top of page
İrlanda Öğrenci Vizesi - HiT Yurtdışı Eğitim

ANASAYFA | İRLANDA DİL OKULU VİZESİ

İRLANDA ÖĞRENCİ VİZESİ

İrlanda'da dil eğitimi haftalık 150 €'dan başlıyor! 

İRLANDA ÖĞRENCİ VİZESİ

İRLANDA DİL OKULU VİZESİ

İrlanda'da dil eğitimi almayı planlayan adayların İrlanda öğrenci vizesi başvurusundan önce mutlaka bir İrlanda Dil Okulu'na kayıt yaptırmaları şarttır. Dil okulları için 2 ayrı İrlanda öğrenci vizesi bulunur. 12 haftanın altında bir İrlanda dil okulu programına kayıt yaptıran öğrenci için İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi, 12 hafta ve üzeri bir İrlanda İngilizce dil eğitimi programına katılacak öğrenci için ise İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu yapılmalıdır. Öğrencilerin, İrlanda dil okulları kabulünü takiben İrlanda Konsolosluğu'na aşağıda listelenen İrlanda vizesi için istenen belgeleri titizlikle hazırlayıp eksiksiz olarak sunmaları gerekmektedir. 

İRLANDA ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Pasaport. Planlanan dönüş tarihinden sonra 6 ay daha geçerli pasaport. İrlanda öğrenci vizesinin yapıştırılacağı yeterli alan ve en az 2 bos sayfa olması gereklidir.

2. Pasaport kopyası. Pasaportunuzun üzerindeki vizeli ve kaşeli bölümler de dahil tüm işlenmiş sayfaların fotokopisi.

3. Eski pasaport. Varsa tüm eski pasaportlarınız.

4. Öğrenci kabul belgesi ve makbuz. İrlanda'da dil eğitimi alacağınız okuldan kabul mektubu. İrlanda'daki dil kursunuzun tamamının ödendiğini gösteren makbuz. İrlanda dil okulu vizesi için kabul mektubunda haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul ve konaklama ile ilgili bilgiler yer almalıdır. HiT Yurtdışı Eğitim danışmanları bu bilgileri size temin edecektir.

5. Fotoğraf. 2 adet, son 6 ay içerisinde yakından çekilmiş arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf. Yüzünüzün net olarak görünmesi ve 35 mm x 45 mm (1 3/8 “x 1 3/4”) boyutunda olması gereklidir. Fotoğrafların arka yüzüne isim, soy isim yazılmalıdır.

6. Vize başvuru ücreti. İrlanda kısa dönem öğrenci vize başvuru ücreti 60 €’dur. İrlanda vize başvuru ücreti dışında İrlanda Konsolosluğu'nun resmi olarak çalıştığı aracı kurum VFS'ye 22 €'luk bir bedel dosya teslimatı yapılırken elden ödenir.

7. Vize başvuru formu. Bu formları HiT Yurtdışı Eğitim ofislerinden temin edebilir ve danışmanlarınız eşliğinde hatasız olarak doldurabilirsiniz. Başvuru sahibi reşit değil ise, velayet olan kişi veya kişilerden alınmış imzalı yazı.  

8. Diploma veya öğrenci belgesi. Mezun durumda iseniz geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi. Öğrenci iseniz son bir ay içinde alınmış öğrenci belgesi. Ayrıca, eDevlet'ten temin edilmiş ne eğitimi aldığınızı, öğrencilik sürenizi ve kalan öğrenim sürenizi gösteren evrak. Eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız, okuldan izinli olduğunuza veya kaydınızı dondurabileceğinize dair yazı almanız gerekmektedir. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

9. Not dökümü. Son mezun olduğunuz okuldan transkriptiniz. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

10. Kurs, seminer vb. eğitim sertifika ve belgeleri. Varsa daha önce aldığınız İngilizce eğitiminin süresini, tarihini ve seviyesini belirten sertifika veya kurs devam belgesi ile katıldığınız diğer mesleki eğitim programlarını belgeleyen sertifika veya devam belgesi. Eğitimi veren kurumun antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olarak düzenlenmelidir.

11. Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Tüm aile bireylerini gösteren. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

12. Askerlik tecil/terhis belgesi. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir. 18 yaşından küçük öğrenciler için gerekli değildir.

