top of page
Kanada Öğrenci Vizesi - HiT Yurtdışı Eğitim

ANASAYFA | KANADA DİL OKULU VİZESİ

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ

Kanada'da dil eğitimi haftalık 135 CA$'dan başlıyor! 

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ

KANADA DİL OKULU VİZESİ

Kanada'da dil eğitimi almayı planlayan adayların Kanada öğrenci vizesi başvurusundan önce mutlaka bir Kanada Dil Okulu'na kayıt yaptırmaları şarttır. Öğrencilerin, Kanada dil okulları kabulünü takiben Kanada Konsolosluğu'na aşağıda listelenen Kanada vizesi için istenen belgeleri titizlikle hazırlayıp eksiksiz olarak sunmaları gerekmektedir. 

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Pasaport. Kanada dil okulu için Kanada'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 12 ay geçerli olmalıdır.

2. Pasaport kopyası. Pasaportunuzun resimli sayfasının kopyası. Eğer aile fertlerinden daha önce yurtdışına çıkmış olanlar var ise, onların pasaport ve vize fotokopileri de eklenebilir.

3. Eski pasaport. Varsa eski pasaportlarınız.

4. Öğrenci kabul belgesi. Kanada da dil eğitimi alacağınız okuldan kabul mektubu. Kanada dil okulu vizesi için kabul mektubunda haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul ve konaklama ile ilgili bilgiler yer almalıdır. HiT Yurtdışı Eğitim danışmanları bu bilgileri size temin edecektir.

5. Fotoğraf. 3 adet, son 6 ay içerisinde yakından çekilmiş arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf. Yüzünüzün net olarak görünmesi ve 35 mm x 45 mm (1 3/8 “x 1 3/4”) boyutunda olması gereklidir.

6. Vize başvuru ücreti. 6 aya kadar Kanada öğrenci vize başvuru ücreti 100 CA$’dır. Bu tür Kanada öğrenci vizesini uzatma şansınız bulunmamaktadır. 6 ayın üzerindeki Kanada dil okulu vize ücreti ise150 CA$’dır ve Kanada dil okulu akabinde kolej, üniversite gibi eğitim programlarına devam edilmesi halinde Kanada'da uzatılması mümkündür. Kanada vize başvuru ücreti dışında konsolosluk tarafından biyometrik parmak izi için ayrıca 85 CA$ alınır. Bu ücretler dışında Kanada Konsolosluğu'nun resmi olarak çalıştığı aracı kurum 81 TL VFS ücreti dosya teslimatı yapılırken elden ödenir.

7. Vize başvuru formu ve ek aile bilgi Formu. Bu formları HiT Yurtdışı Eğitim ofislerinden temin edebilir ve danışmanlarınız eşliğinde hatasız olarak doldurabilirsiniz.

8. Diploma veya öğrenci belgesi. Mezun durumda iseniz geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi. Öğrenci iseniz son bir ay içinde alınmış öğrenci belgesi. Eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız, okuldan izinli olduğunuza veya kaydınızı dondurabileceğinize dair yazı almanız gerekmektedir. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

9. Not dökümü. Son mezun olduğunuz okuldan transkriptiniz. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

10. Kurs, seminer vb. eğitim sertifika ve belgeleri. Varsa daha önce aldığınız İngilizce eğitiminin süresini, tarihini ve seviyesini belirten sertifika veya kurs devam belgesi ile katıldığınız diğer mesleki eğitim programlarını belgeleyen sertifika veya devam belgesi. Eğitimi veren kurumun antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olarak düzenlenmelidir.

11. Vukuatlı nüfus kayıt örneği. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

12. Askerlik tecil/terhis belgesi. İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir. 18 yaşından küçük öğrenciler için gerekli değildir.

13. Arşivli sabıka kaydı. eDevlet'ten İngilizce olarak alınabilir. 18 yaşından küçük öğrenciler için gerekli değildir.

14. Sponsorluk yazısı. Sponsorunuzun İngilizce dilekçesi.

15. Mali durum belgeleri. Ailenize ve size ait olan tüm ev ve arsa tapu fotokopileri. Ailenize ve size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri. Banka antetli kağıdı üzerine imzalı ve kaşeli olarak alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı. Varsa otomobil ruhsat fotokopileri. Size ve ailenize ait kredi kartı ekstreleri.  Maaşlı olarak çalışıyorsanız çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, çalıştığınız firmanın imza sirküleri, son 3 aylık maaş bordrolarınız, SSK'lı iseniz SSK işe giriş bildirgesi. Serbest çalışıyorsanız işyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleriniz, varsa şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi. Evli iseniz, eşinize ait varsa maaş bordrosu, varsa ruhsat-tapu fotokopileri. Varsa repo, borsa, tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri. Anne-babanızın, son 3 aylık maaş bordrosu, hangi görevle çalıştığını belirten resmi yazı, serbest meslek sahibi iseler vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleri, varsa şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi. Belgeler İngilizce değil ise yeminli tercümandan çevirileri istenir.

16. Niyet mektubu. Kanada’daki dil eğitimin kariyeriniz ya da gelecekteki planlarınız için neden gerekli olduğunu, Kanada dil okulları'nı tercih sebeplerinizi, finansal ve akademik durumunuzu anlatan konsolosluğa hitaben bir mektup yazmanız gereklidir.

17. Staj belgesi. Eğer staj yaptıysanız staj yazınız.

18. Muvafakatname. 18 yaşından küçük öğrenciler için gereklidir. 

19. Tüm belgelerin birer fotokopisi. Kanada öğrenci vizesi başvurunuzun "ret" olması durumunda Kanada Konsolosluğu pasaportunuz dışında herhangi bir belgenizi iade etmemektedir. Bu nedenle ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz evraklarınızın fotokopilerinin alınması önerilir.

ÖNEMLİ NOT: Kanada vize görevlisi, Kanada öğrenci vizesi başvurunuzun sonucuna karar vermeden önce sizden daha fazla belge de isteyebilir.  

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Kanada öğrenci vizesi başvuruları ortalama olarak genellikle 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak, konsolosluğun yoğunluk durumu ve vize kategorisine göre daha erken ya da geç olarak neticelenebildiği için Kanada dil okulu vizesi için başvurularınızı okul kabulünüz gelir gelmez hızlı bir şekilde yapmanızı öneririz.

bottom of page