunduğu ‘University Pathway Program’ı tamamlar ve ILSC’nin anlaşmalı olduğu okulların bazılarına bir dil sınavı almadan girebilir. Her üniversiteye girişte şartlar farklı olabilir.

CLLC

CLLC (Canadian Language Learning College) Kanada’da 3 ayrı şehirde 4 merkezi bulunan bir okuldur. Toronto, Ottawa ve Halifax merkezlerinin bulunduğu şehirlerdir. Verdiği kaliteli dil eğitim programlarının yanında CLLC öğrencilerini üniversiteye hazırlamak konusunda da çok aktif bir rol oynamıştır ve öğrencilerine üniversiteler için en iyi hazırlığı vereceği konusunda garanti vermektedir.

Bu akademik programdan faydalanan öğrenciler özellikle zaman yönetimi, derste İngilizce not alma, sınav hazırlık, akademik sunumlar ve makale yazımı gibi önemli konularda ciddi bir eğitim alırlar. UPP (University Preperation Program) denilen bu hazırlık programını bitiren öğrenciler CLLC’nin anlaşmalı olduğu tüm üniversitelere bir İngilizce yeterlilik sınavı almadan geçebilir. Tabiki üniversite kabulü öğrencinin not ortalamasına göre alınır. UPP her pazartesi başlar ve 12 hafta sürer.

KANADA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Kanada öğrenci vizesi için gerekli evrak listesi:

1-En az 12 ay geçerli pasaport 

2-Pasaportunuzun resimli sayfasının kopyası

3-Varsa eski pasaportlarınız

4-Öğrenci kabul belgesi (acceptance letter)
5-Son 6 ay içerisinde 3 adet yakından çekilmiş, arka fonu beyaz olan biometrik fotoğraf
6-Vize Başvuru Ücreti

7-Vize Başvuru Formu ve Ek Aile Bilgi Formu
8-Diploma veya Öğrenci Belgesi (İngilizce)

9-Son Mezun Olduğunuz Okuldan Transkriptiniz

10-Katıldığınız kurs, seminer vb. eğitim sertifika ve belgeleri 

11-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( ingilizce çevirisi )

12-Askerlik Tecil /Terhis Belgesi ( ingilizce çevirisi )

13-Arşivli Sabıka kaydı ( ingilizce çevirisi )

14-Sponsorluk yazısı

15-Mali Durum Belgeleri​

16-Niyet Mektubu:

17-Eğer Staj yaptıysanız staj yazınız

18-Muvafakatname ( 18 yaşından küçük öğrenciler için )

bottom of page