13. Arşivli sabıka kaydı. eDevlet'ten İngilizce olarak alınabilir. 18 yaşından küçük öğrenciler için gerekli değildir.

14. Sponsorluk yazısı. Sponsorunuzun İngilizce dilekçesi.

15. Mali durum belgeleri. İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi için İrlanda dil okulu masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanacaksa son 6 aya ait detaylı banka hesap dökümleri, seyahat masraflarını karşılamaya yetecek miktarı içeren banka hesabı ve banka imza sirküleri. Başvuru sahibinin bu hesaplara anlık erişimi olmalıdır. Vadesi bozulamayan banka hesapları kabul edilemez. Ya da bankadan alınmış, bozulabilir bir hesap olduğunu kanıtlayan bir yazı eşliğinde vadeli hesap kabul edilecektir. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi için başvuru sahibinin çalışma yılı başına en az 7.000 €'ya hemen erişebildiğine dair kanıt gerekir. Vize başvurunuzdan hemen önceki altı aylık bir süreyi kapsayan ve maliyetlerinizi karşılamak için yeterli fonları gösteren banka hesabınızın veya sponsorunuzun ayrıntılı beyanı. İrlanda dil kursu masrafları bir sponsor tarafından karşılanacaksa bile İrlanda vize başvuru dosyanızda mali evrak olmalıdır. Kendi banka ya da şirketinizin banka hesap dökümleri istenebilir. Sponsorunuzun, ayrıca, tüm iş evraklarını, son 6 aya ait detaylı banka hesap dökümlerini sunmanız gerekmektedir. Belgeler İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

16. Niyet mektubu. İrlanda ve İrlanda’da dil eğitimine gitmek isteme sebebiniz, kalmayı planladığınız süre. Varsa İrlanda'da veya diğer AB Ülkelerinden birinde bulunan herhangi bir aile üyeniz hakkında bilgi. Seyahatinizi kendiniz karşılıyor iseniz, bunu belirten yazı, veya üçündü bir parti karşılıyor ise, o yerden bir yazı. Vizenin şartlarına uyacağınızı, kimseye yük olmayacağınızı ve kalmanıza izin verilen günden fazla kalmayacağınızı belirten konsolosluğa hitaben bir mektup yazmanız gereklidir.

17. İşveren veya çalışan belgeleri. Eğer çalışan iseniz, iş yerinizden antetli kağıda İngilizce olarak almış olduğunuz iş yerinde çalıştığınız süreyi belirten, İrlanda'da bulunacağınız tarihleri gösteren ve İrlanda dil okuluna gitmenizde herhangi bir sakınca görülmediği, dönüşünüzde işinize devam edeceğinize dair yazı. eDevlet'ten alınmış SGK hizmet dökümü. İş yerinize ait imza sirküsü, en güncel vergi levhası kopyası ve Ticaret Sicil Gazetesi kopyası.

18. Staj belgesi. Eğer staj yaptıysanız staj yazınız.

19. Muvafakatname ve doğum belgesi. 18 yaşından küçük öğrenciler için gereklidir. İrlanda dil okulu vizesi başvuru sahibi 18 yasından küçükse ve yalnız seyahat ediyorsa her iki ebeveynden de muvafakatname gerekir. Muvafakatname orijinal sunulmalıdır, fotokopi kabul edilmez. Eğer öğrenci sadece bir ebeveynle seyahat ediyorsa diğer ebeveynden muvafakatname gerekmektedir. Bu imzalı muvafakatname ile birlikte ebeveyn(ler)in üzerinde imzası bulunan pasaport veya kimliği de sunulmalıdır. Boşanma durumunda çocuğun velayeti sadece bir ebeveyne verilmişse velayet kurallarının yazıldığı mahkeme yazısı da sunulmalıdır.

20. Sağlık sigortası. İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi için İrlanda'da bulunacağınız tüm süre boyunca sağlık, acil bakım, hastane ve ölüm gibi durumları kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi için aynı kapsama sahip minimum 3 ay geçerli yurtdışı seyahat sağlık sigortası.

21. Vize ret belgesi. Geçmiş yurtdışı vize başvurularınızla ilgili ret almış olduğunuz herhangi bir ülke varsa o ret kararı ile ilgili tercihen orijinal belgeler.

 

ÖNEMLİ NOT: İrlanda vize görevlisi, İrlanda öğrenci vizesi başvurunuzun sonucuna karar vermeden önce sizden daha fazla belge de isteyebilir. 

İRLANDA ÖĞRENCİ VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

İrlanda öğrenci vizesi başvuruları ortalama olarak genellikle 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak, konsolosluğun yoğunluk durumu ve vize kategorisine göre daha erken ya da geç olarak neticelenebildiği için İrlanda dil okulu vizesi için başvurularınızı okul kabulünüz gelir gelmez hızlı bir şekilde yapmanızı öneririz.

bottom of page