top of page
Yurtdışında Üniversite Okumak

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE

ANASAYFA | YURTDIŞI ÜNİVERSİTE

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE OKUMAK

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Yurtdışında üniversite okumak isteyenler için günümüzde hatırı sayılır miktarda program ve ülke alternatifi mevcuttur. Gençlik ve kariyer yılları arasında bir köprü olan lisans eğitimi, yurtdışı üniversiteler için de öğrencilerin akademik başarıları, gelecek hedefleri ve bütçelerine bağlı olarak yönlenir. Yurtdışı üniversite seçimleri arasında Amerika, İngiltere ve Kanada'daki okullar popülerliğini korusa da son yıllarda, eğitim kalitesine göre üniversite fiyatlarının uygunluğu sebebi ile birçok Avrupa ülkesi öğrencilerin yurtdışı üniversite tercihlerinde ön sıralarda yer almaktadır.

 

Yurtdışı üniversite eğitimi öğrenim görülecek ülkeye göre 3 veya 4 yıl sürmektedir. Yurtdışı üniversite başvuru şartları genellikle benzeridir ve yurtdışında üniversite okumak için gerekenler arasındaki en önemli evraklar not ortalamanızı gösteren lise transkriptiniz, mezun iseniz diplomanız ve yabancı dil seviyenizi gösteren sınav belgenizdir.

 

Yurtdışındaki lisans programlarını değerlendirirken üniversitelerin genel sıralamasından ziyade öğrenim görülmesi amaçlanan branştaki pozisyonu, eğitim kalitesi, ders içerikleri, sunulan imkanlar ve mezuniyet sonrası hedeflenen çalışma şartlarını sağlama kolaylığı çok daha mühimdir.

 

Yurtdışında üniversite okumak için, ayrıca, ilgi duyulan okulların kendi ülkelerindeki akreditasyonlarının yanı sıra Türkiye’deki YÖK denkliği ’ne de sahip olmalarına özen gösterilmesi öğrencilerin faydasına olacaktır.

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN GEREKENLER

Yurtdışında üniversite okuma şartları ülkeden ülkeye farklılık gösterse de yukarıda belirtildiği üzere, her okul mutlaka not ortalamasını gösteren bir lise transkripti, öğrenci mezun ise diplomasını ve yabancı dil seviyesini gösteren sınav sonuç belgesini bekler. Bu evraklar dışında bazı ülkeler için, Türkiye’deki YKS benzeri yurtdışı üniversite sınavları da istenebilir.

 

Yurtdışında üniversite eğitimini İngilizce almayı planlayan öğrencilerin IELTS, TOEFL, PEARSON gibi sınavlardan C1 düzeyince bir sonuç almaları gerekmektedir. Yurtdışı üniversite eğitimi Almanca olacak ise TESTDAF gibi bir sınavdan yine C1 düzeyinde puan tutturmanız şarttır. Eğer yabancı dil seviyeniz yeterli düzeyde değil ise bazı yurtdışı üniversiteleri hazırlık programları sunmaktadırlar. Kimi yurtdışındaki üniversitelerde bu hazırlık programları ekstra 1 yıl olarak verilse de kimilerinde eğitim süresinin içerisinde sunulmaktadır. Örneğin, İngiltere üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yıldır ve öğrencinin şartları uygun ise bazı hazırlık programları 1+2 olarak lisansı tamamlamaya fırsat verir. Bu hazırlık programlarında sadece uluslararası öğrenciler bir arada okurlar ve böylece yeni eğitim hayatlarına daha yumuşak bir başlangıç yaparak, daha büyük bir özgüvenle devam ederler. Ayrıca, öğrenciler, bir yandan öğrenim görülmesi planlanan ülkeye uyum sürecini başlatırken, bir yandan da vasıflarını geliştirerek ya arzuladıkları okullara kolaylıkla kabullerini sağlamakta ya da bu tür programların anlaşmalı olduğu saygın üniversitelere direkt kayıt fırsatlarını da elde etmektedirler.

 

Yurtdışında üni okumak için tercih edilen bölüme göre okullardan farklı belgelerde istenebilir. Örneğin, mimarlık başvurusu için birçok yurtdışı üniversitesi öğrencilerden özelliklerini belirttiği bir portföy isteyebilir veya üniversitede yapacağı bir yetenek sınavını zorunlu tutabilir.

 

Yurtdışında üniversite alternatiflerini değerlendirirken unutulmaması gereken en önemli konulardan biri de YÖK Denkliği ’dir. YÖK’ün yurtdışında alınan diplomaya denklik vermesi için öncelikli kuralı öğrencinin yurtdışında okuyacağı bölümü sınavda kazanabilecek minimum puanı almasıdır. Eğer öğrenci YKS sınavına girmez ise, YÖK’ün sitesinde verilen 3 ayrı dünya sıralaması listesinde ilk 1000’e giren bir üniversite tercih etmelidir. Ya da YÖK’e dilekçe ile başvuru yapılarak hedef yurtdışı üniversitenin denkliği sorulabilir ve yurtdışı denkliği olan üniversiteler konusunda destek alınabilir.

Üniversiteyi yurtdışında okumak için birçok ülkede ülkemizdeki YKS sınavı gibi bir sınav zorunluluğu bulunmamaktadır.  Sadece Almanya ve Avusturya ülkemizde yapılan YKS sınavının sonucunu üniversite kabulü için zorunlu tutmaktadır. Ayrıca, yurtdışı ücretsiz üniversite denildiğinde de akla ilk gelen iki ülke yine Almanya ve Avusturya’dır. Sadece cüzi öğrenim harçları vardır. Bunun dışında yurtdışı sınavsız üniversite kabulü her ülkeden alınabilmektedir. Sadece Amerika üniversiteleri SAT olarak adlandırılan üniversite sınavını ister, ancak öğrencinin SAT sınavı olmadan girebileceği birçok üniversite bulunmaktadır. Öğrencinin SAT sınavından iyi notlar alması sıralamalarda üstlerde olan üniversitelere girebilmesini veya bazı üniversitelerden burs alabilmesini mümkün kılar.

 

Yabancı ülkede üniversite okumak için öğrencinin liseden 100 üzerinden 70 ve üzeri bir notla mezun olması gerekir. Öğrenim görmek istediği bölüme göre almış olduğu dersler ve notları da önem arz eder. Ayrıca, yurtdışındaki üniversiteler genellikle lise eğitiminizin son iki yılını daha ağırlıklı değerlendirirler. Akademik başarısı yeterli olmayan öğrenciler için ise çeşitli alternatifler mevcut olup bu husustaki detaylı bilgiler için HiT Yurtdışı Eğitim danışmanları ile temasa geçebilirsiniz.

 

Yukarıda sayılan yurtdışında üniversite okuma şartları yanında niyet mektubunuz, akademik referanslarınız, staj tecrübeleriniz, varsa spor ya da sanat gibi alanlardaki başarılarınız, sosyal aktiviteleriniz ve kulüp üyelikleriniz de istediğiniz yurtdışındaki üniversiteye kabulünüzde mühim rol oynamaktadır.

 

Yurtdışında Üniversite başvuruları için her üniversitenin verilen başvuru tarihlerini dikkatlice kontrol edilmelidir. Ancak, Dünya'nın birçok saygın üniversitesine de yıl boyu kayıt imkanları mevcuttur. Başvurular için hazırlık başlamak istediğiniz dönemden 1 yıl önce yapılmalıdır.

 

Yurtdışı üniversite danışmanlığı dediğimizde bizlerin ilk görevi siz öğrencilerimize en uygun olan seçenekleri araştırmak ve size detaylarıyla birlikte sunmaktır. Sonrasında başvuru için gerekli evrakların hazırlanması ve başvuruların yapılması, vize, konaklama organizasyonu, gitmeden önce okul, seyahat ve gidilecek şehir hakkında detaylı bilgi içeren bir oryantasyon yapılması da hizmetlerimiz arasındadır.

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE FİYATLARI 2024

Yurtdışında üniversite fiyatları ülkeden ülkeye, eğitim alınacak süreden, devlet ya da özel üniversite olmalarına göre farklılıklar göstermekle birlikte yıllık ortalama başlangıç ücretleri yaklaşık aşağıdaki gibidir:

Amerika Üniversite Fiyatları: 17.000 US$

Kanada Üniversite Fiyatları: 15.000 CA$

İngiltere Üniversite Fiyatları: 9.250 £

İrlanda Üniversite Fiyatları: 12.000 €

Almanya Üniversite Fiyatları: 1.000 €

Hollanda Üniversite Fiyatları: 9.125 €

İtalya Üniversite Fiyatları: 1.350 €

Fransa Üniversite Fiyatları: Ücretsiz

İspanya Üniversite Fiyatları: 1.000 €

İsviçre Üniversite Fiyatları: 1.000 CHF

Belçika Üniversite Fiyatları: 1.000 €

Polonya Üniversite Fiyatları: 2.000 €

Ukrayna Üniversite Fiyatları: 1.700 €

Estonya Üniversite Fiyatları: 3.300 €

Yurtdışı üniversite ücretleri haricinde konaklama, sigorta ve yaşam masrafları için de yıllık en az 14.000 € civarında bir bütçe ayrılması önerilmektedir.

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIRKEN ÇALIŞMAK

Yurtdışında üniversite eğitimi alırken çalışma şartları ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle yurtdışında lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere mezun oldukları ülke içerisinde 1-3 yıl çalışma hakkı tanınmaktadır. Bunun dışında, ayrıca, yurtdışı üniversite eğitimi süresince de yarı zamanlı çalışmak için seçenekler mevcuttur. Böylece yurtdışında lisans eğitiminizi alırken bir yandan çalışıp yaşam masraflarınızı, cep harçlığınızı kazanmanız mümkün olacaktır.

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN 6 NEDEN

“Neden yurtdışında üniversite?” birçok genç ve velinin sorduğu sorudur. Yurtdışı üniversite eğitimi almayı düşünenlere ışık tutabilecek, yurtdışında üniversite okumanın avantajları 6 ana başlık altında özetlenebilir:

1. Özgeçmişinizin ön plana çıkması. Akademik başarınızın yanında başka bir ülke ve kültür içerisinde tamamlanan eğitiminiz, işverenler tarafından öncelikle yüksek özgüven ve adaptasyon yeteneği ile birlikte farklı insanlarla iletişim kurma gücünün üstünlüğü olarak değerlendirilir. Bu da yapacağınız iş başvurularında ön plana çıkmanızı sağlayıp rakiplerinize karşı gözle görülür bir avantaj sağlamaktadır.

2. Anadil seviyesinde yabancı dil. Yurtdışında üniversite okuyanlar, eğitim gördükleri dile çok ileri seviyede hakim olduklarından hemen her işveren için hem aranılan hem de vazgeçilemez bir pozisyondadırlar.

3. Global çalışma imkanları. Dünyaca tanınan üniversitelerden mezun olan öğrenciler için kariyer hedef ve planları Türkiye sınırları içinde kalmayıp çok daha geniş ufuklara karşı kolaylıkla demir alınmasına olanak sağlamaktadır.

4. Yüksek lisans başvurularında etkinlik. Üniversite eğitiminden sonra yüksek lisans yapmayı planlayan öğrencilerin farklı bir ülkeden aldıkları lisans derecesi, aynı işverenler için olduğu gibi, yurt içi ve yurt dışındaki kabul kurullarında dikkat çekerek arzulanan bölüm ve üniversiteye direkt kayıt olunmasında büyük rol oynamaktadır.

5. Kişisel gelişim. Herhangi bir ülkede yalnız olarak geçirilen zaman benzersizdir. Tamamen farklı bir kültür içerisinde kendini yeniden keşfetme fırsatı, yepyeni bir ortama adaptasyon ve yabancı bir çevredeki olası problemleri çözme süreçleri öğrencilerin bağımsızlıklarına olumlu katkılarının yanında özgüvenlerini de gözle görülür bir şekilde arttırmaktadır.

6. Yeni yerler görmek, farklı insanlar tanımak. Yurtdışında üniversite okumanın en belirgin kazanımı önceden ziyaret edilmemiş, belki de görülmesi hayal edilen yerlerde yaşamak ve üniversite eğitimi alınan ülke ya da çevre ülkelerdeki yeni insanlarla tanışıp hayat boyu unutulmayan deneyimler edinme şansını yakalamaktır.

bottom of page